היועמ"ש: כינוס הקבינט ללא שר משפטים - בעייתי

חוות דעת היועץ המשפטי לממשלה מבוססת על סעיף 6(א) לחוק הממשלה, הקובע כי שר המשפטים הוא אחד מחברי ועדת השרים לביטחון לאומי

ערוץ 7 , א' באייר תשפ"א

היועמ"ש: כינוס הקבינט ללא שר משפטים - בעייתי-ערוץ 7
נתניהו ומנדלבליט
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, קובע בחוות דעת שהועברה למזכיר הממשלה כי קיימת בעייתיות בכינוס הקבינט המדיני-ביטחוני ללא מינוי שר משפטים.

חוות הדעת מבוססת על סעיף 6(א) לחוק הממשלה, אשר קובע באופן פרטני את זהותם של השרים שאמורים להיות חברים בקבינט (ועדת השרים לענייני ביטחון לאומי) בכל מקרה.

לקריאת חוות הדעת המלאה

על פי לשון הסעיף, "ממשלה תפעל ועדת שרים לעניני ביטחון לאומי שהרכבה: ראש הממשלה – יושב ראש, ממלא מקום ראש הממשלה אם מונה, שר הביטחון, שר המשפטים, שר החוץ, השר לביטחון הפנים ושר האוצר; הממשלה רשאית, לפי הצעת ראש הממשלה, להוסיף חברים לועדה, ובלבד שמספר חברי הועדה לא יעלה על מחצית מספרם של חברי הממשלה".

בנוסף קובעת חוות הדעת כי לא ניתן לקבל החלטות הן בקבינט הקורונה, והן בוועדת השרים לנושא חוק השב"כ ללא מינוי שר משפטים במינוי של קבע.

היועץ קובע בחוות דעתו עוד כי לפני כינוסן של וועדות השרים הרלוונטיות קיימת חובה גם לאזן את מספר חבריהם בין שרים המקיימים זיקה לראש הממשלה נתניהו לשרים המקיימים זיקה לראש הממשלה החליפי בני גנץ. לדברי היועץ, כל עוד לא יאוזן הרכב הוועדות לא ניתן יהיה לקבל בהן החלטות

כזכור, סוגיית מינוי שר המשפטים במינוי של קבע נמצאת במחלוקת בין יו"ר כחול לבן ושר הביטחון בני גנץ ובין ראש הממשלה בנימין נתניהו.

עד כה סירב נתניהו להעלות את הנושא להחלטה בממשלה, ובתגובה מונע גנץ את העלאת נושא רכש החיסונים בממשלה. ניסיון להגיע לפשרה בסוגיה זו כשל אתמול.