ד"ר שירה סובול
ד"ר שירה סובול צילום: באדיבות המצולמת

ד"ר שירה סובול, מטפלת בהתמכרויות וחרדות, מרצה באוניברסיטת בר אילן, מספרת על המחיר הלא מדובר של השימוש בקנאביס, המחיר הפסיכולוגי.

"המחיר המטריד ביותר של שימוש אינטנסיבי בקנאביס הוא מחיר שבאופן אבסורד ממעטים לדבר עליו ומתמקדים בסכנות אחרות, למרות שהוא מהווה את הנזק הכי משמעותי, זהו המחיר הפסיכולוגי", היא אומרת.

"מדובר בסם מתעתע עם מחיר מזדחל וסמוי מן העין. רוב המכורים לקנאביס עובדים, לעיתים בעבודות מכובדות, תפקודם תקין, חלקם מנהלים אורח חיים של בית ומשפחה. כלומר, מבחוץ נראה שהם בסדר לגמרי, אבל אם לרגע נעיז להציץ פנימה מעבר, אל התוך, נגלה שהכול רקוב לגמרי... העולם הרגשי נהיה דהוי כהה וכמעט נעלם. אנשים המכורים לקנאביס מדווחים בקליניקה על הגדרתם שלהם כ"חי -מת". הקנאביס הופך את העולם הרגשי לנכה".

ד"ר סובול מסבירה את השפעות הקנאביס על הפסיכלוגיה של מבוגרים ובעיקר על בני נוער: "אחד המאפיינים המטרידים של הקנאביס הוא האספקט הרגשי וגם תסמונת חוסר המוטיבציה. אנשים נמצאים בתקיעות, מקטינים ראש, הקאנביס משאיר אותם מאוד קטנים, תחושה שלא צריך להתאמץ ומספיק להיות בסדר. כשיש משבר שמצריך התגייסות מיוחדת ומאמץ מיוחד אין בהם את האנרגיה והכוחות לכך".

"כשמעשנים קנאביס מקבלים את עקרון העונג בכפית של זהב, כשרע מעשנים, כשיש משבר מתמסטלים קצת וכבר לא רגילים להתאמץ, לא צריך להכיל תסכולים, למצוא אנרגיות לרגעים שהם מעבר ליום יום", היא אומרת ומספרת כי "בתקופת הקורונה הפניה לקנאביס והתמכרויות אחרות עלתה בצורה משמעותית, כי הצורך בבריחה גדול עוד יותר". הבריחה אל בועת העישון הופכת תחליף לפיתוח יכולות התמודדות עם משברים ומצבי לחץ וההשפעה על צעירים שעדיין לא עיצבו את זהותם חמורה ביותר.

"יש בקנאביס גם תכונות חיוביות של הרגעה וניתוק מסוים, אבל בהיבט התמכרותי זה הופך אותנו לאנשים קטנים יותר. אני פחות רואה בכך שער לסמים אחרים ועבריינות, אלא מתמקדת בפגיעה המיידית של הקנאביס שהופך אותנו לאנשים קטנים שלא מקדמים שינויים בחיים שלהם אלא מתמכרים", אומרת סובול וקובעת כי הסברת ההפחדה התאימה לעבר, בעוד כיום סוג כזה של הסברה אינו מועיל, בעיקר כאשר בני נוער רואים אנשים מבוגרים מעשנים עישון מזדמן מבלי להיפגע.

"עבור הנוער זה מאוד מסוכן בהיבט הפסיכולוגי שלו גם בלי לרוץ קדימה אל הסמים הקשים יותר והתופעות הקשות יותר. הנוער נמצא בתהליך של חיפוש עצמי ועיצוב זהות, ובתקופה כזו לפנות לקנאביס הוא פיתוי גדול מאוד. בחברה שלנו נוצר כאילו תוקף לעישון, ועבור הנוער זה מאוד מסוכן. הם בתהליך חיפוש עצמי ובלבול ולכן הם בסכנה גדולה יותר להתמכרות, הם מאבדים את הכלים להתמודד עם חרדות, לחץ ודחייה שמאפיינים את הגיל הזה ומוצאים פתרון קל של עישון גראס".

"אנשים מבוגרים שמעשנים זו עבורם תוספת לחיים, אבל כשמדובר בנוער שעדיין לא בנה את הזהות זה הופך למרכיב מאוד משמעותי בחייהם", היא קובעת ומוסיפה כי "נער שמשתמש בקנאביס סביר להניח שיישאר מכור, כי הוא מסגל לעצמו התנהלויות מסוימות וחוסר התמודדות".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו