מגורשי חומש ושאנור סמוך למצודה בשאנור
מגורשי חומש ושאנור סמוך למצודה בשאנור צילום: מועצה אזורית שומרון

מחר, יום העצמאות, תקיים המועצה האזורית שומרון יחד עם מרכז קטיף ובאישור וליווי צה"ל, לראשונה סיורים לאיזורים שישראלים לא טיילו בהם מאז הגירוש מגוש קטיף וצפון השומרון.

המסלולים יתקיימו בבקעת שאנור ומותאמים למשפחות ולבני נוער. מסלול המשפחות אורכו כ 3 ק"מ עם תחנות הסברה לאורך המסלול. המסלול השני באורך 6 ק"מ מיועד למטיבי לכת, נוער ומבוגרים.

שני המסלולים הם מעגליים והמטיילים יעברו באתרים היסטוריים ממלחמת העולם הראשונה, ומלחמת ששת הימים. בין האתרים ניתן למנות את תחנת הרכבת עותמאנית 'סילת', גשר הרכבת העובר מעל נחל חדרה ועוד אוצרות טבע, מורשת ונוף.

בקעת שאנור היא אגן ההיקוות של נחל חדרה אשר נשפך לים התיכון, אזור עם טבע ונוף ייחודיים, סמוך לבקעת שאנור שאנור מזהים את מיקומה של העיר של יהודית החשמונאית בתוליה, אתר נבי לוין הסמוך מזוהה כקברו של לוי בן יעקב, במקום להערכת ארכיאולוגים הייתה עיר גדולה בתקופת מלכי ישראל.

בבקעת שאנור עצמה עברה המסילה שחיברה בין דמשק לחצי האי סיני, המסילה מצויה בה עד היום והמטיילים יוכלו לבקר בתחנת הרכבת עצמה. אזור שנהגו לטייל בו תושבי שאנור והסביבה לפני הגירוש והיום הוא מיותם.

הרכבת חיברה בין שני חלקי המזרח התיכון בין סוריה לסיני כדי לאפשר לטורקים מעבר ולהשתלט על תעלת סואץ במאבק מול הבריטים במלחמת העולם הראשונה. במרכזה של בקעת שאנור שוכנת גבעה קטנה שעליה הייתה ממוקמת משטרת שאנור המכונה: המצודה.

דרכי הגעה: ברכבים פרטיים עד מבוא דותן ומשם יחכו למבקרים שאטלים שיביאו ויחזירו את המטיילים לאורך כל היום.

במקום ניתן לקיים פקניק ולהדליק מנגל. ניתן לקנות מזון בדוכני האוכל הנמצאים במקום. את הסיורים והצעדות מובילים המרכז למורשת גוש קטיף וצפון השומרון בשיתוף עם המועצה האזורית שומרון.

יוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון אמר "מרגש להגיע דווקא ביום העצמאות לשאנור עם מאות מטיילים, שישמעו על ההיסטוריה של המקום, יטיילו ויהנו מהנוף המרהיב שיש לשומרון להציע, הגירוש היה טעות ועוול מוסרי, ביום העצמאות נצעד בדרך לתיקון".

בנוסף יתקיים מפגן ועצרת בישוב שאנור שיכלול מופעים, הצגות, סדנאות יצירה וכן עלייה חופשית לשאנור בשאטלים ממבוא דותן, כל אלו יתקיימו ביום העצמאות.

להרשמה ניתן לחפש בגוגל: 'צועדים עצמאות בשא-נור / מועצה אזורית שומרון'.