''תרומת כליות בתשלום ובאחריות המדינה''

הרב יוסף שריקי קורא למדינה לתגמל תורמי כליות בסכום ראוי וליטול את האחריות והשליטה על אופן ביצוע התרומות, ומסביר מדוע אינו חושש מהתדרדרות לסחר איברים.

עוזי ברוך - ערוץ 7 , ג' באייר תשפ"א

הרב יוסף שריקי מתארח באולפן ערוץ 7 לשיחה על השתלת כליות בימים אלה בהם עמותת 'מתנת חיים' מציינת 1000 תרומות כליה מחד ומאידך מלאת שנה לפטירתו של מייסד העמותה, הרב ישעיהו הבר ז"ל ממחלת הקורונה.

הרב שריקי מתחבר באופן אישי להשתלת כליות דרך סיפורו של בנו שעוד בהיותו עובר התברר כי משהו אינו תקין בכליותיו וכשנולד התברר כי אכן שתי כליותיו פגועות. בגיל חצי שנה החל התינוק בטיפולי דיאליזה ובגיל שלוש וחצי עבר השתלת כליה.

על עצם הבחירה של אדם בריא לתרום כליה לאדם חולה מדגיש הרב שריקי כי בראש ובראשונה הדבר מותר הלכתית כפי שהובא בהרחבה בספרו של הרב ישי שריג ובהסתמך על גדולי ישראל, והראיה הגדולה לכך היא שעמותת 'מתנת חיים' מתקיימת תחת הנהלה חרדית לכל דבר.

"אנשים תורמים מתוך גבורה גדולה, לקום ולעשות מעשה לא פשוט שלמתן כליה מתוך הערך של הצלת חיים", אומר הרב שריקי וכשהוא נשאל על המשמעויות ההיקפיות של תרומת הכליה, על משפחת התורם, על בריאותו וכיוצא באלה, הו משיב ואומר כי להערכתו השאלות הללו מובילות לאותה עדיפות שמקבלים התורם ובני משפחתו בתור להשתלת כליה, אם יזדקקו לכך.

במאמר שפרסם באחרונה קרא הרב שריקי למדינה לעודד, גם בתשלום, את תרומות הכליה. הוא מציין כי המדינה מעודדת תרומה מהמת, אך הוא אינו יודע אם קיים עידוד גם לתרומה מאדם חי, אך הוא מעריך שאם עמותת 'מתנת חיים' נכנסה לעובי הקורה, הדבר מלמד שהמדינה אינה נמצאת במקום זה. משום כך הוא מציע "לשלם לנותן הכליה".

"מי שירצה לתת ללא תשלום המסלול קיים עבורו, אבל מי שרוצה שישלמו עבור הכליה אני מציע שישלמו", אומר הרב שריקי ומשיב גם לשאלת החשש שהדבר יתדרדר למציאות של סחר איברים וניצול של שכבות סוציואקונומיות נמוכות לתרומות שכאלה: "ראשית, כתבתי שגם אנשים שכיום תורמים כליה אלטרואיסטית מקבלים פיצוי. זה לא חינם לגמרי כמו התנדבות במד"א. אני טוען שאם מקבלים פיצוי של כחמישים אלף שקלים, אז למה חמש מאות אלף שקלים זה לא פיצוי ראוי? בנוסף אני אומר שאם יש חשש מעולם תחתון וכו', הרי שהחשש יתגבר כאשר הדבר אינו מנוהל על ידי המדינה והמחירים יעלו כאשר המתווך לוקח את עיקר הכסף ועושה מזה סחר. אני מציע שהמדינה תיקח את האחריות והיא שתשלם".

"לא מזמן שמענו סיפור על בעל דוכן פלאפל שנקלע למצוקה כלכלית ואמר שהוא מוכן להרוג את עצמו. למה שיהרוג את עצמו? שייתן כליה, זה יעזור לו כלכלית ויציל חיים", אומר הרב שריקי ומעיר כי הדבר אינו מונע את המשך התרומה האלטרואיסטית, ובמקביל הדבר יקצר את התור לתרומות.

לדבריו המדינה, על פי היוזמה שלו, תבדוק את הפרטים הטכניים, הבריאותיים, הכלכליים, הנפשיים והאחרים הנוגעים לדבר. "אם זה לא באחריות המדינה העשירים יקבלו את הכליות והעניים יישארו בסוף. ברגע שזה באחריות המדינה ובמימונה זה חוסך כספים רבים לקופות החולים ויעשה בצורה הוגנת ומסודרת. לכן אני לא חושש שנגיע למצב של קצירת איברים וכו'".