הרב שמעון הופמן הי"ד
הרב שמעון הופמן הי"ד צילום: באדיבות יד ושם

ערב יום העצמאות: ספרו של הרב שמעון הופמן, שהפציר ביהודי אירופה לברוח ולעלות לארץ ישראל כל עוד רוחם בם, רואה היום (רביעי) אור במהדורה בהירה ומאירת עיניים.

הרב הופמן כתב את הספר 'עורי צפון' בשנת 1940, בעיצומה של השואה אך טרם פלשו הגרמנים למדינת הונגריה ולעיר מגוריו בודפשט. בספרו הפציר ביהודי הונגריה, כאמור, לברוח לארץ ישראל והתחנן לפרסם את ספרו.

הוא עסק בספרו בסכנות, במצוות ובשלל ההיבטים ההלכתיים של מצוות ישוב ארץ ישראל. בשנת 1944 נרצח הרב הופמן יחד עם כחצי מיליון יהודי הונגריה בידי הנאצים.

ההיסטוריון משה נחמני, החוקר בין היתר את התנועות הציוניות של יהדות הונגריה, חיפש אחר עותקים של הספר. לדבריו, "99 מיהודי אירופה שהחזיקו בעותקים שנדפסו נספו בשואה, כך שלא נותרו כמעט עותקים".

לאחר מאמצים רבים איתר נחמני עותק יחיד של הספר ההיסטורי בספריה הלאומית בירושלים, העתיק את כולו ועמל רבות להוציאו במהדורה חדשה ובהירה.

בשיחה עם ערוץ 7 הסביר נחמני מדוע לספר משמעות היסטורית חשובה כל כך. "בספר זה קרא הרב הופמן ליהודי הגולה לנצל את ההזדמנות האחרונה ולעלות לארץ ישראל, בטרם תבוא הפורענות", אמר. "באותם ימים התחוללה במלוא עוזה מלחמת העולם השנייה, ורבבות מיהודי אירופה כבר נספו על ידי הנאצים. אולם בעיר בודפשט שבהונגריה, בה התגורר הרב הופמן, המצב היה סביר יחסית. יהודי הונגריה עדיין קיוו - וחלקם גם האמינו - שהסכנה לא תתקרב אליהם".

משה נחמני
צילום: אליהו ינאי

"הרב הופמן עסק במסירות בהפצת ספרו ברחבי הונגריה", ציין. "על חלק מהעותקים שהדפיס הופיעה חותמת מיוחדת: 'בבקשה לפרסמו!'. הוא שלח את הספר גם לרבנים ואישי ציבור משפיעים, כדי לסחוף אותם לרעיון העלייה ארצה".

"ארבע שנים עברו מאז כתב הרב הופמן את ספרו 'עורי צפון', בו קרא ליהודי הונגריה לעלות ארצה. בשנת תש"ד (1944), פלש הצבא הגרמני להונגריה, ובתוך מספר חודשים נרצחו 564,500 מיהודי הונגריה, ובהם הרב הופמן ובניו, ורבים מבני קהילתו. ה' יקום דמם", אמר נחמני.

הרב הופמן היה ידידו של הרב יששכר שלמה טייכטל, שחיבר שלוש שנים לאחר מכן את ספרו המפורסם 'אם הבנים שמחה'. לדברי נחמני, "הייתה אז התעוררות גדולה בהונגריה לרעיון העליה לארץ והפרחתה, אלא שכבר היה מאוחר מדי. בספר 'עורי צפון' ביאר הרב הופמן בהרחבה את גודל המצווה לעלות לארץ ישראל ולהתיישב בה. בנוסף לכך תיאר על פי מקורות תורניים את סדרי התפתחותה של הגאולה, על פי מקורות רבים".

עורי צפון, מהדורת ערב יום העצמאות ה'תשפ"א
צילום: משה נחמני

הנה משפט אחד מיני רבים שכתב הרב הופמן בספרו בדבר חשיבות העליה לישראל: "מוטל עלינו החוב הקדוש, על כל אחד מבני הגולה, לאסוף כסף, כדי לקנות, ליסוד ולנטוע גנים ופרדסים ולבנות ישובים וכפרים, בעבור ישיבה וישוב ארץ ישראל שגם בזמן הזה הוא דאורייתא".

במהלך השואה, כאמור, אבדו כמעט כל העותקים מהספר 'עורי צפון', ורק עותקים בודדים שרדו. "מסיבה זו החיבור לא נודע לרבים, למרות חשיבותו התורנית וההיסטורית", הוסיף נחמני. "80 שנה חלפו, ואני שמח לבשר כי היום יצא הספר לאור מחדש, במהדורה מאירת עיניים, בעיתוי נהדר - ערב יום העצמאות".

"אין ספק כי קריאתו של הרב הופמן ליהודי הגולה לעלות ארצה עדיין אקטואלית. הבירורים ההלכתיים וההשקפתיים על מעלת התתיישבות בארץ ישראל, המובאים בספר, יכולים לתרום לחיזוק אחיזתנו בארץ", כך משה נחמני.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו