סיוט בעיר לוד: "הפגזת זיקוקים בכל לילה. בציבור הערבי גדל דור צעיר, חצוף ומחוצף"

ירי הזיקוקים הפך למכה של ממש בתקופת הרמאדן. הירי נמשך מרדת החשכה ועד שתיים אחר חצות. ראש העירייה יאיר רביבו מציע 1000 ש"ח למי שיספר על מיקומי העבריינים.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ז' באייר תשפ"א

סיוט בעיר לוד: "הפגזת זיקוקים בכל לילה. בציבור הערבי גדל דור צעיר, חצוף ומחוצף"-ערוץ 7
לוד
צילום: תיעוד מבצעי איחוד הצלה

ראש עיריית לוד, יאיר רביבו, יוצא בקריאה חריגה לציבור וקורא לדווח לו באופן אישי על בתים מהם נורים זיקוקים. המדווח יזכה באלף שקלים, מבטיח ראש העירייה.

בראיון לערוץ 7 מסביר רביבו את המהלך הלא שגרתי: "אנחנו במצב לא נורמאלי ובמצב לא נורמאלי נותנים פתרונות לא נורמאליים שיוצאים מהקופסא. ברמאדן, מהחשיכה ועד שתיים בלילה בכל עשרים שניות יש כאן הפגזת זיקוקים. יש כאן הלומי קרב, יש כאן חיות, יש כאן ילדים שמרטיבים במיטה. אצלנו פעם בשנה עם אישורים ופיקוח חבלן וכיבוי אש ובמרחק מבתים. כאן, עשרות משפחות מהמגזר הערבי יורות זיקוקים וזה הופך למטרד נוראי. אין לתאר את הבהלה ואת הסיוט שעוברים תושבי לוד".

"המשטרה פרוסה, אבל זיקוק שמים לשנייה בחצר, מדליקים את הכוורת ומפגיזים. קשה מאוד לתפוס את זה ומי שיכול לעזור לי אלו השכנים, יהודים וערבים", אומר רביבו ומספר כי עד כה הגיעו אליו דיווחים רבים של תושבים, גם ערבים, המצלמים את שכניהם בהיחבא ומעבירים לו את המידע. בדבריו מדגיש רביבו כי מרבית תושבי עירו הערבים הם תושבים נורמטיביים שאינם חפצים בהתנהלות הפרועה הזו.

"קיבלתי כבר אתמול בערב שלושים מיקומים מדוייקים של ירי, כולל משכנים שצילמו בחשאי את המקום ואז אין חשש שמדובר בהמצאות וכו'. היום בבוקר אגף הביטחון והשיטור העירוני יבקרו בכל הבתים האלה ויתנו להם טיפול של ענישה וקנסות. לא נסכים שאנשים יעשו את מה שבא להם. יש כאן היחלשות של המשילות. אני נלחם על כך וגם חוטף על זה".

כשהוא נשאל אם עצם הפנייה שלו לתושבים אינה מהווה תעודת עניות להתנהלות המשטרה, משיב רביבו כי "יש תעודת עניות כוללת למדינת ישראל. איך הגענו למצב של תעוזה כזו לעבריינים שסוטרים לרב ברחוב או לחרדי ברכבת או לבזות את סמלי המדינה בבית המשפט ולהעלות לטיקטוק. יש כאן התגברות התעוזה והיחלשות ההרתעה", אומר רביבו. "אני לא יכול לשים תשעה מיליון שוטרים, אבל אני יכול לשים שוטר אחד שהוא ההרתעה. זה שוטר שאומר לאנשים שיבולע להם אם הם יעשו כך וכך. לצערי בציבור הערבי גדל דור צעיר חצוף ומחוצף שאוחז בנשק, עושה פעולות רעות וקשות ואומר שלא יעשו להם כלום ואם יעשו להם בית המשפט ישחרר אותם תוך ימים ושעות. אם אדם היה יודע שהוא ייכנס לכלא לשנים רבות וישללו ממנו זכויות הוא היה חושב פעמיים".

רביבו משלם ברמה האישית על התנהלותו התקיפה כראש רשות מקומית ועל כך הוא מספר: "אני משלם ברמה האישית משפחתית. במשפחה מאוד כועסים עליי כשאני שם את עצמי בחזית ורואים את הקללות שאני חוטף מחלק מהציבור הערבי. הם אומרים לי 'זה לא תפקידך'. לא שמענו את ראש עיריית ירושלים או תל אביב שמתראיינים. בחרתי להעלות את נושא המשילות לסדר היום כי רק כך יטפלו".

רביבו מספר כי המחיר המשפחתי נובע מחשש אמתי לשלומו ולחייו וכבר היו וישנם איומים חוזרים על חייו. "יש איומים ולא פעם הייתי מאוים על חיי. לא פעם אני מקבל הודעה מהמשטרה שיש איומים על חיי וחיי משפחתי. אימא שלי מאוד דואגת וכך האחים שלי ואשתי חוששים. אני מבין את המקום שממנו זה בא, אבל מי שנכנס לחיים ציבוריים בתפקיד כל כך מאתגר צריך לקחת את זה בחשבון".