"יש לנו זכות לשמור על בירת ישראל"

סגן ניצב ליאור כהן, מפקד פלוגה במג"ב, התארח באולפן ערוץ 7: "דורות חלמו להגיע לירושלים ולנו יש את הזכות להגן עליה. בשביל זה אנחנו שם".

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , ג' באייר תשפ"א

סגן ניצב ליאור כהן, מפקד פלוגה ג' של מג"ב בעיר העתיקה בירושלים, מספר לערוץ 7 איך מאבטחים את העיר החשובה ביותר בעולם.

"פלוגה ג' שומרת על העיר העתיקה בירושלים, בעיקר ברובע המוסלמי. הפלוגה בעצם דואגת לאפשרות שכל באי בעיר העתיקה מכל העדות והדתות יוכלו לבוא ולבקר. לשמור על אורח חיים תקין גם עבור התיירים וגם לתושבים".

בעיר העתיקה יש פוטנציאל גדול לחיכוכים, מה התפקיד העיקרי שלכם?

"אנחנו נותנים שירות לכולם וברגע שמישהו מבצע עבירה הוא מקבל מענה משטרתי כדי לאפשר לסדר התקין להתנהל. הרוב הגדול רוצה לטייל, ליהנות ולהרגיש בטוח ובשביל זה אנחנו שם".

כשטרור הסכינים מתעורר זה תמיד מופיע בעוצמה באזורים שלכם.

"מבצעי רוב האירועים החבלניים שואפים להגיע לאזור ירושלים. חלקם לא מצליחים אבל מי שמצליח רוצה להגיע לעיר העתיקה. הרוב הגדול של ניסיונות אלה מסוכל".

תקופת הקורונה היתה קשה, לא רק בגלל האתגר אלא משום שאיבדתם חבר.

"פלוגה ג' ספגה אבידה כתוצאה מהנגיף. שוטר שלנו מהפלוגה נפטר אחרי שירות של 11 שנה. אנחנו במקביל להתמודדות עם הקורונה כמשטרה התמודדנו עם זה ברמה האישית והפלוגתית וכשאתה נכנס לספירה של האבדות זה בהחלט מזעזע".

"אנחנו החיילים של המשטרה והשוטרים של הצבא. אנחנו שילוב מנצח של יכולת אכיפת החוק, סמכות השיטור ויכולת לחימה שיכולה לתת מענה לאירועים קשים ומורכבים - לשם כך נועד משמר הגבול. כיום הביקוש להתגייס למג"ב הוא מאוד גדול. על כל תפקיד מתמודדים כ-15 איש".

זה מרגש לראות את העיר העתיקה מול העיניים כל יום?

"דורות רבים חלמו להגיע לירושלים ולנו יש את הזכות להגן עליה. זה עוצמתי לשמור על עיר הבירה של העם היהודי. אנחנו חיל הומוגני וכולם אוהבים אחד את השני. אם אתה רואה את הנוף מהמשרד שלי, הוא אחד המרשימים בעולם שמאחד את כל ירושלים".