זיו שילון מבקש: תתפללו למען איציק סעידיאן, קראו תהילים

"קרה משהו נורא, נורא, נורא. אני מקבל את הבשורות הללו כמו חץ בלב. אני יוצא למרפסת ולא יכול לנשום''.

ערוץ 7 , ל' בניסן תשפ"א

זיו שילון מבקש: תתפללו למען איציק סעידיאן, קראו תהילים-ערוץ 7
זיו שילון
צילום: ערוץ 7

סרן במיל' זיו שילון שנפצע במבצע עופרת יצוקה ואיבד את ידו, הגיב בתדהמה לטרגדיה שאירעה הערב (שני) כאשר נכה צה"ל איציק סעידיאן הצית את עצמו מול משרדי אגף השיקום של משרד הביטחון בשל מצוקה נפשית.

''אני פשוט לא מאמין", כתב שילון בדף הפייסבוק שלו, ''אני לא מכיר את איציק כל-כך הרבה זמן, אבל אני יודע כמה נלחם לקבל טיפול, כמה רצה להשתלב וכמה התאהבתי בו במבט ראשון.

''לא דיברנו יותר מדי פעמים מאז הפרוייקט, הוא לא בחור שמראה או מחצין. היום קרה משהו נורא, נורא, נורא. אני מקבל את הבשורות הללו כמו חץ בלב. אני יוצא למרפסת ולא יכול לנשום''.

שילון סיפר: ''מהמעט שהכרתי את איציק הוא לא עשה זאת בשביל עצמו אלא בשביל אחיו הפצועים, הפוסט טראומתיים - אלו שעליהם לא רואים. מקווה!!!! ה׳ אני מקווה שיקרה נס. תתפללו למענו, קראו תהילים. בבקשה.

''יומיים לפני יום הזיכרון, פשוט לא נתפס. כל העוסקים בדבר זה לא יכול לקרות לנו, אסור שזה יקרה. חייבת להיות רפורמה עמוקה שתשנה מציאות, אני חלילה לא מאשים אף אחד במקרה הנורא אבל חייב להיות פיתרון אחר לאלו שלחמו בקרבות, שראו דם, שחוו על בשרם. בבקשה''.

איציק סעידיאן
צילום: מתוך "המהדורה המרכזית" חדשות 12

איציק סעידיאן, לוחם גולני ונכה צה"ל כבן 26 הגיע אחר הצהריים (שני) למשרדי אגף השיקום של משרד הביטחון בפתח תקווה ומסיבה שאינה ברורה הצית את עצמו.

ממשרד הביטחון נמסר כי מדובר בנכה המוכר במשרד הביטחון בגין פוסט טראומה ממבצע צוק איתן.

מתחקור ראשוני עולה כי סעידיאן שלף בקבוק עם חומר דליק שהביא עימו. הוא שפך את החומר על גופו והצית את עצמו ברחבת הכניסה לבניין. הוא פונה במצב קשה לבית החולים.

מאבטחי משרד הביטחון פעלו באופן מיידי, בסיוע מטפי כיבוי, על מנת להעניק לו עזרה ראשונה ובמקביל הזעיקו את כוחות ההצלה.

בארגון נכי צה"ל אמרו כי מדובר בלוחם עם פוסט טראומה שקיבל 25% נכות ממשרד הביטחון. הוא ביקש להעלות ל-50% ונדחה בטענה שמצבו הנפשי נובע גם מאירועים אחרים בעברו.

שר הביטחון, בני גנץ, ומנכ"ל משרד הביטחון, אמיר אשל, התעדכנו בפרטי המקרה, והורו על ביצוע תחקיר מהיר ויסודי של נסיבות האירוע.

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין אמר: "אני מתפלל בכל ליבי לרפואתו של איציק סעידיאן הערב. בין בנינו ובנותינו ששבו מהקרבות, ישנם רבים, רבים מדי, שלא פוסקים מלהלחם. אנו רואים אתכם. כואבים אתכם.

''גם כשפצעי הגוף מגלידים, גם כשהכאב הפיסי שוכך, יש השבים ללא מנוח אל שדות הקרב של החיים. גם לאיציק, ולכל ילדינו שעודם נלחמים, אנו חבים את קיומה של מדינת ישראל. אנו אחראים לגורלם", הוסיף הנשיא.

חבר הכנסת עידן רול מיש עתיד הגיב "הלב נשבר. נדרשת בדיקה מעמיקה של הטיפול והליווי שמקבלים נכי צה״ל, ובמיוחד של היחס לנפגעי פוסט טראומה. פוסט טראומה היא נכות לכל דבר! המציאות הקיימת בה נכי צהל רבים מוותרים מראש על קבלת סיוע בגלל אופי התהליך או לא מקבלים סיוע מספק היא בלתי מתקבלת על הדעת".

ח״כ אופיר סופר הגיב "אירוע קשה מאוד ועצוב פקד אותנו ערב יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל. מבלי להכיר את פרטי המקרה, מדובר באזעקת אמת בכל הקשור לטיפול באחיי לוחמי צה"ל המתמודדים עם פגיעה פוסט טראומטית. הפערים עצומים והמלאכה רבה ודחופה.

הגיע הזמן לשנות את ההתייחסות והטיפול בלוחמים הפצועים מקצה לקצה. אני מבקש לאחל רפואה שלמה ללוחם ולשלוח חיזוקים לכל אחיי המתמודדים עם פוסט טראומה. לא אשקוט עד אשר יתרחש השינוי המתבקש והראוי".