ג'ו ביידן
ג'ו ביידן צילום: רויטרס

המתיחות בין שתי המעצמות ממשיכה לגבור: לאחר שהנשיא ביידן הסכים לטענה כי נשיא רוסיה פוטין הוא "רוצח", ולאחר שפוטין הציב בשבועות האחרונים כוחות צבא גדולים סביב אוקראינה, הודיע היום (חמישי) הבית הלבן על הטלת סנקציות כבדות כנגד עשרות מוסדות רשמיים ואישים ברוסיה, ועל גירושם של עשרה דיפלומטים רוסיים משטחה של ארה"ב כתגובה על "המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות ארה"ב" על פי הצהרת הבית הלבן.

בהצהרה האמריקאית נמסר כי "המודיעין הרוסי עומד מאחורי מתקפת סייבר ענקית בשנה שעברה" והבית הלבן גם מאשים את רוסיה בהתערבות בוטה בבחירות האחרונות לנשיאות ארה"ב. "הצעדים נועדו להרתיע את הפעילות הזרה והמזיקה של רוסיה", נמסר בהצהרת הבית הלבן.

הסנקציות שהוטלו היום מכוונת כנגד מספר חברות אברחת סייבר רוסיות שהיו מעורבות לטענת הבית הלבן בפריצת הסייבר הענקית שנודעה בכינוי SolarWinds שהתרחשה בשנה שעברה, וכן לעוד 32 אישים בכירים וגופים רשמיים ברוסיה שלדעת הבית הלבן היו מעורבים בנסיון להשפיע על תוצאות הבחירות לנשיאות ארה"ב בשנה שעברה.

הבית הלבן גם אסר על מוסדות פיננסיים אמריקאים לרכוש אגרות חוב שהנפיק הבנק הרוסי המרכזי, והודיע בנוסף על גירושם של עשרה דיפלומטים רוסיים משטח ארה"ב לאחר שחלקם הואשמו בפעילות ריגול לטובת רוסיה. במכתב לחברי הקונגרס פירט הנשיא ביידן על ההחלטה להטיל את הסנקציות על רוסיה. "החלטתי כי פעילויות זרות מזיקות של ממשלת הפדרציה הרוסית מהוות איום יוצא דופן וגבוה על ביטחון המדינה, על מדיניות החוץ וכלכלת ארצות הברית".

ברוסיה הגיבו בזעם להודעה האמריקאית על הסנקציות וגירוש הדיפלומטים הרוסים משטחה. שגריר ארה"ב במוסקבה זומן לשיחת בירור, ובמשרד החוץ הרוסי טענו כי הצעד האמריקאי הוא "התנהגות אגרסיבית ותוקפנית שתפחית את הסיכוי לפסגה בין פוטין וביידן". בנוסף, הודיע משרד החוץ הרוסי כי מוסקבה תגיב בסנקציות משלה על ארה"ב.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו