אוריה לוברבוים, תושב שדה בועז
אוריה לוברבוים, תושב שדה בועז צילום: ערוץ 7

הבטחות להסדרת ההתיישבות הצעירה ליוו את קמפיין הבחירות של מפלגות הימין. מאז יום הבחירות הנושא אינו מדובר באותן עוצמות. אולי מחכים להקמת ממשלה ואולי יש מי שמקווה שהבטחותיו יישכחו כדי שלא יצטרך לקיים.

אתמול הייתה זו חברת הכנסת איילת שקד שהבהירה כי הסדרת ההתיישבות הצעירה תהיה תנאי לכניסת מפלגתה, ימינה, לכל קואליציה. מי שנכח במפגש הוא אוריה לוברבום, מראשי פורום ההתיישבות הצעירה.

"המפגש היה מפגש מאוד טוב", אומר לוברבום בהתייחס למפגש עם חברת הכנסת שקד. "היא אמרה שהסדרת ההתיישבות תהיה בראש הדרישות שלהם. מדובר בקונצנזוס גם שחל מפלגות המרכז. מדובר בצורך הומניטארי. גם כחול לבן ובני גנץ הצהירו שיתמכו. יש גוש הסדרה של שמונים מנדטים", קובע לוברבום.

בדבריו מזכיר לוברבום כי "הממשלה דחפה להקים את הישובים הללו", וככזו עליה להסדיר את חייהם של התושבים בהם. עוד הוא מספר על מפגשים עם אנשי 'תקווה חדשה' של גדעון סער ואנשי ש"ס והסכמות שקיבלו גם מכיוונם למהלך ההסדרה.

האם הוא אינו חושש שרעיון הקמת ממשלה בה תחבור ימינה למפלגות שמאל תביא לגניזת מהלך ההסדרה? "בממשלת ימין זה יהיה קל ויהיה אבסורד אם זה לא יקרה בישיבת הממשלה הראשונה, אבל גם בממשלה עם מפלגות אחרות זה צריך לקרות. הרי אף ח"כ ממרצ לא רוצה שאזרחים שנשלחו על ידי ממשלת ישראל ישבו בלי ביטחון מינימאלי ובלי מים וחשמל. זה מקרה הומניטארי", הוא אומר ועל כך אנחנו שואלים אם לא מדובר במחשבה תמימה, שכן ניתן לשער שבמרצ יעדיפו להמשיך את הקושי ההומניטארי הזה על מנת להביא להתקפלותם של המתיישבים והישובים ומעבר שלהם לתחומי הקו הירוק. לוברבום קובע: "אנחנו לא אנשים תמימים ומבינים את המציאות". עם זאת הוא סבור כי על מפלגות הימין לראות בהסדרה תנאי הכרחי לכניסה לכל ממשלה.

"הגיע הזמן שכל הגוש הימני יבין שאנחנו באירוע שיכול לגרום נזק. יש מלחמה על שטחי C ואנחנו הנושא הקל פה, כי זה הומניטארי נקי. אנחנו אחרי עשור של ממשלות ימין מול ממשל אוהד או פחות אוהד ותמיד מצאו תירוצים. אנחנו אומרים עד כאן. המפלגות הלאומיות רוצות את ההסדרה".

כשאנחנו שואלים אם אנשי הפורום פנו גם למפלגות שמאל ואולי גם קיבלו מהם מענה מעודד שיכול להוות משמעותי כדירבון ועידוד למפלגות המרכז ימין, הוא אומר: "אנחנו פונים לכל המפלגות. זה לא עניין של ימין או שמאל. מדובר בדור שלישי שמתגורר בישובים הללו. יש ישובים בני 25 שנים ומחכים להשלמת ההקמה שלהם". עם זאת גם הוא מודה כי לפי שעה לא התקבלה כל תשובה מעודדת מכיוון מפלגות השמאל המובהק, מרצ והעבודה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו