הרב הלל הורוביץ, יו"ר קרן יחד
הרב הלל הורוביץ, יו"ר קרן יחד צילום: יונתן הלפרין

זה קרה לפני תשע שנים. תושב חברון כבן 40 נפטר ממחלה קשה והותיר אחריו אלמנה ותשעה יתומים. הטרגדיה הייתה קשה וכואבת. הרב הלל הורוביץ, כיום ראש המועצה חברון, לא יכול היה לעמוד מנגד. הוא ואנשי היישוב היהודי בחברון גייסו בקשיים רבים סכום גדול ומשמעותי למען עתיד ילדי המשפחה. "במקרה של שבר כזה, לא עלינו, נוסף על הצער העמוק והקשה מנשוא ישנה התמודדות גדולה של משפחה צעירה שצריכה לתפקד ביומיום, וזה לא פשוט בכלל. נשארה אלמנה שהייתה עקרת בית, האב היה המפרנס העיקרי, והיה ברור שצריך לעזור להם גם בהיבט הכלכלי". המקרה הקשה הזה הטריד את מנוחתו של הרב הורוביץ. הוא וחבריו ראו את הקושי לגייס סכום כספי משמעותי מהמשפחה והקהילה הקרובה, ובנוסף לזה הבושה מאי הנעימות הגדולה של המשפחה שהקהילה הקרובה כולם עסוקים בהם ובמצבם הכלכלי, ולכן ניסה למצוא פתרון עתידי לאירועים טרגיים שכאלו.

הרב הורוביץ יצר קשר עם ידידו אבי שנור מסביון, שתמיד רתום לכל דבר שבקדושה ובחסד, וחשבו יחד על דרך יעילה ושיטתית יותר לגיוס כספים מסוג זה בעתיד. "אבי אמר לי, ובצדק, שקשה מאוד לדעת ולאתר איזו משפחה באמת נזקקת, כמה צריך לתת, האם המשפחה שמקבלת את הכספים אכן משתמשת בהם באופן הנכון. הוא הציע שכמו שבחברה החרדית ישנה קרן שדואגת למשפחות שחוות אובדן ומסייעת לעתיד הילדים - צריך שיהיה משהו כזה גם בחברה הדתית־לאומית, ולא ניתן להמשיך להתנהל כמו שהיינו רגילים בעניין תרומות מסוג זה".

ביטחון כלכלי לכל יתום

כך למעשה נולד הרעיון המהפכני של קרן יחד - יוזמה חברתית, שמטרתה ליצור קהילת משפחות גדולה בעלת ערבות הדדית. הקרן מעניקה סיוע כספי למשפחות החברות בקרן במקרה של פטירת אחד מההורים חלילה. במשך שמונה שנות פעילותה הקרן סייעה לא רק לאנשים מהציבור הדתי־לאומי, אלא לכל משפחה שחברה בקרן, מכל מגזר. הרעיון הוא להקל ולו במעט על המשפחה בימים הקשים. במקרה של אסון, לא עלינו, במשפחה החברה בקרן יחד - הקרן מעמידה לרשות היתומים עד גיל 30 סכום של עד 150,000 שקלים לכל ילד, ואלה משמשים ללימודים, לחיים עצמם, לחתונה וכדו'. אין מילים לתאר את ההקלה שטמונה בחובו של המענק הזה, בתוך כל הכאב והצער, מציין הרב הורוביץ. "צריך להבין שכשיש אֵבל שכזה, ולמשפחה אין אמצעים כלכליים, היא עלולה להתמוטט. יש מתח, יש דאגות וטרדות. עצם הידיעה שישנו סכום כסף משמעותי לכל יתומי המשפחה, נותן רוגע נפשי ובטחון כלכלי להורה להמשיך לגדל את הילדים בלא דאגה. ובכדי להבטיח את הבטחון הכלכלי לאורך שנים עד לחתונת היתום, הקרן לקחה על עצמה מעבר לגביה ואיסוף הכסף, את השמירה וניהול החשבון הכספי של קרנות היתומים כדי שינוצל כראוי ולא יבוזבז כהרף עין מתוך שיקולים חפוזים ולא נכונים. המטרה שלנו היא להעניק לכל יתום ביטחון כלכלי לפחות עד החתונה, וצריך כלכלה נבונה כדי שזה אכן יקרה".

