ערבים תקפו את הרב אליהו מאלי, נעצרו חשודים

ראש ישיבת ההסדר ביפו הותקף באלימות על ידי שני ערבים. הרב מאלי הגיע למתחם ביפו על מנת לרכוש דירה לטובת הישיבה ואז הותקף. נעצרו שני חשודים.

ערוץ 7 , ו' באייר תשפ"א | עודכן: 21:50

ערבים תקפו את הרב אליהו מאלי, נעצרו חשודים-ערוץ 7
תקיפת מנכ''ל ישיבת ההסדר ביפו, משה שנדוביץ
צילום: ללא קרדיט

ראש ישיבת ההסדר ביפו הרב אליהו מאלי הותקף היום (ראשון) באלימות על ידי שני ערבים.

בתיעוד מהמקום נראה אחד הערבים בועט ברב מאלי בעוד השני מאיים עליו.

מנכ"ל הישיבה משה שנדוביץ' יחד עם ראש הישיבה הרב מאלי הגיעו לאחד הרחובות ביפו על מנת לרכוש שטח מיהודי לטובת הישיבה ותלמידיה. כשהם הגיעו למקום, הקיפה אותם קבוצת ערבים שהחלה להתנכל ולצעוק אליהם.

השניים הוציאו מכיסם את הטלפון הנייד בכדי לתעד, והערבים בתגובה תקפו באלימות רבה. מנכ''ל הישיבה נזקק לטיפול רפואי בבית החולים.

מיד לאחר התקרית נסע הרב מאלי להגיש תלונה בתחנת המשטרה ואז חזר ללמד בישיבה.

כשעה לאחר שהוגשה תלונה עצרה המשטרה שני ערבים בשנות ה-30 לחייהם, תושבי יפו, בחשד לתקיפת הרב מאלי. שוטרי תחנת יפו ביצעו מגוון פעולות חקירה אשר הובילו לחשיפת זהותם של שני החשודים ועם איתורם לפני זמן קצר הם נעצרו לחקירה בחשד לתקיפה.

מנכ''ל ישיבת ההסדר משה שנדוביץ סיפר לחדשות 13: "תקפו אותי בבעיטות ומכות. כשצועקים עליך בגלל שאתה חובש כיפה, שאתה מתנחל ושתעוף משם כנראה שהרקע לא פלילי".

מישיבת יפו מבית איגוד ישיבות ההסדר נמסר: "כבר 13 שנה שישיבת ההסדר פועלת ביפו ובמהלך השנים האלו נתקלנו בתקיפות אלימות שונות אבל אף פעם זה לא הגיע לסדר גודל שכזה. לישיבה יש יחסי שכנות טובים עם תושבי האיזור ואין לנו ספק שמדובר באירוע על רקע לאומני כאשר מה שהפריע להם שהוא שיהודים מבקשים לרכוש קרקע שבעלות של יהודי אחר. אנחנו מודים למשטרה על המעצר המהיר של התוקפים ומבקשים לטפל באירוע ביד קשה ולהחזיר למקום את השקט והשלווה שהיו כל השנים".

שר ירושלים הרב רפי פרץ הגיב לתקיפה האלימה: "התמונה הזו מצמררת. תקיפת הרב מאלי היקר היא חמורה ואדרוש לטפל בחומרה בתוקפים. לא ניתן לאפשר מציאות שבה פורעים ערבים תוקפים יהודים רק בגלל שהם יהודים. המשטרה ומערכת האכיפה חייבים לנהוג פה ביד תקיפה מול האלימות הנפשעת הזו. על האלימות הזו אסור לשתוק".

יו"ר מפלגת הציונות הדתית ח"כ בצלאל סמוטריץ' הגיב לתקיפה עם פסוק מספר במדבר: ''וְאִם לֹא תוֹרִישׁוּ אֶת יֹשְׁבֵי הָאָרֶץ מִפְּנֵיכֶם וְהָיָה אֲשֶׁר תּוֹתִירוּ מֵהֶם לְשִׂכִּים בְּעֵינֵיכֶם וְלִצְנִינִם בְּצִדֵּיכֶם וְצָרֲרוּ אֶתְכֶם עַל הָאָרֶץ אֲשֶׁר אַתֶּם יֹשְׁבִים בָּהּ''.

ח"כ מתן כהנא מסיעת ימינה הגיב: "בושה וחרפה! רב בישראל מותקף לאור היום במרכזה של עיר. לאן הגענו? לתפוס את הפורעים ולהעמידם לדין. את המשילות חייבים להחזיר".

ח"כ יועז הנדל (תקווה חדשה) אמר כי ''המתקפות הלאומניות נגד יהודים בלבוש חרדי, בשבועות האחרונים, הן בושה למדינה ריבונית. תוצאה של ההזנחה הארוכה של תשתיות ביטחון הפנים וחוסר המשילות. המלך הוא עירום''.

יו"ר ימינה ושר הביטחון לשעבר נפתלי בנט: ''מדינת ישראל היא לא שטעטל בה יוכלו לפגוע ביהודים. האלימות הקשה והבוטה נגד הרב אליהו מאלי, ראש ישיבת ההסדר ביפו, היא חרפה וביזיון לאומי. אנחנו עדים לסדרת התקפות של פורעים ערבים כנגד יהודים שומרי תורה ומצוות באופן מכוון ואנטישמי'', אמר בנט.

''על משטרת ישראל ומערכת המשפט לפעול ביד קשה נגד גילויי האנטישמיות והבריונות בתוך המדינה שלנו ולהטיל עונשים כבדים כנגד פשעי הבריונות הללו'', הוסיף.

יו"ר סיעת ימינה ח"כ איילת שקד הגיבה: ''הקלות הבלתי נסבלת בה יהודים מותקפים רק בשל יהדותם לא מתקבלת על הדעת! אם אירוע אנטישמי שכזה היה קורה בעולם זה לא היה עובר בשקט. הרתעה הרתעה ושוב פעם הרתעה. אני מחזקת את הרב מאלי ואת צוות הישיבה ומבקשת שימשיכו בעשייתם החינוכית הברוכה ביפו''.

ראש עיריית תל אביב רון חולדאי גינה את תקיפת הרב אליהו מאלי ואמר ''‏תקיפת הרב מאלי ביפו היא פגיעה חמורה בקיום המשותף שאנחנו כל כך מנסים לטפח ביפו. נמשיך בכל מאמץ כדי לפתח חברה מכילה שמסוגלת לחיות ביחד בעירנו''.

יו"ר מפלגת יש עתיד יאיר לפיד הגיב: ''אירוע אלים ומחריד ביפו. המשטרה חייבת למצוא את האחראים ולהביא אותם לדין. אלימות היא לא לגיטימית בשום צורה ויש לנקוט נגדה ביד קשה''.

(אנחנו עושים מאמץ גדול לאתר את בעלי הזכויות בצילומים. השימוש ביצירות שבעל הזכויות בהן אינו ידוע או לא אותר נעשה לפי סעיף 27א ל'חוק זכויות יוצרים'. אם זיהיתם צילום ואתם בעלי הזכויות בו, יש לפנות ל- news@a7.org )