אילוסטרציה
אילוסטרציה iStock

הסכנות בעישון מוצרי טבק ידועות כבר שנים ארוכות, אך בפעם הראשונה מדינה מכריזה באופן רשמי על הכוונה להפוך למדינה "נקיה מעישון" לחלוטין.

הרשויות בניו זילנד הכריזו על תוכנית שנועדה להפוך את המדינה ל"מדינה ללא עישון" עד שנת 2025.

על מנת לממש את התוכנית, מתכוון הפרלמנט בניו זילנד להעביר סדרת חוקים שתקשה או תגביל מאוד את מכירת הסיגריות ומוצרי הטבק לצעירים, במטרה לגדל "דור ללא עישון" בשנים הקרובות.

בין היתר כוללת התוכנית העברת מספר חוקים ובהם איסור על מכירת סיגריות ומוצרי טבק לכל מי שנולד לאחר שנת 2004, הפחת משמעותית של כמות הניקוטין במוצרי הטבק, קביעת מחיר מינימום למוצרי טבק במטרה להקשות על האזרחים לרכוש אותם, הגבלה של המקומות בהם ניתן יהיה למכור מוצרי טבק, איסור על מכירת פילטרים ועוד.

שרת הבריאות של ניו זילנד, איישה וראל, הודיעה על הרפורמה החדשה שאמורה להפוך בהדרגה את ניו זילנד ל"מדינה ללא עישון" עד שנת 2025, והסבירה מה עומד מאחורי ההחלטה. "מדי שנה מתים כ-4500 אזרחים בניו זילנד מטבק. אנו צריכים לייצר תהליך מואץ על מנת להגיע למטרה של מדינה ללא עישון בשנת 2025. אם נמשיך במדיניות של "עסקים כרגיל" ללא תוכנית שליטה על מוצרי הטבק, לא נגיע לשם", אמרה וראל.

ארגוני בריאות הציבור בניו זילנד קידמו בברכה את התוכנית החדשה להגבלת ומניעת מכירת מוצרי טבק, אולם חלק מחברי הפרלמנט הביעו דאגה מהפגיעה האפשרית בחנויות קטנות המוכרות בין היתר מוצרי טבק וסיגריות, ועלולות להיפגע כלכלית מההגבלות החדשות, וכן מהעובדה כי המדינה "תתערב בחייהם של האזרחים ותכפה עליהם שלא לעשן".