חיילים בשחור לבן

ציונות זה לא רק המנון ודגל. ציונות זה כל מי שרואה את עצמו חלק ממה שקורה כאן ומשתדל לתת את חלקו. ראש מיזם צהר לשבתות ולחגים כותב

הרב אייל ורד , א' באייר תשפ"א

חיילים בשחור לבן-ערוץ 7
הרב אייל ורד
צילום: דוד שטיין

כולנו יחד במסע הזה רק שאת תרומת החברה החרדית לחברה הישראלית קשה יותר לראות מפני שהיא שקופה. לא צבועה במדים ובדרגות. הדברים נכונים בכל שנה, אך במיוחד בשנה הזו

מה אומר לכם השם אהרון הרשלר? שמעתם עליו פעם? יודעים אך הוא נראה? נשאיר את פתרון החידה הזו לסוף וקודם לכן נקדים הקדמה הכרחית.

הרוטינה הזו ידועה מראש. ביום הזיכרון, כתב כל שהוא עם מצלמה כל שהיא יצלם במאה שערים או בשכונה חרדית אחרת כאלו שלא עומדים בצפירה. אז המילים האלו נכתבות עבורם. עבור אלו שלא לובשים מדים, ואין להם את ההילה הזו מסביב. אבל הם חיילים. חיילים לכל דבר ועניין. חיילים אלמונים בלי מדים. החיילים האלו הם – החרדים.

נכון להיום יש בצה"ל חמישה פיקודים. צפון, דרום, מרכז, עומק ופיקוד העורף. הפיקוד האחרון, שפעם היה נקרא בשם הארכאי 'הג"א - הגנה אזרחית' הוא נכון להיום, לדעת רבים, הפיקוד החשוב ביותר.

כולם יודעים שבעת לחימה העורף הישראלי יהיה הראשון להיות מותקף. ולכן חוסנו, יכולת העמידה שלו, הערבות ההדדית שתתגלה בתוכו, היכולת של מערכות אזרחיות לתמוך את האזרחים, הם קריטיים לניצחון במלחמה. אורך הנשימה של צה"ל הלוחם, תלוי ביכולת העמידה של העורף העומד.

בפיקוד הזה, פיקוד העורף, החרדים הם החיילים הכי מצטיינים. בלי מדים, בלי כומתה, חולצה לבנה ומכנסיים שחורות. הם שם. בזק"א, באיחוד הצלחה, בעזר מציון, במד"א, ביד שרה, חסדי יואל, חסדי נעמי, יד עזרא ושולמית, והארגון המופלא מתנת חיים. מעצמת החסד החרדי, שכבר מזמן חרגה הרבה מעבר לגבולותיה, משפיעה השפעה קריטית על החברה הישראלית, גם בימי שגרה, אך בזמן מלחמה וחרום - קשה לאמוד את משמעותה של המעצמה הזו. וכל זה נעשה בלי ההילה של המדים, הכומתה והטקסים. חיילים אלמונים.

ערב יום הזיכרון אני מבקש מכולנו להרחיב את המבט. ציונות זה לא רק המנון ודגל. ציונות זה כל מי שרואה את עצמו חלק ממה שקורה כאן ומשתדל לתת את חלקו. החרדים נותנים חלק משמעותי מאוד. גם לפי קריטריונים ' חילוניים' שלא מבינים את משמעות לימוד תורה לכלל ישראל, גם שם הם תורמים הרבה ומאוד לחוסן של העורף הישראלי. לוחמי פיקוד העורף שהתגייסו מרצונם, בלי צו מאף שר ומשרד.

מה אומר לכם השם אהרון הרשלר? שמעתם עליו פעם? ובכן - למען הצדק ההיסטורי - אהרון הרשלר הוא הנופל הראשון באתר יזכור של משרד הביטחון שנפל בשנת 1873 במתקפת ערבים בירושלים. אהרון הרשלר היה חרדי. לא סתם חרדי - חרדי הונגרי. הם הכי קיצונים כידוע. אחד שמן הסתם לא היה מהעומדים בצפירה אם היה חי היום.

זה ההרוג הראשון באתר יזכור הממלכתי. כדאי לזכור את הפרט הזה, שמעיד יותר מהכל על הכלל. כולנו ביחד במסע המופלא הזה, ויש בו מקום לכולם, אם רק מאמצים מבט פתוח ונכון. הדברים נכונים בכל שנה, אך במיוחד בשנה הזו , שהיו בה טענות רבות כלפי הציבור החרדי ביחס לקורונה. כולנו יחד במסע הזה רק שאת תרומת החברה החרדית לחברה הישראלית קשה יותר לראות מפני שהיא שקופה. לא צבועה במדים ובדרגות. אך היא קיימת. חיה ונושמת. וביום הזיכרון כדאי לזכור זאת.

הכותב: הרב אייל ורד, ראש מיזם 'צהר לשבתות ולחגים'