ערן זהבי
ערן זהבי צילום: Roy Alima/Flash90

מה לא נאמר בחודש האחרון על ערן זהבי? הפתיחה המקרטעת של קמפיין מוקדמות המונדיאל הוציאה מהחורים את המבקרים, שהכתירו אותו בתור "השחקן והשחצן מספר 1", וקבעו כי "שבר את שיאי האגואיסטיות".

בראיון ל"ישראל היום" הגיב זהבי למתקפות, "כותבים עלי, כי לשים את השם ערן זהבי בכותרת מושך כניסות. כשאני כובש שערים, רוב הקרדיט מגיע אלי, וכשלא טוב - רוב החרא מגיע אלי. עכשיו, בואו נשאל שאלה: ראיתם במשחק שחקן עומד לבד מול השוער ולא מקבל ממני כדור, כי העדפתי לבעוט בעצמי מ־40 מטר? יכול להיות שלקחתי בעיטה או שתיים יותר מדי, אבל כמה גולים יש לי בשנתיים האחרונות בנבחרת מחוץ לרחבה? יש קצת".

"אז מותר לי לבעוט יותר מאחרים, כולל בעיטות שמישהו אחר לא היה לוקח. בארץ רואים רק תוצאות, ושמים לך כמטרה להעפיל למונדיאל. לא סתם אנחנו בדרג 4. אז תוציאו את זה מהראש. אנחנו לא צריכים לעלות מהמקום הראשון. ואם נעלה, זאת תהיה סנסציה. בואו נהיה אמתיים", עקץ.

על הדיווחים על מאבקי כוחות וביקורות כלפיו מחדר ההלבשה ענה זהבי: "קראתי ששחקנים בנבחרת אמרו ככה וככה. אם אתה עיתונאי גבר, תרשום מי אמר. אל תנסה לעשות לנו סלט בחדר ההלבשה. אלה אנשים שמנסים אך ורק לפגוע בנבחרת, אנשים רעים. אלה אנשים שאסור להם להיות כתבים, כי הם מונעים מאינטרסים אישיים. הבן אדם שכתב את זה שלח לי 300 הודעות בשלוש השנים האחרונות, ולא עניתי לו. אז כשרע - זה מה שקורה. זה עובר לידי. זה לא מעניין אותי בכלל. הציבור לא יודע שהרבה בענף מוּנע מאינטרסים, שהרבה מהדברים לא נכונים".

על הפרשנים שמאוחדים בדעה שאחרי שהוצאנו רק נקודה מול דנמרק וסקוטלנד, הקמפיין אבוד אמר זהבי: "ברור שאנחנו רוצים להפתיע. אבל אני שומע פרשנים בטלוויזיה, שחקני עבר שקיבלו 8:0 בשני משחקים מאותה דנמרק. נוח לדבר הרבה במיקרופון, אבל כשהם היו על המגרש, הם לא עשו יותר מדי. לדבר זה קל, על המגרש זה קשה".

זהבי תקף אישית את אייל ברקוביץ ואמר: "איל היה שחקן מצוין. מה שהוא עושה היום בתקשורת - זה משהו אחר. הרבה פעמים סגנון הביקורת שלו לא נכון ולא ראוי, לאו דווקא כלפיי. לי הוא בדרך כלל מפרגן. אני מדבר על השפה. כרגע הוא איש ציבור, הוא מייצג משהו, ולכן גם את הביקורת שלו הוא צריך להגיד בצורה עניינית. והוא יודע להגיד ביקורת עניינית כשהוא רוצה".

על הטענה של אייל ברקוביץ כי הוא נפגע מכך שזהבי טען שהוא הכדורגלן הטוב בתולדות המדינה אמר זהבי, "לא אמרתי את זה, זאת כותרת שהוצאה מהקשרה. שאלו אותי אם אני השחקן הכי גדול בכל הזמנים, ואמרתי שגם אם לא הכי גדול, אני נמצא ביניהם. לא אני מחליט, ולא צריך להשוות שחקנים בין תקופות. כולם נתפסים לכותרת, אבל מי שקרא את הכתבה הבין בדיוק מה אמרתי. אם שואלים אותי 'אתה הכי גדול שהיה פה?', מה זה אומר? שהשאלה לגיטימית. שאני נמצא בקטגוריה הזאת. אני יכול להגיד על עצמי כל דבר, אבל אחרים ישפטו".

על הביקורת כלפיו מאלון מזרחי אמר: "זה הדבר היחיד שמשאיר אותו בכותרות. האמת, לא יודע מה יש לו. עודד מכנס, למשל, שולח לי הודעות של 'כל הכבוד', 'תמשיך ככה', כל הזמן מפרגן. אבל יש אנשים שלא יודעים לפרגן. זאת תכונת אופי מאוד בעייתית שלך עם עצמך. בואו נשים את הדברים על השולחן: אל תשוו בינינו, מסיבה אחת פשוטה: כי אנחנו לא באותה רמה. פשוט".

על חוסר הפרגון שמשפיע על המחשבות לחזור בעתיד לשחק בישראל אמר זהבי: "זה לא עושה חשק לחזור. אתם יודעים איך זה בארץ, אתה לא מבקיע משחק אחד - ומתחילה ביקורת. אם אחזור למכבי, יצפו ממני ל־50-40 גולים בעונה. 20 גולים יהיו אכזבה. לא בטוח שאני רוצה את הלחץ הזה שבוע אחרי שבוע".