הרב אליעזר שנוולד
הרב אליעזר שנוולד צילום: עצמי

בחודש אדר תשנ"ד – פברואר 94 ביצעה פלוגת המילואים בפיקודי תעסוקה מבצעית בגזרת קבטיה שבצפון השומרון. במהלך אחד הסיורים באזור זבבדה ירה אחד המפקדים, שחש סכנת חיים, במקומי למוות. חוקר מצ"ח חקר את המפקד בצורה תוקפנית, כנאשם, עוד לפני שהתבררו העובדות לאשורן.

לבסוף הוגש כנגדו כתב אישום באשמת הריגה. אנחנו, מפקדיו, כולל המג"ד והמח"ט האורגני של יחידתנו תחקרנו את המפקד והגענו למסקנה שהחשש שלו היה מוצדק, והוא נהג כפי שהיה מצופה ממפקד בסיטואציה זו, בביצוע משימה שאנחנו כמפקדים פקדנו עליו בשליחותה של המדינה. 

במשך שנה תמימה התנהל משפטו בבית הדין הצבאי. באופן אישי היתה לו ולמשפחתו שנה קשה מאד. אנחנו, מפקדיו, סברנו שתפקידנו אינו מסתיים כשהחיילים משתחררים לביתם, ושאין אנו יכולים לסמוך על אחרים ביחס לאחריותנו על פקודנו. אנחנו פקדנו עליהם לבצע את המשימה בשליחות המדינה ואנחנו גם צריכים לוודא שמי שביצע את המשימה כראוי יקבל את הגיבוי הראוי לו. ועל כן ליווינו אותו לאורך שנה זו במהלך הדיונים וביניהם. 

המפקד גם עבר שתי בדיקות פוליגרף שבהם יצא דובר אמת. במהלך המשפט הטיח התובע הצבאי בו ובנו אמירות מזלזלות ומשפילות. אולם לבסוף הוא זוכה לחלוטין מחמת חוסר אשמה! 

שנים לאחר מכן בעקבות מותו של לוחם משמר הגבול מדחת יוסוף ז"ל, והביקורת הציבורית על אי חילוצו ואי מימוש אתוס המחוייבות לחילוץ ופינוי פצועים מהשטח, התארגנו קבוצה של מגדי"ם קרביים במילואים תחת הכותרת 'אחרינו'. כמגדי"ם חשנו אחריות לנוכח המצב שנוצר וחששנו מאבדן האמון של החיילים. ההתארגנות היתה אזרחית והתקיימה בזמן שהיחידות לא היו בשרות מילואים.

המשותף לקבוצה זו היה שהם סברו שהם לא יכולים להותיר את האחריות על רמת האמון של חייליהם בידי אחרים, והם צריכים לקחת אחריות על כך גם בזמן שהם אינם בשרות פעיל. בין הייתר כתבנו, בו זמנית,  מכתב לחיילים שאנו מתחייבים לדאוג לכל חייל, ולעשות ככל שנוכל כדי לפנות פצועים בשדה הקרב. 

בסמוך לכניסת יום הזיכרון: איציק סעידיאן, נכה צה"ל, הלום קרב מצוק איתן בן 26, הצית את עצמו מול משרד הביטחון בפתח תקווה, מצבו קשה מאד וכולנו מתפללים להחלמתו. נשיא המדינה פרסם הודעה שהוא מתפלל להחלמתו ותמיכה בנכי צה"ל. אירוע זה ואחרים הדומים לו הציפו את הדיון סביב התנהלות אגף שיקום נכים במשרד הביטחון כלפי לוחמים שיצאו לקרב בשליחות המדינה ומקבלים יחס חשדני בלשון המעטה ממערכת זו. ועדה בראשות מפקדי האלוף במיל' וח"כ לשעבר אייל בן ראובן ישבה על המדוכה בנושא זה.

הועדה פרסמה דו"ח חמור שעיקריו הובאו ביום 27/10/2020 בעיתון מעריב. היא קובעת שאגף שיקום נכים במשרד הביטחון נאבק בנכי צה״ל, גיבורי ישראל, במקום לבצע את משימתו: לסייע להם ולדאוג לשיקומם! פגיעה בזכאויות הבסיסיות ביותר של נכי צה״ל, טיפול רפואי לקוי ביותר, מניעת טיפול, השפלות, חוסר שקיפות, סחבת, רשלנות וכו'. האלוף אייל בן ראובן הוא אשר יזם את הקמת הועדה כחבר כנסת, בשל תחושת האחריות שלו כמפקד על גורל הלוחמים. כיון שלא בא בחשבון שהמדינה שגייסה אותם למלחמה אינה דואגת להם ולצרכיהם בסיומה.

מעשהו של איציק סעידיאן, עוררה את דעת הקהל ופתחה צוהר לדרך התנהלותו של אגף השיקום מול החיילים שאנחנו היינו המפקדים שלהם והובלנו אותם כשליחים של המדינה. 

חשוב שאנו המפקדים ניקח אחריות ונלווה את חיילנו גם בשלב הזה. ונדרוש את יישום מסקנות דו"ח ועדת האלוף בן ראובן באופן מיידי.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו