טקס מצטייני נשיא המדינה ליום העצמאות ה-73 למדינת ישראל התקיים היום (ה') בבית הנשיא.

במהלך הטקס העניק נשיא המדינה תעודות הצטיינות וסיכות ל-120 קצינים וחיילים מצטיינים מכלל יחידות צה"ל.

המצטיינים זכו בתואר מצטייני הנשיא בזכות החתירה למצוינות, הפגנת המסירות, המקצועיות והאחריות המאפיינת אותם וכן בזכות עשייתם הענפה המהווה דוגמה ומופת לצה"ל כולו.

ארגון ״יחד למען החייל״ חילק מלגות לימודים לכל המצטיינים בתרומת מר אדי פיית. כל חייל מצטיין יקבל מלגה בסך 1,000$ לתואר אקדמי לאחר השחרור מצה"ל.

מבין 120 מצטייני הנשיא, 70 גברים ו-50 נשים, מתוכם 19 קצינים. בנוסף, 62 מכלל המצטיינים הם לוחמים, 27 משרתים בתור תומכי לחימה ו-31 בתפקידים עורפיים.

הטקס נערך במעמד נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, שר הביטחון בני גנץ, ראש המטה הכללי, רב-אלוף אביב כוכבי וחברי פורום המטה הכללי.

ריבלין אמר כי ״רוח השליחות, האמונה בצדקת הדרך, והשבועה להגן על המדינה היהודית והדמוקרטית להגן על הבית, הרוח הזאת עוד נושבת בנו. אתם הרוח הזאת. אתם המצפן, אתם הדגל. על ההקרבה, על המקצועיות, על הדוגמא והמופת שאתם משמשים לכולנו. באופן אישי ביותר, אני מבקש לומר תודה. תודה על הבטחון שאתם מספקים לנו, תודה על הגאווה שאתם מסבים לנו, על האמונה שאנחנו חזקים, שאנחנו יכולים לכל אתגר. תודה על שנתתם לנו, היום, 120 סיבות לשמוח״.

הרמטכ''ל כוכבי: ״המפגש הנוצר בין חיילים במסגרת השירות בצה״ל מחזק גם את הממלכתיות הישראלית המהווה נכס אסטרטגי למדינה. בזכותה התלכדנו, בזכותה בנינו בית לאומי ובזכותה אנחנו כאן. אבל סכנה חדשה מאיימת על הנכס הזה. המהפכה הדיגיטלית שהביאה לעולם ברכה רבה נושאת עימה גם השלכות לא מתוכננות. מדובר אמנם התופעה עולמית, אבל לא מדובר בגזרת גורל - אנחנו בצה״ל חייבים להיות שונים. צה״ל ששומר על ביטחון ישראל, ימשיך לשמור גם על נכס הביטחון הלאומי שנולד במהפכה הציונית - ממלכתית״.

רשימת קצינים וחיילים מצטיינים לשנת התשפ״א

זו הפעם האחרונה בכהונתו שבה אירח נשיא המדינה ראובן ריבלין את המשדר החגיגי ואת טקס החיילים המצטיינים ביום העצמאות מבית הנשיא תחת הכותרת ״כל ישראל מירושלים".

"גם אם נדמה שאנחנו מתקשים להסכים על הדרך - לא איבדנו את הכיוון", אמר ריבלין בנאומו. "עלינו לוודא שאנו משקיעים את המשאבים והידע הדרושים כדי להבטיח את שילובם של כל בנינו ובנותינו, מכל חלקי הארץ, בכל יחידות צה"ל".

חלקו הראשון של המשדר הוקלט מראש בהנחייתה של רותם אבוהב, ובהשתתפות הזמרים אליעד נחום, אסתר ראדה ובו גם הצדעה מיוחדת ליוצר אביהו מדינה. יחד איתם חגגו לצד נשיא המדינה גם ישראלים מכל קצוות הארץ בהצדעה מיוחדת למתנדבים, צוותי החינוך והצוותים הרפואיים.

חגיגות יום העצמאות יימשכו היום: בשעה 10:30 יחל מטס חיל האוויר המסורתי שיעבור מעל יישובים רבים בארץ.

ב-11:00 ייערך חידון התנ"ך העולמי לנוער יהודי, במעמד ראש הממשלה בנימין נתניהו.

אירועי יום העצמאות יסתיימו עם טקס הענקת פרסי ישראל, שייערך ב-18:30 במעמד נשיא המדינה, ראש הממשלה, יו"ר הכנסת, נשיאת בית המשפט העליון, שר החינוך וראש העיר ירושלים.

כל האירועים ישודרו בשידור חי בערוץ 7 במהלך היום.

אמש נערך טקס הדלקת המשואות בהר הרצל שעסק השנה בנושא "אחווה ישראלית": הצדעה לאזרחים ולאזרחיות שפועלים לטיפוח החוסן החברתי במדינה ולהעמקת המשותף והמאחד, ובהתאם לכך גם נבחרו אלו שיזכו השנה להשיא משואה לתפארת מדינת ישראל.

לוח השידורים המלא של ערוץ 7 ליום הזיכרון וליום העצמאות

השרים מירי רגב וחילי טרופר האחראים על הטקס, אמרו כי "האחדות והרעות, הערבות ההדדית, שותפות הגורל ושותפות הייעוד, הם מאפיינים יסודיים של החברה הישראלית המלווים אותה מיום היווסדה. משבר הקורונה המחיש יותר מתמיד את חשיבותם של ערכים אלה ואת החיוניות והתרומה העצומה שלהם לחיים המשותפים של כולנו".

"ביום העצמאות ה-73 תעלה מדינת ישראל על נס את האחווה הישראלית ותצדיע לאזרחים ואזרחיות הפועלים לטיפוח החוסן החברתי בישראל ולהעמקת המשותף והמאחד", הוסיפו השרים.

במהלך הטקס הועלו 12 משואות על ידי אזרחים ואזרחיות שנבחרו על ידי ועדה ציבורית בראשות מנכ''ל מרכז ההסברה מושיק אביב.

רשימת משיאי המשואות:

1. שירה איסקוב ועדי גוזי
2. שלומי שבת
3. ד"ר דרור דיקר, מנהל מחלקת קורונה בבית חולים השרון
4. הרב איתן שנרב, אביה של רנה שנרצחה בפיגוע במעיין עין דני
5. יעיש גיאת, בן 102 הרוקח תרופות טבעיות
6. עפרי בוטבול, מתנדבת בארגון סח"י (סיירת חסד ייחודית)
7. רב סרן מאור כהן, "איש הלגו", רמ"ד שירות ייחודי ביחידת מיטב
8. אייבי מוזס, יו"ר ארגון נפגעי פעולות האיבה
9. עדן טפט הבטינש, ראש תחום קהילת יוצאי אתיופיה במשטרה
10. ציפי הרפנס, מנהלת תיכון אמי"ת טכנולוגי בבאר שבע
11. גבריאלה שטריגלר לו, מתנדבת "SHALOM CORPS - חיל השלום היהודי" במקסיקו