ח"כ אורית סטרוק במסר לראש הממשלה: מי שמחבק את רוצחינו לא יוכל להיות בן בריתנו

חה"כ אורית סטרוק בנאום ליום הזיכרון בבית העלמין בחברון: לזכור ולהבטיח לעצמנו: מי שמחבק את רוצחינו לא יוכל להיות בן בריתנו.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ב' באייר תשפ"א

מה נורא המקום הזה!

כאן בבית העלמין הזה, דמים בדמים נגעו. דמיהם של נרצחי טבח תרפ"ט, דמיהם של חיילי צה"ל ומערכות ישראל שמנשרים קלו ומאריות גברו, ודמיהם של קרבנות הטרור הערבי, חיילים ללא מדים שנפלו במערכה על גאולת עיר האבות, על עצם החיים היהודיים בהרי חברון.

דמים בדמים נגעו. ואעבור עליך ואראך מתבוססת בדמיך, ואומר לך: בדמיך חיי! ואומר לך: בדמיך חיי! מי כמונו, מי כמוכן – משפחות יקרות, יודע עד כמה הפסוק הזה אמיתי, נוקב, וכואב כל כך!

כאן במקום הקדוש הזה, בבית העלמין שחולל ונהרס עד היסוד, ששוקם תוך מאבק קשה ועיקש, ושחזר לקלוט לתוכו, לרגבי אדמתו, את טובי בנינו ובנותינו שנהרגו על קידוש השם – כאן אנחנו נאספים ביום הזיכרון, יום שמצוותו: לזכור.

שעות ספורות לפני שנחגוג את יום העצמאות, ונודה לריבונו של עולם על הזכות העצומה שנפלה בחלקנו, לחיות בדור הזה של ראשית צמיחת גאולתנו, לראות עין בעין בשוב ה' ציון, להיות שותפים עם א-ל בנס קיבוץ הגלויות, בגאולת ארץ ישראל ועיר הקודש חברון – אנחנו עוצרים את מהלך החיים כדי לזכור.

לזכור את המחיר הכבד, הקשה מנשוא, המחיר שאתן, משפחות יקרות, נושאות בכל יום ובכל רגע, המחיר שמחניק את הגרון ומדמיע את העיניים, שצובט ומכרסם בלב גם, ואפילו דוקא ברגעים של שמחה, שלא מאפשר לא נחת ולא מנוחה – לזכור ולחוות אותו במלוא עוצמתו יחד אתכן.

לזכור את הנופלים, את החללים, את הנרצחים, להיזכר בתעצומות הנפש המיוחדות שלהם, בחיוך, במבט בעיניים, להסתופף בצילם של קדושי עליון אלה, שמסרו את נפשם בבחינת "בקרובי אקדש", לא רק לכאוב את אובדנם, גם לשאוב מהם כוחות להמשך הדרך.

ולזכור את אשר עשו לנו המרצחים, שלא בחלו בשום קרבן, מתינוקת בעגלתה ועד רב ישיש בחדר משכבו, מאם המטפלת בילדיה, ועד נערים שיצאו לטיול. מגנן החוזר מעמל יומו, ועד זוג המסב לשלחן השבת.

לזכור ולהזכיר ולא לאפשר להשכיח, או לטשטש. לזכור ולהבטיח לעצמנו, שמי שמחבק, מעודד ומריע לרוצחינו, לא יוכל בשום אופן להיות בן בריתנו.

ביום הזיכרון הזה נרכין ראש לזכר הנופלים, ובאותה מידה גם נישא אותו בגאווה, לזכרם. יהי זכרם של הנופלים נצור בלבנו לעד, נר לרגלנו, ומצפן לדרכנו. יהי זכרם ברוך.