ח"כ אבי מעוז
ח"כ אבי מעוז צילום: דוברות הכנסת – דני שם טוב.

ח"כ אבי מעוז, יו"ר מפלגת נעם, הניח במזכירות הכנסת את הצעת החוק הראשונה שלו בכנסת ישראל - "הצעת חוק לתיקון חוק השמירה על המקומות הקדושים".

על פי הצעת החוק של מעוז, בחוק השמירה על המקומות הקדושים יתבצעו שני תיקונים. מעוז מבקש להוסיף סעיף קטן שיגדיר כי "לעניין הוראות סעיף זה, "חילול" – התנהגות העומדת בניגוד להנחיות הרבנות הראשית ולפסיקותיה.

משמעות הדבר כי כל המבקרים במקומות הקדושים יהיו מחוייבים לנהוג במקומות הקדושים על פי מנהגי ישראל, זאת בניגוד לפרשנות החדשה שנתן בג''ץ לחוק, לפיה הוא המוסמך לקבוע מה מותר ומה אסור לנהוג במקומות הקדושים.

התיקון הנוסף בהצעת החוק, הוא תיקון סעיף 4 לחוק, כך שיכתב כי "שר הדתות ממונה על ביצוע חוק זה, והוא רשאי, לאחר התייעצות עם הרבנים הראשיים לישראל או עם נציגים של בני הדתות הנוגעות בדבר לעניין מקומות הקדושים לבני דתות אלו או לפי הצעתם ובהסכמת שר המשפטים, להתקין תקנות בכל הנוגע לביצועו".

משמעות התיקון כי מי שמייצגים על פי החוק את המקומות הקדושים בישראל, ואשר עימם צריך השר להתייעץ בעניין תקנת תקנות הם הרבנים הראשיים לישראל ולא נציגים אחרים.

בתנועה המסורתית תוקפים את הצעת החוק של ח"כ אבי מעוז. רקפת גינסברג, מנכ"לית התנועה המסורתית (ארגון הגג של היהדות הקונסרבטיבית בישראל), מסרה: "בדמדומי השעות שבטרם כניסת יום הזיכרון לא נתייחס להצעת החוק, אלא רק נביע צער עמוק על כך שח"כ מעוז בוחר להעמיק עוד ועוד את הקיטוב בחברה הישראלית".

"ב-48 הקרובות נתאבל על החללים, ביניהם אלו ששחררו את הכותל לטובת עם ישראל כולו, נשמח ונודה על עצמאותנו - ונקבל על עצמנו שוב לעשות הכל על מנת שכולנו, יהודים מכל הזרמים, נשים וגברים ללא יוצא מן הכלל, נוכל להתפלל בשלום במדינה יהודית ודמוקרטית בדיבור אחד", הוסיפה

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו