איציק סעידיאן
איציק סעידיאןצילום: מתוך "המהדורה המרכזית" חדשות 12

איציק סעידיאן, לוחם גולני ונכה צה"ל כבן 26 הגיע אחר הצהריים (שני) למשרדי אגף השיקום של משרד הביטחון בפתח תקווה ומסיבה שאינה ברורה הצית את עצמו.

ממשרד הביטחון נמסר כי מדובר בנכה המוכר במשרד הביטחון בגין פוסט טראומה ממבצע צוק איתן.

מתחקור ראשוני עולה כי סעידיאן שלף בקבוק עם חומר דליק שהביא עימו. הוא שפך את החומר על גופו והצית את עצמו ברחבת הכניסה לבניין. הוא פונה במצב קשה לבית החולים.

מאבטחי משרד הביטחון פעלו באופן מיידי, בסיוע מטפי כיבוי, על מנת להעניק לו עזרה ראשונה ובמקביל הזעיקו את כוחות ההצלה.

בארגון נכי צה"ל אמרו כי מדובר בלוחם עם פוסט טראומה שקיבל 25% נכות ממשרד הביטחון. הוא ביקש להעלות ל-50% ונדחה בטענה שמצבו הנפשי נובע גם מאירועים אחרים בעברו.

שר הביטחון, בני גנץ, ומנכ"ל משרד הביטחון, אמיר אשל, התעדכנו בפרטי המקרה, והורו על ביצוע תחקיר מהיר ויסודי של נסיבות האירוע.

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין אמר: "אני מתפלל בכל ליבי לרפואתו של איציק סעידיאן הערב. בין בנינו ובנותינו ששבו מהקרבות, ישנם רבים, רבים מדי, שלא פוסקים מלהלחם. אנו רואים אתכם. כואבים אתכם.

''גם כשפצעי הגוף מגלידים, גם כשהכאב הפיסי שוכך, יש השבים ללא מנוח אל שדות הקרב של החיים. גם לאיציק, ולכל ילדינו שעודם נלחמים, אנו חבים את קיומה של מדינת ישראל. אנו אחראים לגורלם", הוסיף הנשיא.

חבר הכנסת עידן רול מיש עתיד הגיב "הלב נשבר. נדרשת בדיקה מעמיקה של הטיפול והליווי שמקבלים נכי צה״ל, ובמיוחד של היחס לנפגעי פוסט טראומה. פוסט טראומה היא נכות לכל דבר! המציאות הקיימת בה נכי צהל רבים מוותרים מראש על קבלת סיוע בגלל אופי התהליך או לא מקבלים סיוע מספק היא בלתי מתקבלת על הדעת".

ח״כ אופיר סופר הגיב "אירוע קשה מאוד ועצוב פקד אותנו ערב יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל. מבלי להכיר את פרטי המקרה, מדובר באזעקת אמת בכל הקשור לטיפול באחיי לוחמי צה"ל המתמודדים עם פגיעה פוסט טראומטית. הפערים עצומים והמלאכה רבה ודחופה.

הגיע הזמן לשנות את ההתייחסות והטיפול בלוחמים הפצועים מקצה לקצה. אני מבקש לאחל רפואה שלמה ללוחם ולשלוח חיזוקים לכל אחיי המתמודדים עם פוסט טראומה. לא אשקוט עד אשר יתרחש השינוי המתבקש והראוי".