מיד עם צאת הפרויקט לדרך, בעצה ובליווי ראשוני של קרן הצדקה של משפחת הרב נריה, כשעמדה על הפרק שאלת השיווק וגיוס השותפים ליוזמה, הבין הרב הורוביץ כי הפיצוח העיקרי בהצלחת הקרן הוא השגת אמון הציבור. "הבנו שזה יצלח רק אם נגיע לציבור מאוד גדול שייתן אמון ברעיון, ובצורה כזו נייצר סכום גדול מהרבה סכומים קטנים. כלומר: המודל הוא כסף קטן שיביא את הסכום הגדול. בזמנו הצבנו יעד מינימלי של 15,000 משפחות שיהיו חברות בקרן כדי להעניק את הסכומים המשמעותיים ליתומים. ב"ה כיום אנחנו עומדים על 25,000 משפחות ששותפות לקרן, וזאת אחרי עבודה מאומצת של פעילי הקרן שעושים עבודה נאמנה ומסורה". עם הזמן היוזמה הוכיחה את עצמה ועברה מפה לאוזן וכך תפסה תאוצה בתודעה הציבורית ונוצר באזז שעשה את שלו בגדול. עוד מוסיף הרב הורוביץ "לשמחתנו הגדולה למרות חששות שלא נצליח להרים את הקרן, בתוך זמן קצר נרשמו 1,000 משפחות ראשונות ולאחר מספר חודשים ספורים הגענו ל5,000 נרשמים, מה ששימח וריגש אותנו מאוד בהכרה שהציבור נותן אמון בקרן ושמח מאוד להיות חלק מקהילת חסד גדולה שתומכת ביתומים בשעת כאב ומשבר"

לכמה יתומים עזרתם עד היום?

"לצערנו יש למעלה מ־460 יתומים שזכינו לעזור להם כשלכל אחד מהם פתחנו קרן". "חילקנו למעלה מ־58 מיליון שקלים, והדבר המדהים הוא שכל אחד מאיתנו משלם בממוצע סה"כ כ־40 שקלים בחודש, שזה סכום ממש לא גדול, והחסד שהוא מייצר - לא ניתן לתארו במילים. קרן יחד איננה קרן עם מאגר כספי. הגבייה היא אך ורק למען היתומים, זה הולך ישירות אליהם. זו קרן טהורה. והסכום שנגבה מכל אחד הוא שווה לכל נפש - גם זוג צעיר, סטודנטים, יכולים לעמוד בו, כי לפי התקנון, לא גובים יותר מ־64 שקלים לחודש", הוא מדגיש.

לא קשה הפנייה לציבור הרחב כשההתעסקות היא עם אפשרות של אסון עתידי?

"על פניו כן, תמיד יותר קל לדבר על דברים שמחים, על עתיד בריא וטוב. אבל אנחנו מסבירים את החשיבות החברתית של העניין, את הערבות ההדדית שאין שנייה לה, את הערך בפני עצמו של עזרה ונתינה, ושאין עוררין בחשיבות של הערבות הדדית שיש במיזם . כלומר, אדם לא צריך לחשוב על מה שחלילה יקרה לו ולמשפחתו באופן אישי. הוא צריך להבין שהוא חלק מתהליך חברתי גדול שמתחולל. כולם בשביל אחד ואחד בשביל כולם. כשרואים איך זה מציל משפחה ועוזר לה להשתקם ולעמוד על הרגליים למרות השבר שחוותה, מבינים באמת את המשמעות האדירה של הקרן".

מתפללים לא לגבות אפילו שקל

הרב הורוביץ מתאר כיצד המודל של קרן יחד עובד: "רק כאשר ישנו מקרה פטירה של ראש משפחה (אב או אם) הרשומה כחברה בקרן, נגבה סכום חד פעמי של עד 64 שח בכדי להעמיד 150,000 ₪ לכל יתום מיתומי המשפחה. כשאין מקרי פטירה הקרן לא מבצעת גביה. אנחנו תמיד מתפללים ומקווים שהחודש יעבור בשקט ובשלום ואז לא נצטרך לגבות אפילו שקל"

איך יודעים שקרה משהו למישהו ששותף לקרן? ואיך הסכום ניתן בפועל למשפחה?

"באמת חשוב ליידע על עצם ההשתתפות בקרן, שלפחות מישהו מהמשפחה ידע על העניין", מבקש הרב הורוביץ. "אנחנו תמיד מעודדים את החברים, תספרו לילדים, שיהיו שותפים לרעיון החסד הזה. יש כאן אקט חינוכי ולא צריך לפחד לדבר על זה. ולכן, כאשר חלילה ישנו מקרה פטירה בדרך כלל בן משפחה או חבר מהקהילה מתקשרים לקרן ומדווחים לנו על האסון שפקד את המשפחה. לאחר הגעת הפנייה למשרדי הקרן והבדיקה הראשונית שאכן המשפחה חברה בקרן, המשפחה מקבלת טלפון רשמי מהנהלת הקרן שיחד עם הניחומים והחיזוקים מבשרים למשפחה שהם חברים בקרן, והקרן שמחה על הזכות לעזור ולסייע ליתומי המשפחה. תהליך הסיוע למשפחה נעשה ברגישות ובאהבה. הנתינה הנה גדולה ומשמעותית ואנחנו משתדלים לעשות אותה ללא פרוצדורות וטרחה מיותרת שעלולים להכביד בתקופה זו. ישנה וועדה מייעצת לקרן שמלווה את החלטותיה בצורה מקצועית ואחראית.

בימים אלה הרב הורוביץ והצוות פותחים את הקרן לאפיקים נוספים: "מעבר לעזרה הכספית, שהיא חשובה, אנחנו שואפים להפוך למעין בית עבור היתומים והאלמנות/ים. אם לנפגעי טרור ויתומי צה"ל משרד ביטוח לאומי ומשרד הביטחון משמשים כגוף שנמצא שם בשבילם ותומך בהם במעטפת מיוחדת, הרי שגם אנחנו רוצים לבנות עוד קומה בקרן יחד, כדי לתת מענה של טיפול הוליסטי, חברתי, רווחתי, משהו עוטף ומחבק, ומסייע גם בעניינים בירוקרטיים כמו מס הכנסה וביטוח לאומי. לאו דווקא דברים שהם בעלי שווי כספי, אלא כאלה שמהווים מטרד ועול, כל מה שנוכל להקל בו על היתום והמשפחה ולייצר שקט נפשי. זה משהו שאנחנו נותנים לו כרגע דגש מיוחד".

לרב הורוביץ חשוב להדגיש את משמעות האחריות שהקרן למעשה נושאת על כתפיה: "במקום להפיל את הכול על הממשלה, או על החברים והמשפחה הקרובה, אנחנו לוקחים את זה למקום אחר. זה בעיניי הייחוד שלנו. כחברה מתוקנת אנחנו לוקחים אחריות על עצמנו ודואגים אחד לשני. לא פעם מגיעים לפתחינו פניות של פטירת ראש משפחה כשלצערנו הגדול מתברר שהם לא חברים בקרן ואין באפשרותנו לסייע ליתומים". וכאן קורא הרב הורוביץ לציבור הרחב שעדיין לא רשום בקרן: "בואו והצטרפו לנס החברתי של קרן יחד ותהיו שותפים לערבות ההדדית של חסד המעמיד יתומים לאורך שנים עד חתונתם בנתינה קטנה חד פעמית שהופכת לנתינה גדולה וענקית שאין דומה לה".

