65 שנה לטבח ולתקומה בכפר חב"ד

בחסידות חב"ד מציינים היום 65 שנה לטבח המחריד שהתקיים בכפר חב"ד על ידי מחבלי הפאדיון

בן שאול , א' באייר תשפ"א

65 שנה לטבח ולתקומה בכפר חב"ד-ערוץ 7
כפר חב"ד
צילום: יעקב נחומי, פלאש 90

בחסידות חב"ד מציינים היום 65 שנה לטבח המחריד שהתקיים בכפר חב"ד על ידי מחבלי הפאדיון.

הפיגוע הנורא התבצע בבית הספר למלאכה שהתקיים בישוב כפר חב"ד שנוסד רק כמה שנים קודם לכן והיה עדיין בחיתוליו,

היה זה ביום רביעי אור לא' באייר ה'תשט"ז בשעה 8 בערב בעת שהיו התלמידים באמצע תפילת שמונה עשרה בבית הכנסת שבתוך "בית הספר החקלאי", חדרו למתחם שלושה מחבלי פדאיון.

האחד המתין ברכב, השני כיבה את החשמל והשלישי פתח ביריות. כמה מהנוכחים החלו להבריח את הילדים דרך החלונות. לאחר התקרית נמלטו שלושת המחבלים ולא נמצאו.

כשנדלק האור נמצאו מדריך וארבעה תלמידים שעמדו בסמוך לדלת, שוכבים הרוגים מתבוססים בשלוליות דם, וחמישה פצועים קשה. רק כעבור שעה באו כוחות ההצלה ופינו את הפצועים למרכז הרפואי בצריפין.

הנרצחים שמחה זילברשטרום (המדריך), ניסים עסיס ושלמה מזרחי נקברו בהר המנוחות, משה פרץ נקבר בבית העלמין שבעיר עכו ואלברט אדרי בטירת הכרמל. כעבור זמן נפטר אחד הפצועים שנפצע קשה, תלמיד נוסף בשם עמוס אוזן, ונקבר בתל אביב.

שלושה ימים לאחר הפיגוע הגיעו לביקור בכפר חב"ד הרבנים הראשיים הרב יצחק אייזיק הלוי הרצוג והרב יצחק נסים לחזק את ידי התושבים.

תחילה היו שנרתעו וחשבו לעזוב את היישוב, בסיום השבעה קבע הרבי מלובביץ' "תענית שעות" ואמר כי "במקום שהתגלתה מידת הדין, תתגלה מידת הרחמים", ועודד את התושבים לפתח ולהגדיל את היישוב.

תקופה קצרה לאחר הפיגוע שלח הרבי מלובביץ' קבוצה של שלוחים, לכפר חב"ד, כדי לחזק את התושבים אחרי האירוע הקשה

הישוב החבדי היה אז בהלם מוחלט העולים החדשים שגרו בו איבדו כמעט את הרצון להמשיך ולהישאר בו, הרבי מלובביץ' הפך כדרכו את האירוע הזה מאירוע שאיים על קיום היישוב לאירוע של בניין ועוצמה.

הרבי השקיע כוחות אדירים בפיתוח הישוב החבדי בישראל, כיום בכפר חבד מתגוררים כאלפיים משפחות ואלפי תלמידים ותלמידות מגיעים ללמוד במוסדות הקיימים בו, זאת לצד עשרות קהילות המפוזרות ברחבי הארץ המונות כ - 15 אלף משפחות.

תנועת חב"ד מאז הטבח הפכה להיות גורם משפיע ביותר בציבוריות הישראלית, רבים רבים מצביעים על חב"ד ובתי חב"ד כמי שהביאו את השינוי הדרמטי שנעשה בקרב הציבור היהודי בישראל שהפך ברובו למסורתי יותר.

ארגון צעירי חב"ד כיום פרוס בכל שכונה בישראל עם כאלף משפחות שלוחים, וכ- 120 בתי הספר של חב"ד בחלקם פונים במוצהר גם לציבור החילוני המסורתי שמגיע בהמוניו.

מי שעומד היום בראש האירגונים המרכזיים של חב"ד בישראל הוא ראש מפעל השליחות ויור חב"ד הרב יוסף יצחק אהרונוב, הרב אהרונוב זוכה להערכה רבה מהציבוריות הישראלית ובין היתר גם קיבל תעודות הערכה ממשלת ישראל על פועלו ופועלם של שלוחי חב"ד בכל אתר ואתר.

אין ספק שסיפור הטבח והתנופה שבאה בעקבותיו בהשראתו ובעידודו של הרבי מליובאוויטש הינו סיפור מעורר השראה גם לימינו.