רעידת אדמה בכדורגל העולמי

12 מהקבוצות הבכירות באירופה יוזמות הקמת ליגה חדשה שתתחרה בליגת האלופות בדומה למפעל היורוליג האירופי. באופ"א מאיימים בסנקציות

נרי וייס - ערוץ 7 , ו' באייר תשפ"א

רעידת אדמה בכדורגל העולמי-ערוץ 7
סמל ליגת האלופות
צילום: רויטרס

כדורגל לעשירים בלבד. בשעות האחרונות עולים דיווחים רבים כי הערב (ראשון) יכריזו 12 ממועדוני הכדורגל הבכירים באירופה על הקמת ליגה חדשה, דבר שמעורר סערה גדולה בעולם הכדורגל האירופי.

על פי הדיווחים, הליגה החדשה שתקרא "סופר ליג" תתחרה במפעל הכדורגל היוקרתי ביותר באירופה, ליגת האלופות של אופ"א.

המהלך להקמת סופר ליג נרקם לא מעט זמן מאחורי הקלעים אך הפעם מי שדוחפות ביתר שאת לליגה שכזו הן ריאל מדריד הספרדית ומנצ'סטר יונייטד האנגלית, כשאלה טוענות כי הן מפסידות כספים רבים בשל שיטת המשחקים הנהוגה כיום בליגת האלופות של אופ"א.

על פי הדיווח, כרגע ישנן 12 קבוצות המשוריינות לליגה שתפעל בדומה למפעל היורוליג האירופי של ענף הכדורסל. בעוד בספרד יהיו אלו שלוש הקבוצות המובילות - ריאל מדריד, ברצלונה ואתלטיקו מדריד, ובאיטליה יהיו אלו אינטר, מילאן ויובנטוס, אנגליה תשלח לא פחות מ-6 נציגות: מנצ'סטר יונייטד, מנצ'סטר סיטי, ליברפול, ארסנל, צ'לסי, טוטנהאם.

יש לציין כי באופ"א, האחראית על הליגות המקומיות והן על המפעלים האירופיים לנבחרות דוגמת טורניר היורו, גינו בתוקף את ההחלטה להקים מפעל שכזה והודיעו כי יפעילו סנקציות חמורות נגד מי שישחקו במפעל החדש. על פי הודעת אופ"א, ארגון הכדורגל האירופי, "במידה והמהלך

בשיתוף פעולה עם ההתאחדות האנגלית, הפרמייר ליג, ההתאחדות הספרדית, ה"לה-ליגה", ההתאחדות האיטלקית והסרייה א'. "למדנו כי יתכן שמספר קבוצות אנגליות, ספרדיות ואיטלקיות עשויות להכריז על הקמתה של ליגה סגורה, הנקראת 'סופר ליג'", פתחה אופ"א.

"במידה והמהלך ייצא לפועל, אנחנו רוצים להודיע כי נישאר מאוחדים במאמצנו לעצור את הפרויקט הציני הזה, פרויקט שהוקם בשל אינטרס אישי של מספר מועדונים בזמן שהחברה זקוקה לסולידריות יותר מאי פעם".

עוד אמרו באופ"א בהודעה לה היו שותפים גם ההתאחדות האנגלית, הפרמייר ליג, ההתאחדות הספרדית, ה"לה-ליגה", ההתאחדות האיטלקית והסרייה א', כי "כפי שהוכרז בעבר על ידי פיפ"א וששת הפדרציות, המועדונים המדוברים יושעו מכל התחרויות המקומיות, האירופאיות והבינלאומיות, וימנע משחקניהן לייצג את נבחרות הלאומיות שלהם".

"אנו קוראים לכל אוהבי הכדורגל, האוהדים והפוליטיקאים, להצטרף אלינו במלחמה נגד הפרויקט הזה במידה והוא יוכרז. האינטרס האישי ההולך והמתמשך הזה של מספר מצומצם של קבוצות נמשך זמן רב מדי. מספיק זה מספיק".

כך או כך נדמה כי הכדורגל העולמי נמצא בצומת דרכים ורגע לפני שינוי גדול שישפיע על הענף כולו.

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il