הסוף לחגיגות המחבלים

42 חברי כנסת חתמו על הצעת חוק: מי שנידון למאסר בגלל מעשה טרור וקיבל תגמולים מהרש"פ יאבד את אזרחותו או את זכותו להישאר בישראל.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ב' באייר תשפ"א

הסוף לחגיגות המחבלים-ערוץ 7
זירת פיגוע. ארכיון
צילום: דובר צה"ל

האם חגיגת השחרור של רוצח החייל משה תמם הי"ד תהיה החגיגה האחרונה למחבלים במדינת ישראל?

הונחה על שולחן הכנסת הצעת חוק חתומה על-ידי 42 חברי כנסת מרוב סיעות הבית, הקובעת שאזרח או תושב ישראלי שנידון למאסר בגלל מעשה טרור וקיבל תגמולים בעד מעשה הטרור מהרשות הפלסטינית, יאבד את אזרחותו או את זכותו להישאר בישראל ויועבר לשטחי הרשות.

ההצעה מאפשרת למחבל לקבל את אזרחותו הישראלית בחזרה אם יחליט להחזיר את הכספים שקיבל מהרשות הפלסטינית.

כיום, החוק שולל אזרחות רק בהחלטת בית המשפט, כאשר שר הפנים שמגיש את הבקשה לבית המשפט, חייב לקבל קודם לכן את הסכמת השב"כ והיועץ המשפטי לממשלה.

בפועל, בקשות מעטות עוברות את מסלול המכשולים הבירוקרטי הזה ונדירים מאוד המקרים שבהם הוא מאושר. לפי הצעת החוק החדשה, הסמכות מסורה לשר הפנים ושלילת האזרחות היא עצם קבלת התשלומים מהרשות הפלסטינית.

מירב והרצל חג'אג' מפורום "בוחרים בחיים" של המשפחות השכולות אמרו: "אנו מקווים כי אישור החוק ימנע תהלוכות ניצחון ברחבי מדינת ישראל, וימנע עידוד למחבלים רוצחים בשעה שהיקירים לנו נמצאים בקבר".

אורטל תמם, אחייניתו של משה תמם הי"ד: "אני מברכת על הצעת החוק ההכרחית והצודקת. לא רק בגלל התמיכה במשפחתי ובכלל המשפחות השכולות, אלא ובעיקר בגלל תפקידה להילחם בטרור ולמנוע את הקורבנות הבאים".

שרה העצני כהן, יו"ר תנועת 'ישראל שלי': "מדינת ישראל מפגינה חולשה מתמדת מול מחבלים כלואים ומשוחררים. לא ננוח עד שתונהג מדיניות ברזל מול אותם מחבלים".

יוזמת החוק ח"כ אורית סטרוק: "ביום הזכרון הזה הצלחנו לאחד את רוב הסיעות בכנסת סביב הצעת חוק שמתחילה לעשות צדק עם נפגעי הטרור, ולבוא חשבון עם המחבלים-הרוצחים. ההסכמה הרחבה סביב החוק הזה מבטיחה שהוא יכנס בקרוב לספר החוקים של מדינת ישראל. זהו צעד ראשון בסדרת צעדי חקיקה שיחזירו למשפחות נפגעי הטרור, ולמדינת ישראל כולה, את המוסר והכבוד הלאומי מול מבקשי נפשנו".