מקום מעל השמש

כשביקש פרידריך הגדול מרופאו להביא לו ראיה לקיומו של האלוהים, היה מוכן להסתפק בתשובה: "קיומם של היהודים הוא ההוכחה לקיומו של אלוהים".

הרב ליאור לביא , ב' באייר תשפ"א

מקום מעל השמש-ערוץ 7
הרב ליאור לביא
צילום: עצמי

ישראל – סיפור הצלחה

"בעוד מאה שנים יהיו בפלשתינה חצי מיליון יהודים... לכן, הציונות הפוליטית היא אוטופיה בחזקת שלוש: חלום על אפשרות להקים מדינה יהודית על ידי החוק הבינלאומי, חלום על הגירתו לשם של חלק משמעותי של העם היהודי, וחלום על פתרון בדרך זו של גורל העם היהודי כולו" (שמעון דובנוב, היסטוריון ודמוגרף יהודי, מהמובילים לפני כמאה שנה, מתוך 'מכתבים על היהדות הישנה והחדשה' 1898). 

בדבריו, שנכתבו בשנת התרנ"ח – 1898, ביטא דובנוב את מחשבתו, שהקמת מדינה יהודית היא מעשה חסר תוחלת. בזמן כתיבת דבריו אולי דבריו היו ריאליים ותואמים את המציאות, אך המציאות הממשית טפחה על פני נבואתו הקודרת. בשנת התשנ"ח – 1998 ישראל היתה בת 50, וחיו בה כ-4.7 מיליון יהודים, אשר היוו כ39% מהיהדות העולמית.

בשנה זו, התשפ"א, מספר התושבים היהודים עומד על  6.870 מיליון (73.9% מכלל האוכלוסייה), כה ייתן ה' וכה יוסיף, המהווים את הריכוז היהודי הגדול בעולם. עם שלפני מאה שנים בלבד 99% מבניו חיו מחוץ לגבולות ארצם ההיסטורית, החל לחזור למולדתו, ולמעלה ממאה שנים לאחר מכן, בשנת תשפ"א, קרוב ל50% מהם כבר חיים בארץ אבותיהם, והשיעורים הללו גדלים בהתמדה.

תחזיתו של דובנוב התבדתה. ישראל קמה והיתה כנגד הסיכויים. אף פעם לא היה לה סיכוי – תמיד היא על סף הכחדה או היעלמות בפי מומחים כאלה ואחרים, מקומיים וזרים. הושמעו תחזיות על כך שישראל לא תשרוד מבחינה צבאית וביטחונית, לא את מלחמת השחרור, לא את מלחמת ששת הימים ובוודאי שלא את מלחמת יום הכיפורים. תחזיות שחורות אפפו אותה גם במלחמה שלא השתתפה בה, רק עמדה מנגד – מלחמת המפרץ הראשונה. תחזיות מרות ריחפו מעליה מעת פיגועי ההתאבדות, באינתיפאדה ובכל פעם שמוזכר הגרעין האיראני.

תחזיות דומות נאמרו על כך שהיא תיוותר ללא מקורות מים עקב היותה ממוקמת באזור מדברי למחצה ובעלת אוכלוסיה ההולכת וגדלה במהירות, ושהיא תתמוטט כלכלית – תחזיות שונות כאלו התפרסמו לאורך כל שנות המדינה עד לימינו ממש. לאורך כל שנותיה פורסמו גם תחזיות על כך שהיהודים יהפכו בה למיעוט עקב הריבוי הטבעי הגבוה של הערבים. כולן התגלו כתחזיות שווא. המציאות מוכיחה כי ישראל, למרות הכל, משגשגת (מבוסס על הספר 'ישראל סיפור הצלחה', אדם רויטר ונגה קינן עמ' 17-18)

לכל הנתונים הללו אי אפשר שלא להוסיף את הפער העצום בין מצב הקורונה בארץ לבין המצב בעולם, ברוך ה'. בעוד אנו מתחילים לראות את האור בקצה הקורונה, בעולם מיליוני חולים מאובחנים מדי יום ועשרות אלפי מתים. ניהול המצב במקומות רבים נראה כאילו יצא משליטה.

 

ההוכחה לקיומו של אלוהים

לפני כעשרים וחמש שנה יצא הספר 'מקום תחת השמש', אותו כתב רה"מ בנימין נתניהו. לעניות דעתי זהו ספר שחובה לקרוא כדי להבין את ההיסטוריה היהודית, את פלא הקיום היהודי ואת התחייה בדורנו, לצד האתגרים שעומדים עדיין בפנינו.

בהקדמה למהדורה השניה שהתפרסמה כשש שנים לאחר המהדורה הראשונה, כתב נתניהו: "בתום מלחמת העולם השנייה לא היה ברור כלל וכלל שהעם היהודי ישרוד. כשליש מכל היהודים בעולם הושמדו בשואה. שני השלישים האחרים ניצבו מול סכנה כפולה – רדיפות מחד, והתבוללות מואצת מנגד... ללא מרכז פיזי ורוחני איתן, שיעצור את ההיטמעות הדמוגרפית והתרבותית, היה מספר היהודים מוסיף להצטמצם, והעם היהודי, אחרי ארבעת אלפים שנה של מאבק נואש על מקומו תחת השמש, היה עלול להיכנע לכוחות ההיסטוריה ולהיעלם בהדרגה מבמת הקיום. זה קרה לעמים רבים, וזה כמעט קרה גם לנו.

אבל זה לא התרחש. התמורה המכרעת בהיסטוריה היהודית התרחשה עם ייסודה של מדינת ישראל..."

"בעוד עשור או שניים (-כלומר, ממש כעת) יוגשם חלום הדורות  - קיבוץ הגלויות. לראשונה מאז תקופת הבית השני יחיה רוב העם היהודי במולדתו (כפי שאכן מראים הנתונים שהובאו לעיל!). זו היא הערובה הטובה ביותר להמשך הקיום היהודי מול ההצטמקות המספרית של עמנו בתפוצות..." 

לקראת סיום ספרו כתב: "אם נמתין תקופה ארוכה, מבטיחים לנו ההיסטוריונים, יעשו שיני-הזמן את שלהן ויכריעו את כולם, ללא יוצא מן הכלל. אבל היהודים מהווים חריג בחוקיות זו: הם ספגו מהלומות יותר מכל אומה אחרת, ואף על פי כן סירבו לגווע... כשביקש פרידריך הגדול מרופאו להביא לו ראיה לקיומו של האלוהים, היה מוכן להסתפק בתשובה: "קיומם של היהודים הוא ההוכחה לקיומו של אלוהים". (עמ' 400)

יום העצמאות, יום הולדתה של מדינת ישראל, מחייב אותנו למבט היסטורי עמוק ורחב. מתוך המבט הזה מתפרצת מעומק הלב הודיה עמוקה לה', על נס קיבוץ גלויות ופלא תחיית מדינת ישראל ושגשוגה להם זכינו בדורנו. כל אלה, מתוך מסירות נפשם של מיליוני יהודים לאורך הדורות עד עצם היום הזה.

"עַד הֵנָּה עֲזָרוּנוּ רַחֲמֶיךָ וְלֹא עֲזָבוּנוּ חֲסָדֶיךָ,

ה' אֱ-לֹהֵינוּ וְאַל תִּטְּשֵׁנוּ, ה' אֱ-לֹהֵינוּ, לָנֶצַח".