החוק להסדרת ההתיישבות הצעירה יוגש מחדש לכנסת

החוק להסדרת ההתיישבות הצעירה יוגש על ידי ח"כ אורית סטרוק. "כל סיעות הימין מחויבות לחוק והוא יעבור בקרוב".

ערוץ 7 , ו' באייר תשפ"א

החוק להסדרת ההתיישבות הצעירה יוגש מחדש לכנסת-ערוץ 7
מאהל ההתיישבות הצעירה
צילום: דוברות בנימין

החוק להסדרת ההתיישבות הצעירה יוגש הבוקר (ראשון) מחדש לכנסת, כך מדווח העיתון "ישראל היום".

על הצעת החוק חתמו מחדש 44‬ חברי כנסת, והוא נועד להסדיר את מעמד המאחזים המיועדים להסדרה על ידי הממשלה ובינתיים לא מקבלים שירותים מוניציפליים.

החוק, אשר קודם בכנסת ה-‭23‬ על ידי שדולת ארץ ישראל בראשות בצלצאל סמוטריץ' וחיים כץ ועבר בקריאה טרומית רגע לפני שהכנסת התפזרה, יוגש על ידי ח"כ אורית סטרוק (הציונות הדתית).

על הצעת החוק חתמו מחדש 44 חברי כנסת, והוא נועד להסדיר את מעמד המאחזים המיועדים להסדרה על ידי הממשלה ובינתיים לא מקבלים שירותים מוניציפליים.

הצעת החוק קוצבת למעשה תקופה של שנתיים להשלמת הליכי ההסדרה של כלל היישובים הצעירים (המאחזים) וקובעת כי במהלך תקופת ההסדרה יוכלו התושבים לקבל שירותים הכוללים חשמל, מים, אינטרנט, ושירותים מוניציפליים מהמועצות. כמו כן יוכלו לקבל ממשרדי הממשלה השונים סיוע בתשתיות ובהקמת מבני חינוך וציבור ושר האוצר יהיה רשאי לשמש ערב לרוכשי הדירות המעוניינים לקחת משכנתה - דבר שעד כה לא התאפשר ליותר מ-‭25‬ אלף תושבי האזור.

ח"כ סטרוק אמרה כי "הצעת החוק זוכה להסכמה רחבה מאוד ולכן היא תקודם בתוך זמן קצר, ללא קשר לזהות הממשלה או אפילו לעצם קיומה. אין עוד שום הצדקה להמשך גרירת הרגליים בנושא. יש לוודא שלקראת החורף הבא יזכו התושבים לתנאי חיים מינימליים, ובהתאם לכך נפעל".

בפורום ההתיישבות הצעירה הוסיפו כי "חוק מרקם חיים הוא תחילתו של מהלך חשוב והיסטורי להענקת תנאי חיים בסיסיים לתושבי יו"ש בהתיישבות הצעירה. הגיע הזמן להפסיק להתעסק בפוליטיקה וכיסאולוגיה ולעסוק במהות ובהעברת חוק הומני וחשוב, במיוחד כאשר יש רוב גדול בכנסת אשר מאמין בחוק, בהתיישבות ובהסדרה".

מועצת יש"ע מסרה כי "בכנסת היום יש רוב ימני מובהק שתומך בחוק הומניטרי זה, וחברי הכנסת חייבים לעמוד בהתחייבותם לתמוך ולפתור את הבעיה הקשה בהתיישבות הצעירה".

ראש המועצה האזורית גוש עציון שלמה נאמן אמר, "חוק מרקם חיים שמטרתו להסדיר את ההתיישבות הצעירה, שחלקה כבר וותיקה, חשוב מעין כמוהו ויאפשר תנאי מחייה בסיסיים לרבבות מתיישבים. בימים אלו בהם אנו מציינים 73 שנות עצמאות הגיע העת שלכל אזרח יהיו תנאים שווים. אנו סומכים על כל סיעות הבית והממשלה שיתמכו בחוק החשוב ויבצעו את ההסדרה במהרה".