פיגוע רצחני, ארכיון
פיגוע רצחני, ארכיון צילום: רונן לידור, פלאש 90

גשש לוחם, ששירת 12 שנה בצה"ל ונחשף למראות "קשים" של גופות נרצחים שגרמו לו לטענתו לבעיות נפשיות שהגיעו עד כדי אישפוז במחלקה פסיכיאטרית, הוכר כמי שנפגע במהלך שירותו, בעקבות פסק דין של בית משפט השלום בחיפה.

החייל, ששירת בקבע, הגיע לכמה זירות שבהן הבחין בגופת ילד שנרצח, בבית משפחת פוגל (2011) שם היה פיגוע קשה, באירוע אחר (2014) הבחין ואף דרך בטעות על חלקי גופה של מחבל שהתפוצץ במחסום וכן השתתף במבצע "שובו אחים" בעקבות חטיפת שלושת הנערים וראה במו עיניו את גופותיהם.

לדבריו, האירועים הללו גרמו לו לבעיות נפשיות ואחרי מבצע "שובו אחים" חלה החמרה שהתבטאה בסיוטים, פחדים, התבודדות, התפרצויות זעם ותופעות נוספות. רופא צבאי אישפז אותו במחלקה פסיכיאטרית פתוחה בבית חולים ובהמשך היה במעקב פסיכיאטרי במסגרת הצבא. לאחר שחרורו ביקש הכרה במצבו הנפשי עקב שירתו ותביעתו נדחתה.

באמצעות עו"ד איתן פלג מחיפה, מומחה בתביעות נגד משרד הביטחון, הוגש ערעור לבית המשפט אליו צורפה חוות דעת של פסיכיאטר מומחה שקבע כי הגשש סובל מפוסט טראומה עקב אירועים בשירותו הצבאי. משרד הביטחון הגיש חוות דעת של מומחה אחר שטען כי המצוקה הנפשית - דיכאונית של החייל, לא קשורה לשירותו הצבאי אלא נובעת מהחלטת צה"ל שלא להאריך את שירות הקבע שלו ומבעיות ביחסיו עם רעיתו.

בית המשפט החליט בשל המחלוקת בין שני הפסיכיאטרים למנות מומחה מטעמו ובחר בפסיכיאטר ותיק ומנוסה שבדק את החייל והגיע למסקנה ברורה כי הפוסט טראומה ממנה הוא סובל היא "על רקע האירועים הקשים להם נחשף בשירותו הצבאי".

בין השאר קבע המומחה מטעם בית המשפט כי גם כיום "בחלוף שנים ממועד שחרורו" מצבו הנוכחי במישור הנפשי מתאים לתסמונת " הפרעות פוסט טראומה" וכי "אין בסיס לומר שהדבר קשור לסיום חוזה ההעסקה בשירות קבע".

בסיום כותבים השופט אמיר סלאמה- יו"ר ונציגי הציבור ד"ר אלכס קורת ודוד לוקוב "אשר על כן אנו מקבלים את הערעור, וקובעים כי מן הדין היה להכיר במערער כסובל מתסמונת בתר חבלתית על רקע אירועים שונים בהם היה מעורב בשירות הצבאי"

בתגובה לפסיקה אמר עו"ד איתן פלג, "אני שמח שהצדק נעשה בסופו של דבר. היה ראוי שבנסיבות המקרה משרד הביטחון היה חוזר בו מהודעת הדחייה בשלב מוקדם יותר, ולא כופה על הלוחם ועלינו מערכה משפטית מורכבת ומתישה. מקווה שיילמדו הלקחים, ובמקרים הבאים תינקט גישה ראויה והולמת יותר ביחס ללוחמים שנפגעו קשות בנפשם כתוצאה משירותם המסור והמאתגר".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו