השגריר ארדן בטקס זיכרון בארה"ב: "רבים מהגיבורים באו מארה"ב"

שגרירות ישראל בוושינגטון קיימה את הטקס הרשמי של מדינת ישראל בארצות הברית ליום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה

ערוץ 7 , ב' באייר תשפ"א

השגריר ארדן בטקס זיכרון בארה"ב: "רבים מהגיבורים באו מארה"ב"-ערוץ 7
ארדן
צילום: דוברות

שגריר ישראל בארצות הברית ובאומות המאוחדות גלעד ארדן ונספח ההגנה בארצות הברית האלוף יהודה פוקס, אירחו את הטקס הרשמי של מדינת ישראל בארה"ב לזכר יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ולנפגעי פעולות האיבה.

זו השנה הראשונה שמתקיים טקס זיכרון אחיד בהובלת השגרירות ובשיתוף פעולה עם הקונסוליות של ישראל בארה"ב. הטקס הועבר בשידור חי ברשתות החברתיות של השגרירות ושל הקונסוליות.

בטקס הוקרנו דבריו של הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי ונאמו השגריר ארדן, האלוף פוקס ונציג המשפחות השכולות בארה"ב.

כמו-כן השנה נבחר להדגיש את סיפורם של החיילים הבודדים, יהודים אמריקאים, שבחרו לעלות לישראל ולהצטרף לצה"ל תוך תחושת שליחות וציונות, ונפלו בעת מילוי תפקידם.

השגריר ארדן אמר בטקס: "יום הזיכרון הוא יום בו כל עם ישראל מתכנס ביחד וכולנו זוכרים את הנופלים שהקריבו את חייהם למען המדינה. זיכרון הנופלים לנצח יהיה חקוק ושזור בסיפורה של מדינת ישראל מרגעי הקמתה ועד היום כשהיא עומדת איתנה כמדינה משגשגת, פורחת ומתקדמת. אין לי ספק שכל אלה שמחפשים את רעתנו היום מאיראן ועד קבוצות הטרור חייבים לדעת שמדינת ישראל תשלם כל מחיר ותנקוט בכל פעולה על מנת להגן על אזרחיה וחייליה ולשמור על זכותנו להיות עם חופשי בארצנו".

עוד בנאומו חלק ארדן כבוד לחיילים הבודדים שנפלו במערכות ישראל ובני משפחותיהם, רובם עדיין מתגוררים בארה"ב, שהקריבו את ההקרבה הגדולה מכולם: "רבים מהגיבורים הללו באו מארה"ב או שיש להם משפחה כאן. הסיפור שלהם מחבר את שתי האומות שלנו יחדיו: מהקצין האמריקאי מיקי מרקוס שהיה לאלוף הראשון בצה"ל וסייע בפריצת המצור על ירושלים לחיילים הבודדים מייקל לוין, שון כרמלי ומקס שטיינברג, ורבים נוספים, שהאידיאלים הציוניים והאומץ שלהם הם השראה לכולנו".

ארדן הוסיף, "החיילים הבודדים הללו שעזבו את ביתם ועיצבו את גורלם כחלק מגורלה של המדינה היהודית, הונעו מאהבה לישראל שהייתה חזקה מאד ואפשרה להם להתגבר על אתגרי השפה, התרבות והמרחק הרב ממשפחתם. אהבה כה חזקה שהובילה אותם להתנדב לקרב למרות שיכלו לבחור להישאר מאחור. מסירותם, עוז רוחם ומעשיהם מהווים השראה לכל הישראלים. הם אולי היו חיילים בודדים, אבל יש להם מקום במיוחד בלבה של אומה שלמה".

האלוף יהודה פוקס נספח ההגנה של ארה"ב אמר, "הערב אנו מתייחדים עם זכר הנופלים, אשר מסרו נפשם למען מדינת ישראל. כואבים את כאב המשפחות, הקרובים והחברים ומוקירים את זכרם של הנופלים. לצערי השנה כולנו במציאות חדשה ואין ברירה אלא לקיים את הטקס במרחב הווירטואלי ולא במרחב האישי. גם מהמרחב הווירטואלי אני שולח לכם המשפחות השכולות במיוחד ביבשת ביום זה חיבוק גדול, אני ואנשיי בשגרירות לרשותכם תמיד ובכל עת. נמשיך להוביל את שימור המורשת וזכר הנופלים".

את המשפחות השכולות ייצג סטוארט שטיינברג, אביו של סמל מקס שטיינברג שעלה לארץ ושירת כחייל בודד ונפל במבצע צוק איתן בקרב בשכונת סג'עייה ביולי 2014: "האבל על מותו של בני, סמל מקס שטיינברג מלווה אותי בכל יום. אך יחד עם זאת מלווה אותי גם תחושת ההערצה לחייו ולבחירות שהוא ביצע. מקס בחר להתנדב לשרת בצה"ל למרות שכל חייו גדל בארצות הברית וזו הייתה הבחירה הכי משמעותית שהוא עשה בחייו הקצרים. דרך הבחירות של בני ודרך ההקרבה ההירואית שלו, הוא חי חיים מלאי משמעות".