ארכיון
ארכיון צילום: חזקי עזרא

הקדמתו של יום העצמאות ליום חמישי, ג' באייר, על מנת למנוע חילולי שבת, גוררת שאלות הלכתיות שונות עליהן שוחחנו עם ראש מכון צומת, הרב מנחם פרל.

הרב פרל מציין כי לכאורה נכון וניתן היה ללמוד מהמציאות הקיימת בפורים משולש, כפי שהיה בשנה זו, ולחלק את אירועי יום העצמאות ליומיים, אך ההכרעה התקבלה כעמדת הרב יעקב אריאל, כפי שהובאה בהרחבה בתחומין, להקדים את היום כולו, על כל מאפייניו, ליום חמישי. זאת, אגב, בניגוד לעמדת הרב גורן שסבור היה שנכון לחלק ולפרוס את מאפייני היום על פני יומיים.

"הרב אריאל כתב שהחשש הוא כפול. אם נקדים את היום כדי למנוע חילולי שבת ונשאיר לשבת את ההלל, הציבור הרחב יגיד שהדתיים יוצרים לעצמם יום עצמאות והדבר לא יהיה טוב ובעתיד יכול גם להוביל להפרדת דת ומדינה. אנחנו מאמינים שהכול, גם ערכה של מדינת ישראל, נובע מתוך תורה ובהיותנו חלק מעם ישראל אנחנו רוצים לחגוג יחד עם כל עם ישראל", אומר הרב פרל ומציין כי גם לכך תקדימים בהלכה כמו נער שהפך לבר מצווה ביום צום שנדחה, האם הוא חייב באמת בצום או שמדובר בתשלומים בלבד ולכן אינו חייב בצום. "אנחנו מיישמים את העקרונות המוכרים שפגשנו במקומות אחרים. כך כותב הציץ אליעזר לגבי נער הבר מצווה שיום התענית שלו הוא התאריך החדש. חשוב לנו מאוד לשמור על אחדות עם ישראל ולכן מעבירים את הכול למועד אחר".

להכרעה זו, מציין הרב פרל, גם השלכה לנושא השמחה, החגיגות, המשך מנהגי האבלות וכיוצא באלה. עם זאת הוא מציין כי ביום ה' באייר עצמו, כלומר בשבת, לא נאמר 'צדקתך', חלופת התחנון.

על הבערת אמירת ההלל למועד אחר, אם יש בצעד כזה בעייתיות הלכתית כלשהי, אומר הרב פרל כי ההלל הוא על האירוע המתמשך שביום ה' באייר הגיע לנקודת שיא מסויימת ואין מדובר בהלל על עצם ההכרזה לכשלעצמה. משום כך ניתן להעביר את אמירת ההלל למועד אחר.

יום שישי, יום ד' באייר, הוא יום רגיל לכל דבר, מציין הרב פרל ולשאלת ההכרה כמו הרב אריאל ולא כעמדת הרב גורן, הוא משיב: "כשיש ספק רואים מה העם נוהג, ולא תמיד העם מכריע על פי פוסק כזה או אחר. יש תהליכים שונים ואם המדינה החליטה על כל שלוחותיה, כולל הרבנות הראשית שדחפה להקדמת היום, אז הקדמנו את הכול כחבילה אחת".

בהזדמנות זו מספר הרב פרל על כרך חדש של תחומי שצפוי לצאת בחודש הקרוב ובו התייחסויות לבירורי טכנולוגיה, רפואה ואף סוגיות שעלו סביב מגיפת הקורונה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו