יהודים מהתפוצות מנציחים את חללי צה"ל
יהודים מהתפוצות מנציחים את חללי צה"לצילום: מסך

ממשיכים את רשת הזיכרון העולמית – אחרי שנעצר בשל משבר הקורונה, יחזרו השנה עשרות אלפי יהודים ברחבי העולם להשתתף בפרויקט "יזכרם" (Yizkereim) להנצחת חללי צה"ל.

במסגרת הפרויקט, אליו נרשמו עד כה כ-40 אלף צעירים יהודים מכל רחבי העולם, מנציחים את חללי צה"ל במגוון דרכים, בהן תפילה, שיחה, הדלקת נר, כתיבת מכתב למשפחה ועוד.

מדובר ביוזמה משותפת של משרד התפוצות, בשיתוף ארגון "עולמי" הפועל בקרב אוניברסיטאות ברחבי העולם והארגונים היציגים של המשפחות השכולות - ארגון יד לבנים וארגון אלמנות ויתומי צה"ל.

הצעירים היהודים שנרתמו לפרויקט קראו ולמדו בשבועות האחרונים אודות הנופלים, צפו בתמונות וזיכרונות שפתחו עבורם צוהר לעולמם של הנופלים, פועלם, אישיותם והערכים עליהם גדלו והתחנכו. בסופו של התהליך, ביום הזיכרון הקרוב, ידליקו המשתתפים נר לזכר החלל, חלקם אף שלחו סרטון או מכתב עם מילים אישיות למשפחות ואחרים שוחחו עם המשפחות בזום או בשיחת טלפון.

הפרויקט החל בשנת 2018 ולא התקיים בשנה שעברה בשל משבר הקורונה. השנה חודשה הפעילות וגם הפעם הביאה ליצירת חיבורים מרגשים בין הצעירים בעולם למשפחות. כך למשל, הוריה של לוחמת מג"ב שנרצחה בפיגוע דקירה בירושלים בשנת 2017, הדס מלכא ז"ל, התחברו עם שיינה, ילדה מדרום אפריקה שלרגל חגיגות בת המצווה הנציחה ביחד עם חברותיה את הדס באפיית חלות, הדלקת נרות שבת ובשיחת וידאו טרנס-אטנלטית בה סיפרו הורי של הדס על האדם שהייתה ועל סיפור חייה.

דביר כהנא, מנכ"ל משרד התפוצות: "המטרה שלנו היא לחבר את יהודי העולם, בדגש על הדור הצעיר, לסיפור הציוני ולמחיר הכבד ששילמו המשפחות ושילמה מדינת ישראל עבור תקומתה. אנחנו רוצים שברגעים הכי אינטימיים וכואבים של הציבור הישראלי, הוא ידע וירגיש שהוא מחובק ע"י צעירים יהודים מכל העולם".