איציק סעידיאן
איציק סעידיאן צילום: מתוך "המהדורה המרכזית" חדשות 12

איציק סעידיאן מאושפז במצב המוגדר כאנוש עם כוויות חמורות בכל גופו. האירוע הדרמטי בו הצית את עצמו מפנה שוב וביתר שאת את תשומת הלב למצבם של נפגעי הפוסט טראומה הנאבקים מול בירוקרטיה מסובכת ומורכבת.

עורך הדין עמיקם חרל"פ הוא מומחה לתביעות נפגעי פוסט טראומה, ובשיחה עם ערוץ 7 הוא מספר על המציאות הבלתי נסבלת בה מוצאים עצמם הנפגעים במעמד החשודים בשקר שנאלצים להוכיח את מצבם על מנת לקבל את זכויותיהם.

בשיחה עמו מתאר עו"ד חרל"פ מעט מהקשיים הניצבים בפני נפגעי פוסט טראומה שאינם מקבלים לדבריו מענה לטענות והתלונות המוצגות בפני הגורמים האחראים לכך במשרד הביטחון.

"אחרי שהתיק נכנס לטיפול הפרוצדורה לא יעילה. חוות דעת על נכות נקבעות על ידי ועדות של משרד הביטחון ניתנות בפער של חודשים שבהם המבקש לא מקבל דבר והוא נאלץ לחיות מהאוויר", אומר חרל"פ שמדגיש כי אינו מופתע מצעדו הדרמטי והקשה של סעידיאן.

"ההגדרה של פוסט טראומה היא אירוע חרדתי. לא מתייחסים אליו", משוכנע חרל"פ ומספר: "המקרה האחרון שטיפלנו בו הוא בחור צעיר שהתגייס ליחידה לוחמת ובשלב מסוים הייתה לו פגיעה ברגל והוא הועבר ליחידה אחרת, אבל לא קיבל וטיפול רפואי אלא ביוזמת הוריו. בבדיקה האחרונה אורתופד אמר לו שהבעיה היא פסיכיאטרית ולא בעיה ברגל. זו אמירה בעלת השפעה על נפשו ללא יד ורגל. במקרה הזה קצין קבילות צה"ל הגיב מיד, אבל זה לא עזר. אביו עשה מהומות והא הועבר למסגרת שבה מתייחסים אליו. הבעיה היא שחלפו שבעה חודשים. מה עובר בתקופה זו על חייל ביחידה שלא מאמינים לו בה? אני לא מופתע ממה שקרה אתמול".

לטעמו של חרל"פ בכוחם של צוותי המקצוע לזהות ולאבחן בעיות אורתופדיות בנקל ובמקביל פסיכיאטרים ופסיכולוגים מקצועיים יוכלו גם לזהות בעיות נפשיות בצורה מהירה והחלטית, אך כל עוד המערכת אינה מסוגלת לאבחן את בעיות באופן מקצועי לא יקלו הזקוקים לכך את המענה ההכרחי עבורם.

בדבריו לא שולל עו"ד חרל"פ את האפשרות שהחשש ממתחזים גורם חשדנות במערכת ועל חשדנות זו משלמים נפגעים אמיתיים. "יש מקרים שבהם אנשים עושים הצגה כדי להרוויח אבל אי אפשר שהאחרים ישלמו על כך. זה תלוי בהשקעה וברצון טוב".

"סעידיאן הגיע לעבר פי פחת. לא צריך להיות מומחה כדי להבין שלא נשאר לו כלום. אם הנתונים הם כמו שמתואר הוא ללא אמצעי מחיה בגלל פרוצדורה", מדגיש חרל"פ המביע תקווה שאירוע טראגי זה של סעידיאן יביא התעוררות של המערכת, גם אם מאוחרת.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו