חיסונים
חיסונים צילום: ISTOCK

לאחר אסטרה-זניקה, גם השימוש בחיסון של ג'ונסון אנד ג'ונסון ייעצר בארה"ב עד לבדיקת בטיחות חדשה, לאחר תלונות על תופעות לוואי חמורות וקרישי דם בקרב נשים שקיבלו את החיסון.

על פי הודעת מנהל המזון והתרופות האמריקאי יחד עם המרכז האמריקאי לבקרת מחלות ומניעתן, יש לעצור את השימוש בחיסון החדש בארה"ב כאמצעי זהירות עד שיסתיימו בדיקות הבטיחות הנוספות.

"אנו ממליצים לעצור את השימוש בחיסון הזה כאמצעי זהירות", נכתב בהודעה המשותפת של הרשויות האמריקאיות.

על פי ההודעה, לפחות שש נשים בגילאי 18 עד 48 סבלו מתופעה של קרישי דם ימים ספורים לאחר קבלת החיסון, בעוד מחוסנים אחרים שקיבלו את החיסון של ג'ונסון אנד ג'ונסון סבלו מתופעות לוואי קשות במיוחד שכללו כאבי ראש ובטן, קוצר נשימה ועוד.

על פי ה"ניו יורק טיימס" אחת הנשים שסבלו מקרישי דם מתה כתוצאה מכך. בהודעה המשותפת נקראו מחוסנים שסבלו מתופעות לוואי חמורות לפנות לטיפול רפואי. "אנשים שקיבלו את החיסון של ג'ונסון אנד ג'ונסון המפתחים כאב ראש חמור, כאבי בטן, כאבי רגליים או קוצר נשימה בתוך שלושה שבועות לאחר החיסון צריכים לפנות לרופא המטפל שלהם", נמסר בהודעה.

הרשויות האמריקאיות גם הודיעו כי הטיפול בקרישי הדם שנוצרים עקב החיסון צריכים להיות מטופלים בדרכים אחרות מהמקובל, והתרופה המקובלת "הפרין" יכולה להיות מסוכנת בטיפול בקרישי הדם האלו.

חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון פירסמה גם היא הודעה בה נמסר כי "בטיחות היא בראש סדר העדיפויות שלנו. אנו חולקים את כל הדיווחים על תופעות לוואי עם רשויות הבריאות. אנו מודעים לכך שדווחו אירועים טרומבואמבוליים בקשר לחיסון נגד קורונה. נכון לעכשיו, לא הוכח קשר סיבתי ברור בין אירועים נדירים אלה לבין החיסון לקורונה של ג'ונסון אנד ג'ונסון".