להעניק אופק למשפחה

תהילה צימר, המלווה את המשפחות וחברה בוועד המנהל של הקרן, נכנסה לתמונה לפני חמש שנים, והיום היא גורם מרכזי במפגש עם המשפחות שאיבדו את יקיריהן. צימר מגיעה מתחום המשפטים ומינהל העסקים, וכששמעה על הקרן היא נפעמה מהעשייה המבורכת וביקשה להתנדב בעמותה ולהעניק מהכישורים המקצועיים שלה בהתנדבות מלאה. "כאשר יש אירוע של פטירה, לאחר השיחה הראשונית של הרב הורוביץ עם בני המשפחה אני מתאמת איתם פגישה פרונטלית. חשוב לנו המפגש האנושי, לראות מקרוב את המשפחה, מה מצבה, מהן הצרכים. משפחה חוותה טלטלה עצומה, האדמה נשמטה תחת רגליה. השאיפה שלנו לסייע ככל שניתן" היא מציינת.

"אנחנו לא נותנים לכל המשפחות סכום אחיד. אנחנו מבקשים לאזן בין הלב הרחב והרצון לתת את המקסימום, לבין מחויבות כלפי כלל משפחות הקרן היודעות שלא נגבה במקרה שאין צורך, להימנע מגביה מיותרת. אנו מדברים על פטירה של אדם צעיר בטרם עת, ורוב המשפחות בשלב זה של החיים אינן מבוססות דיין, ונדרשות לתמיכה המקסימלית. לאחר המפגש עם המשפחה אני מעבירה את הנתונים לוועדה, המחליטה מה הסכום הנכון שיוקצה לכל יתום".

המפגש הראשוני הזה הוא נטו בנושאים כלכליים?

לא, על אף שהסיוע הכלכלי שהקרן נותנת הוא הרבה מעבר לסך הסכום הכספי הניתן, הוא נותן שלווה למשפחה הפנויה לטפל בכל אשר התרגש עליה. על כל פנים המפגש אינו עוסק רק בעניינים הכספיים, זהו מפגש אנושי, מחבק. עצם זה שמגיע מישהו, מקשיב, משתדל למענך, הידיעה כי מאחוריך 25000 משפחות, אתה לא לבד. פטירה של ראש משפחה מציפה נושאים רבים שדורשים טיפול, מעבר לנושא הרגשי כמובן, ענייני בירוקרטיה וכיוב. המשפחות לא תמיד יודעות מה עליהן לעשות, מה הזכויות, לאן לגשת. אנו מבקשים להיות הכתובת עבורן ולתת מענה ככל האפשר. לנתב ולהפנות למי שיכול לטפל ולהושיט עזרה.

זה בטח לא פשוט להגיע לבית בזמן כל כך כאוב ורגיש.

זה קשה ועצוב לראות משפחות ברגעים אלו. אמא צעירה שאיבדה בעל, ילדים שהתייתמו. ברגע אחד המציאות משתנה לבלי הכר, אני חווה צער גדול מכך. עם זאת, אנו מביאים לבית בשורה, אופק. אפשר להתחיל להיבנות מתוך הסיטואציה הכואבת הזאת, אנו מושיטים יד ומציעים עזרה מעשית. לימים אנו מגלים כי המפגש היה משמעותי ומחזק. אנו מבקשים להסיט לרגע את המבט של בני הבית קדימה, לאפשר להם להסתכל למרחק, לעתיד הילדים. הידיעה שיש גוף שעומד לצידך ומבקש לסייע נותן אופק יציב.

בעצם אתם עוזרים לאנשים שעד עכשיו היו בקרן על מנת לעזור לזולת ולהיות חלק מקרן שנותנת?!

