הסוסיתא בשיפוץ
הסוסיתא בשיפוץצילום: המרכז התורני טכנולוגי נחלים

מכוניות הסוסיתא הן סמל לאומי ומעלות לא מעט רגשות נוסטלגיה גם אצל מי שלא החזיק רכב כזה בשנים בהן יצא לשוק. במהלך הזמן הסוסיתא הפכה לאייקון תרבותי וכיום אפשר למצוא אותן בעיקר אצל אספנים.

בשנה האחרונה, תלמידי המרכז התורני טכנולוגי נחלים קיבלו במתנה מכונית סוסיתא מושבתת שלא הייתה על הכביש כבר שנים רבות. התלמידים היו צריכים לאבחן את הבעיות ולבצע שיפוץ מאסיבי על מנת שתהיה שמישה מחדש.

החודשים האחרונים היו מלאים בעבודה שכללה החלפת שמנים, פילטרים, מצתים משאבת דלק תקולה, ניקוי מיכל דלק שצינורותיו היו סתומים, החלפת מצבר, רדיאטור ומגעים, טיפול במערכת הבלמים, שיפוץ משאבת המצמד (הקלאצ') ועוד.

כעת, לקראת יום העצמאות ה-73 של מדינת ישראל וכשישים שנה מאז הושקה הסוסיתא הראשונה, הרכב שתלמידי המרכז קיבלו מוכן לעלות בחזרה לכביש.

הרב אלי טובול, מנהל המרכז התורני טכנולוגי נחלים מספר: "העבודה על המכונית הזו הייתה חוויה יוצאת מן הכלל. היא הייתה מספקת, מלאת לימוד משמעותי והעניקה לתלמידים גם כלים לחיים. הם למדו שאם עובדים קשה וחושבים בצורה יצירתית הכל אפשרי. אני נפעם מיכולת ההשקעה וההתמדה של המורה ראובן כהן והתלמידים שגם כשהיו זמנים שלא היו בטוחים שהם יצליחו להחזיר את המכונית לכדי שימוש, הם לא וויתרו והמשיכו עד הסוף.

''מעבר ללימוד הטכני, התלמידים גם קיבלו שיעור על ההיסטוריה של מדינת ישראל וההתפתחות הרבה שעברה המדינה בשנים האחרונות בתחומי האוטוטק והטכנולוגיה. אני מקווה ומאחל לכולנו שהתלמידים יזכרו וינצרו את החוויה הזו להמשך חייהם ויזכרו כאשר יש מהמורות בשבילי חייהם לא לוותר, להתמיד ולהשקיע ובסוף גם להגיע ליעדים שהם ביקשו להגיע אליהם", הוסיף הרב טובול.