תקיפת הרב אליהו מאלי: "הרקע לאומני"

תושב הגרעין התורני ביפו סיפר לערוץ 7 על גל האלימות הלאומנית שחווים תושבי יפו ותלמידי ישיבת ההסדר בעיר משכניהם הערבים.

יהונתן גוטליב - ערוץ 7 , ו' באייר תשפ"א | עודכן: 21:50

תקיפת הרב אליהו מאלי: "הרקע לאומני"-ערוץ 7
תקיפת מנכ''ל ישיבת ההסדר ביפו, משה שנדוביץ
צילום: ללא קרדיט

תושב הגרעין התורני בעיר יפו שוחח עם ערוץ 7 על גל התקיפות הלאומניות שחווים היהודים ביפו באחרונה.

כזכור, ראש ישיבת ההסדר ביפו הרב אליהו מאלי ומנכ"ל הישיבה משה שנדוביץ הותקפו היום (ראשון) באלימות על ידי שני ערבים.

"אחרי התקיפה הרב הצליח בכוחותיו להיכנס לבית המדרש, לעמוד על הבמה ולהגיד לכולם שהוא הותקף", אמר ע' בשיחה עם ערוץ 7. "הוא אמר לנו להיזהר מאוד כי הוא לא יודע מה יקרה הלאה".

"אנחנו מצפים מהמשטרה עכשיו למצות את הדין בצורה הכי רצינית", הוסיף. "יש כאן חד משמעית תקיפה על רקע לאומני".

"אנחנו מזהים את זה בעיר בימים האחרונים", ציין. "היו פה כמה תקיפות של בני הישיבה; בשבת האחרונה היו תקיפות של תלמידים רק בגלל שהם בני ישיבה. זה חד משמעית גם מה שקרה פה עכשיו, וזה ממשיך את הגל של מה שקרה פה בימים האחרונים. יש פה בני נוער של תושבי הגרעין שמותקפים. ילדים מפחדים ללכת פה בימים האחרונים".

שעה קלה לפני שהותקף, שוחח הרב מאלי עם התלמידים והדריך אותם מה לעשות במקרה של התגרות ואלימות מצד שכניהם הערבים. "רק הבוקר דיברנו על מה עושים. זה ביטחון של ילדי העיר, נשות העיר", אמר. "כרגע הרב מתאושש. אחרי שהוא דיבר איתנו ממש שתי דקות - הוא הלך מבית המדרש להתאושש".

תקיפת מנכ''ל ישיבת ההסדר ביפו, משה שנדוביץ
צילום: ללא קרדיט

כאמור, ראש ישיבת ההסדר ביפו הרב אליהו מאלי הותקף היום (ראשון) באלימות על ידי שני ערבים. בתיעוד מהמקום נראה אחד הערבים בועט ברב מאלי בעוד השני מאיים עליו.

מנכ"ל הישיבה משה שנדוביץ' יחד עם ראש הישיבה הרב מאלי הגיעו לאחד הרחובות ביפו על מנת לרכוש שטח מיהודי לטובת הישיבה ותלמידיה. כשהם הגיעו למקום, הקיפה אותם קבוצת ערבים שהחלה להתנכל ולצעוק אליהם.

השניים הוציאו מכיסם את הטלפון הנייד בכדי לתעד, והערבים בתגובה תקפו באלימות רבה. מנכ''ל הישיבה נזקק לטיפול רפואי בבית החולים. מיד לאחר התקרית נסע הרב מאלי להגיש תלונה בתחנת המשטרה ואז חזר ללמד בישיבה.

כשעה לאחר שהוגשה תלונה עצרה המשטרה שני ערבים בשנות ה-30 לחייהם, תושבי יפו, בחשד לתקיפת הרב מאלי. שוטרי תחנת יפו ביצעו מגוון פעולות חקירה אשר הובילו לחשיפת זהותם של שני החשודים ועם איתורם לפני זמן קצר הם נעצרו לחקירה בחשד לתקיפה.

מנכ''ל ישיבת ההסדר משה שנדוביץ סיפר לחדשות 13: "תקפו אותי בבעיטות ומכות. כשצועקים עליך בגלל שאתה חובש כיפה, שאתה מתנחל ושתעוף משם כנראה שהרקע לא פלילי".

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לתקיפת הרב אליהו מאלי בעיר יפו והודה למשטרה על מעצרם המהיר של החשודים. ''אני מגנה בתוקף את התקיפה האלימה היום ביפו נגד הרב אליהו מאלי, ראש ישיבת 'שירת משה'. מודה לכוחות הביטחון על מעצרם המהיר של החשודים. אני מצפה למיצוי מלוא חומרת הדין איתם'', אמר נתניהו.

שרת התפוצות עומר ינקלביץ' אמרה כי "מתחת לאף שלנו מתחוללת לאיטה אינתיפאדה שקטה כנגד יהודים בעלי חזות דתית וחרדית. קוראת למשטרה לגדוע ביד ברזל את האלימות הזו. יהודים לא יפחדו ללכת ברחובות. סיימנו את תקופת הגלות".

שר ירושלים הרב רפי פרץ הגיב לתקיפה האלימה: "התמונה הזו מצמררת. תקיפת הרב מאלי היקר היא חמורה ואדרוש לטפל בחומרה בתוקפים. לא ניתן לאפשר מציאות שבה פורעים ערבים תוקפים יהודים רק בגלל שהם יהודים. המשטרה ומערכת האכיפה חייבים לנהוג פה ביד תקיפה מול האלימות הנפשעת הזו. על האלימות הזו אסור לשתוק".

יו"ר מפלגת הציונות הדתית ח"כ בצלאל סמוטריץ' הגיב לתקיפה עם פסוק מספר במדבר: ''וְאִם לֹא תוֹרִישׁוּ אֶת יֹשְׁבֵי הָאָרֶץ מִפְּנֵיכֶם וְהָיָה אֲשֶׁר תּוֹתִירוּ מֵהֶם לְשִׂכִּים בְּעֵינֵיכֶם וְלִצְנִינִם בְּצִדֵּיכֶם וְצָרֲרוּ אֶתְכֶם עַל הָאָרֶץ אֲשֶׁר אַתֶּם יֹשְׁבִים בָּהּ''.

ח"כ מתן כהנא מסיעת ימינה הגיב: "בושה וחרפה! רב בישראל מותקף לאור היום במרכזה של עיר. לאן הגענו? לתפוס את הפורעים ולהעמידם לדין. את המשילות חייבים להחזיר".

ח"כ יועז הנדל (תקווה חדשה) אמר כי ''המתקפות הלאומניות נגד יהודים בלבוש חרדי, בשבועות האחרונים, הן בושה למדינה ריבונית. תוצאה של ההזנחה הארוכה של תשתיות ביטחון הפנים וחוסר המשילות. המלך הוא עירום''.

יו"ר ימינה ושר הביטחון לשעבר נפתלי בנט: ''מדינת ישראל היא לא שטעטל בה יוכלו לפגוע ביהודים. האלימות הקשה והבוטה נגד הרב אליהו מאלי, ראש ישיבת ההסדר ביפו, היא חרפה וביזיון לאומי. אנחנו עדים לסדרת התקפות של פורעים ערבים כנגד יהודים שומרי תורה ומצוות באופן מכוון ואנטישמי'', אמר בנט.

''על משטרת ישראל ומערכת המשפט לפעול ביד קשה נגד גילויי האנטישמיות והבריונות בתוך המדינה שלנו ולהטיל עונשים כבדים כנגד פשעי הבריונות הללו'', הוסיף.

יו"ר סיעת ימינה ח"כ איילת שקד הגיבה: ''הקלות הבלתי נסבלת בה יהודים מותקפים רק בשל יהדותם לא מתקבלת על הדעת! אם אירוע אנטישמי שכזה היה קורה בעולם זה לא היה עובר בשקט. הרתעה הרתעה ושוב פעם הרתעה. אני מחזקת את הרב מאלי ואת צוות הישיבה ומבקשת שימשיכו בעשייתם החינוכית הברוכה ביפו''.