דבורה גונן
דבורה גונןצילום: חזקי ברוך

כעס בקרב משפחות נפגעי טרור על בחירת אייבי מוזס להדליק משואה בערב יום העצמאות בהר הרצל.

דבורה גונן, אמו של דני גונן הי"ד שנרצח בפיגוע טרור לפני כשש שנים אומרת היום לערוץ 7, "אין לי דבר אישי נגד מוזס אך הוא אינו מייצג אותי או משפחות נפגעי טרור אחרים. מי שהצהיר שהוא בעד מסירת חבלי ארצנו לרב המרצחים ערפאת והתנדב לטוס ולהשתתף בטקס עם ראשי אשף וערפאת אינו ראוי להדליק משואה בפרוס יום העצמאות בשמנו".

"אותי מוזס אינו מייצג", אומרת גונן, "אני לא מתייחסת אם הוא ראוי או לא אבל יש הרבה משפחות שכול כמוני שמוזס לא מייצג אותם. מוזס הוא איש שמאל שהיה בעד אוסלו ועד היום אנחנו מתמודדים עם התוצאות של הסכמי אוסלו".

את גם מרגישה את הקושי במעבר החד בין יום הזיכרון ליום העצמאות?

"מבחינה הגיונית אני מבינה את החלטה להצמיד את שני הימים כי אין עצמאות בלי זיכרון. המעבר הוא מאוד חד ולומר לך שאני חוגגת עצמאות? אני לא חוגגת עצמאות. אני לא יכולה להגיע למצב של שמחה אמיתית".

"אנחנו כמשפחה שכולה לא צריכה יום זיכרון כדי לזכור. התקופה הזאת מאוד קשה ואני מוקירה תודה לעם ישראל שזוכר ביום הזה את כל חללי צה"ל ונרצחי הטרור וחושבים עלינו אבל אין כפתור שאפשר ללחוץ עליו ולעבור ממצב רגשי מורכב ולעבור לחיוך".

"אם היו נותנים לי את החלטה אם להפריד בין יום הזיכרון ליום העצמאות הייתי מפרידה ונותנת למשפחות השכול אורך נשימה. זה לא פשוט ואני לא היחידה ממשפחות השכול שחושבת ככה. מחר אני בבוקר אני בבית העלמין בלוד ובערב אני צריכה להתחיל לשמוח זה לא פשוט. השמחה על התקומה של המדינה קיימת אבל בתוך תוכי אני כואבת ובוכה על האובדן שלי".