ראש הממשלה ומשפחתו ליד קברו של יוני נתניהו
ראש הממשלה ומשפחתו ליד קברו של יוני נתניהוצילום: קובי גדעון, לע"מ

לקראת יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל: ראש הממשלה בנימין נתניהו עם רעייתו שרה והבנים יאיר ואבנר פקדו הערב (שני) את קברו של יוני נתניהו הי"ד שנפל במבצע לשחרור בני הערובה באנטבה בשנת 1976.

יוני נתניהו, אחיו הבכור של ראש הממשלה, נפל בשנת 1976 כשהיה מפקד סיירת מטכ"ל בזמן פעולת שחרור החטופים באנטבה, אשר במהלכה נורה בחזהו ונפטר מפצעיו כעבור זמן קצר.

באזכרה ליוני במלאת 44 שנים לנפילתו אמר ראש הממשלה נתניהו כי ״הכאב על לכתו של יוני ז״ל רק הולך ומתעצם עם השנים וקשה למצוא נחמה״.

שני לוחמים בסיירת מטכ"ל שהשתתפו במבצע, אמיר עופר ושלומי רייזמן, סיפרו לאחרונה כיצד פעלו ומה היו התחושות שלהם במהלך הצבאי, ובהמשך על מפקד היחידה הנערץ יוני נתניהו ז"ל.

אמיר: "בכלל מבצע אנטבה היה מאוד מפחיד, לא ידעתי שהייתי ראשון רק כשנכנסתי לחדר, הוא היה כל כך מפחיד שהייתי צריך לצעוק לכולם לשכב, לחשתי ולא הצלחתי לצעוק זה השפיע על התפקוד הפיזי שלי. זאת הייתה המשימה היחידה שאנחנו השתתפנו בה שלא היה בה כח חילוץ".

על המפקד הנערץ יוני נתניהו ז"ל סיפר אמיר, "הגדולה שלו הייתה - שכשהכדורים התחילו לעוף הוא היה במיטבו, גם במבצעים אחרים. אחרי שהוא עלה ממבצע מסיני בלי לישון, הוא ניהל את הקרב והוביל את החילוץ".

שלומי שיתף וסיפר: "זה היה פחד גדול, הם היו פי שלוש מאיתנו, ולא הייתה לנו דרך אחרת מלנצח. הייתה לנו את הידיעה לאן אנחנו הולכים, היינו אחרי המבצע בסאבויי אבל האמנו בערך הזה שלא נכנעים לטרור, זה מה שנתן לנו את הכח, וידענו שאולי לא נחזור בחיים. המשימה הזו הייתה משימה בלתי אפשרית, לא הייתה לנו ברירה אלא לעמוד במשימה, כשהמראנו היינו בטוחים שהמטוסים יסתובבו לאחור. זאת הייתה משימה חריגה גם בנוף של המבצעים המאוד מסוכנים של היחידה".

על יוני נתניהו אמר: "זה לא מבצע של אדם אחד, זה מתחיל מראש הממשלה ועד הלוחמים בשטח, בין כל האנשים בסופו של דבר יש מספר אנשים שנושאים על כתפיהם חלק יותר כבד בהצלחת המשימה, ויוני החלק שלו בהצלחה היה קריטי. הוא היה מפקד קרבי משכמו ומעלה, והוא הוביל אותנו בהצלחה".