גורי אלפי
גורי אלפי צילום: y Miriam Alster/FLASH90

השחקן, הקומיקאי ואיש הטלוויזיה גורי אלפי לא מתבייש ביהדותו, חושף כי הוא לא עובד בשבתות כבר 15 שנים והיה רוצה ללכת עם בנותיו לתפילה בבית הכנסת.

בראיון למוסף ''7 ימים'' של ידיעות אחרונות סיפר אלפי על התקופה בה שהה עם משפחתו בארצות הברית, שם הבין עד כמה הוא אמור ויכול להיות יהודי טוב יותר.

"שם נכנסה בי החרטה שאני לא מכיר ביהדות כמו שהיהודים האמריקאים מכירים בה. למה אני לא יודע מהי פרשת השבוע? למה אני לא רוצה לדעת מה פרשת השבוע?''.

לדבריו, ''בארץ אני מרגיש שזו כפייה דתית, וכחילוני אתה כל הזמן מחפש שלא יגעו לך בחילוניות, ולמה אין פה נישואים אזרחיים וכל זה. אז אני לא אומר שכולנו צריכים להיות יהודים במובן של פאות ומצוות, אבל תנו כבוד לרגע להיסטוריה שלכם".

כשנשאל האם הוא נהיה דתי יותר, השיב אלפי: "אני כבר 15 שנה לא עובד בשבתות, מנסה לא להיות בטלפון בשבת ולשים במגירה. אני מעריך את העניין המשפחתי ורוצה לעשות קידוש עם הבנות שלי, וזה שאני יודע אותו בעל פה נותן לי הרגשה טובה.

"כשהיינו בארצות־הברית עשינו פסח ל־46 אנשים אצלנו בבית, והיה לי מאוד חשוב שזה יהיה כהלכתו, לא בכאילו. ניסיתי להקפיד ולעשות הכל. אני לא רוצה להיות האידיוט הזה שלא יודע איך עושים דברים, אני רוצה לדעת. אני רוצה לבחור איזה סוג של יהודי מאמין אני רוצה להיות.

"בארה"ב יש 9.6 מיליון יהודים, כל אחד בדרכו גאה מאוד ביהדות שלו, ו־35 אחוז מהם רפורמים, שזה הדבר הכי קרוב אליי כחילוני. הייתי מאוד רוצה לחיות בקהילה כזו בארץ. לקחת את הבנות לבית כנסת ולהתפלל ולהרגיש גאה".

אלפי גם סיפר כי הפסיק לערוך חופות כבעבר, "פעם גם אני חיתנתי אנשים. הציעו לי לעשות את זה ועשיתי. אבל באיזשהו שלב, גם בעניין היהודי, אמרתי להם: 'חבר'ה, תקשיבו, אני חושב שיהיה לכם יותר קל בחיים אם תתחתנו כמו שצריך, וסליחה על השמרנות'. הרגשתי שאולי זה קצת זילות של מוסד הנישואים שאני אעשה את זה".