הפרשן הצבאי רוני דניאל הגיש ב-103FM תוכנית מיוחדת ליום הזיכרון לחללי מערכות ישראל. בעבר, הגיש וערך את הסדרה אודות בה"ד 1, 'להיות קצין', שהעניקה הצצה לקורס קצינים קרביים בביה"ס לקצינים של צה"ל.

בבה"ד 1 פגש את בניה שראל ז"ל שנפל במבצע צוק איתן, בן 27 היה בנופלו. דניאל שוחח עם אביו של בניה, שלום שראל, על אופיו המיוחד.

רוני דניאל פתח את השיחה בסיפור של הקשר האישי שלו לרב־סרן בניה שראל ז"ל, אותו הכיר בעת צילומי הסדרה 'להיות קצין': "מתוך הצילומים עלתה דמותו של בניה, הוא כבש את ליבי מיד. היה בו משהו מרתק, נבון, חכם, וציוני נלהב. ראיתי מפקד, אמרתי 'לפחות מח"ט או מפקד אוגדה'. ראיתי בחור צעיר שיש לו כתפיים מספיק רחבות, וערך פנימי שהייתי רוצה לראות עוד מפקדים כאלה".

הוא ציין כי במהלך הצילומים לא שוחח עם בניה, אך במהלך צוק איתן בעת ששידר מרצועת עזה קיבל שיחת טלפון מפתיעה: "מן הצד השני אני שומע, 'שלום זה בניה שראל, אתה זוכר אותי'? אמרתי לו, 'טמבל איך אפשר לשכוח?' הוא סיפר לי שהוא מפקד סיירת גבעתי, ושהם בלחימה. הוא יצא לכמה שעות והוא מיד חוזר פנימה. איחלתי לו כמובן בריאות". זו הייתה הפעם הראשונה והאחרונה שהשניים שוחחו.

כעבור יומיים קיבל את ההודעה שבניה נפל בקרב. דניאל שיתף בתחושות שליוו אותו באותה העת: "כאב לי באמת. ביום הזיכרון, לפחות פעמיים-שלוש, נסעתי להוריו לחברון. ראיתי בית משגע, אחים צעירים שממשיכים בדרכו, בית חזק, כמעט עליז". עוד סיפר: "אתה מכניס את הראש לבית הזה ויוצא ממנו חזק יותר, ממש".

"בוחרים בחיים"

אביו של בניה ז"ל, שלום, האזין לדבריו, והשיב: "אני מתרגש לשוחח איתך, בזכות הסדרה שצולמה יש לנו הרבה פיסות חיים מהחיים של בניה שאנחנו שומרים קרוב אלינו לאורך השנים שעברו מאז". כשנשאל כיצד המשפחה מתמודדת עם השכול, ענה: "אנחנו קיבלנו החלטה ממש ברגעים הראשונים שהתבשרנו את הבשורה הקשה, שאנחנו בוחרים בחיים. זה מה שבניה היה גם כן, לו היה במקומנו, עושה. בדיוק אותו הדבר. אי אפשר להגיד שמשתקמים מזה, אבל בוחרים להמשיך לחיות את החיים במלוא הכוח והעוצמה, להמשיך לעשות דברים טובים למען הכלל".

עוד הוסיף ואמר: "יש ביטוי שרווח אצל בני האדם 'עבור דבר יקר צריכים גם לשלם ביוקר'. אנחנו מרגישים, על אחת כמה וכמה אחרי המחיר הכואב כל כך ששילמנו, שהקיום הזה של עם ישראל כאן בארץ ישראל עם כל הקשיים, הבעיות, הלבטים והניסיונות הענקיים שיש; ועם כל הצמיחה הגדולה, אנחנו עוד יותר מחוברים לעניין הזה. זה עכשיו שווה לנו פי כמה וכמה מאשר היה שווה קודם". שלום הדגיש: "המטרה ביום הזה - לזכור את המחיר היקר ולהבין עד כמה היקר הדבר שעבורו שולם המחיר הזה".