נכון, המשפחה לא שיערה שאסון כזה יתרגש עליה, משפחות שניהלו את חייהן בשגרת חיים, ולפתע נדרשות לעזרה. וכאן טמון כוחה של הקרן, אף משפחה לא רוצה להימצא במקום של משפחה נתמכת, שערכו עבורה מגביות וגיוסי כספים, הם חלק מקהילה, הם אלה שתמיד נתנו. אני אומרת למשפחות: אתן מקבלות בזכות ולא בחסד. כשם שהצטרפתן לסייע לזולת, עכשיו זכותן להיבנות מהקרן. יש בכך דבר מרגש, חסד שעשה אדם עומד לזכותו ממש. בעייני זאת אמירה מאד מנחמת, ואני גם רואה בפועל כמה זה משמעותי למשפחה. זה חוסך הרבה עוגמת נפש וצער".

האם בקרן ישנם יותר חברים מיהודה ושומרון ובריכוזים של דתיים־לאומיים?

"למרות שהיוזמה היא מהמגזר, אנחנו פרושים לכל אורכה ורוחבה של הארץ. לפני חודש הייתי אצל משפחה בצפון. הערבות ההדדית יושבת על כל תתי ־ המגזרים של הציבור הדתי והכללי, בכל הארץ, ורואים אכפתיות אמיתית.

"כל סיפור, מכל מקום בארץ, הוא עולם ומלואו. אנחנו מלווים את המשפחות ויודעים מה קורה איתן בהמשך, ויש מקרים משמחים ממש - משפחות שמשתקמות, לומדות לחיות בשמחה לצד הכאב, והסיוע הכלכלי מעניק תמיכה וחוסן ועוזר לנתב את המאמצים לשיקום הרגשי של המשפחה. במקום להתעסק במימונים וטרדות כלכליות, המשפחה מתפנה לנתב את האנרגיות שכל כך נדרשות בשלב הזה לקימה מהאבל, לשיקום המשפחה. משפחות מצליחות לקום. אנשים נישאים בשנית ומוצאים עתיד חדש. בתקופת הקורונה התקשרתי ללא מעט משפחות לשאול איך הן מתמודדות דווקא עכשיו, ונפעמתי לגלות את הכוח של האנשים".

אחד המקרים שהעלו את המודעות באשר לקרן יחד היה הרצח הנתעב של הרב איתם ונעמה הנקין הי"ד, שהשאירו ילדים יתומים רכים. בעבר נעמה כתבה ברשתות החברתיות פוסט על התכוננות למצב שבו קורה משהו להורים וקראה להצטרף לקרן יחד. לאחר הירצחה הדברים קיבלו משמעות מצמררת, והרבה משפחות הצטרפו בעקבות כך בעצמן לקרן. "היו עוד הרבה מקרים שבהם אנשים, גם מתוך אידיאל, תמכו בקרן, ומסתבר שאפילו לא שיתפו את בן־הזוג, ולאחר בירורים התברר שהם חלק".

מה החלק הקשה בתפקיד שלך?

"זה עצוב לשים פוקוס על משפחה ולראות את הכול מקרוב. לפני שאני מתקשרת אני מקבלת מספר טלפון, שומרת אותו בזיכרון ואז רואה תמונת פרופיל בווטסאפ. אני רואה משפחה מקסימה עם שני הורים וילדים ואז זה מכה בי - המשפחה הזו כבר לא שלמה, ולתוך הסיפור הזה אני הולכת להיכנס עכשיו. הנה עוד משפחה נורמטיבית שעד אתמול הייתה הכי מאושרת, והקרקע נשמטה לה מתחת לרגליים. אבל שוב, הידיעה שאני באה למשפחה עם אפשרות לייצב את הדברים, להכניס מעט שלווה, להרגיע, מאוד מחזקת אותי. בכל פעם שיש חסד כזה, כל המשפחות מקבלות עדכון, והן יודעות שהן חלק מדבר גדול מאוד. ללא הקרן יש משפחות שהיו מתרסקות, חד־משמעית. החסד הכל כך משמעותי הזה בקרן יחד מרגש אותי בכל פעם מחדש".