מאות יהודים תושבי יפו מפגינים הערב (ראשון) במחאה על התקיפה האלימה נגד ראש ישיבת ההסדר בעיר הרב אליהו מאלי ומנכ"ל הישיבה משה שנדוביץ.

מול המפגינים היהודים התקבצו ערבים שצרחו "מתנחלים הביתה, אללה וואכבר" ובהמשך התפרעו, יידו אבנים וירו זיקוקים לעבר השוטרים. היהודים מצדם שרו ''התקווה'' ונופפו בדגלי ישראל.

כוחות גדולים של משטרה הפרידו בין הצדדים ועוצרים את מפרי הסדר. פרשים הוקפצו למקום. המשטרה עצרה שלושה ערבים שהתפרעו והשליכו אבנים וזיקוקים לעבר כוחות המשטרה. כתוצאה מההתפרעויות נפגעו באורח קל שני שוטרים שפונו לקבלת טיפול רפואי.

ח"כ אופיר סופר (הציונות הדתית) הגיע להפגנה ביפו וסיפר: ''הגעתי הערב ליפו ביחד עם עשרות תושבים לחזק את ראש הישיבה, הרב אליהו מאלי ואת האחיזה היהודית בעיר. המלחמה על קיומנו בארץ לא תמה. רק באמונה בצדקת הדרך וביד קשה מול הפורעים הערבים ננצח''.

כאמור, הרב מאלי ושנדוביץ הותקפו בצהריים על ידי שני ערבים. המשטרה הצליחה ללכוד את החשודים בתוך שעה מרגע הגשת התלונה.

שנדוביץ' והרב מאלי הגיעו לאחד הרחובות ביפו על מנת לרכוש שטח מיהודי לטובת הישיבה ותלמידיה. כשהם הגיעו למקום, הקיפה אותם קבוצת ערבים שהחלה להתנכל ולצעוק אליהם.

השניים הוציאו מכיסם את הטלפון הנייד בכדי לתעד, והערבים בתגובה תקפו באלימות רבה. מנכ''ל הישיבה נזקק לטיפול רפואי בבית החולים. מיד לאחר התקרית נסע הרב מאלי להגיש תלונה בתחנת המשטרה ואז חזר ללמד בישיבה.

כשעה לאחר שהוגשה תלונה עצרה המשטרה שני ערבים בשנות ה-30 לחייהם, תושבי יפו, בחשד לתקיפת הרב מאלי. שוטרי תחנת יפו ביצעו מגוון פעולות חקירה אשר הובילו לחשיפת זהותם של שני החשודים ועם איתורם הם נעצרו לחקירה בחשד לתקיפה.

מנכ''ל ישיבת ההסדר משה שנדוביץ סיפר: "תקפו אותי בבעיטות ומכות. כשצועקים עליך בגלל שאתה חובש כיפה, שאתה מתנחל ושתעוף משם כנראה שהרקע לא פלילי".

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לתקיפת הרב אליהו מאלי בעיר יפו והודה למשטרה על מעצרם המהיר של החשודים. ''אני מגנה בתוקף את התקיפה האלימה היום ביפו נגד הרב אליהו מאלי, ראש ישיבת 'שירת משה'. מודה לכוחות הביטחון על מעצרם המהיר של החשודים. אני מצפה למיצוי מלוא חומרת הדין איתם'', אמר נתניהו.

שרת התפוצות עומר ינקלביץ' אמרה כי "מתחת לאף שלנו מתחוללת לאיטה אינתיפאדה שקטה כנגד יהודים בעלי חזות דתית וחרדית. קוראת למשטרה לגדוע ביד ברזל את האלימות הזו. יהודים לא יפחדו ללכת ברחובות. סיימנו את תקופת הגלות".

הפגנה בעקבות תקיפת הרב מאלי
צילום: יהונתן גוטליב

שר ירושלים הרב רפי פרץ הגיב לתקיפה האלימה: "התמונה הזו מצמררת. תקיפת הרב מאלי היקר היא חמורה ואדרוש לטפל בחומרה בתוקפים. לא ניתן לאפשר מציאות שבה פורעים ערבים תוקפים יהודים רק בגלל שהם יהודים. המשטרה ומערכת האכיפה חייבים לנהוג פה ביד תקיפה מול האלימות הנפשעת הזו. על האלימות הזו אסור לשתוק".

יו"ר מפלגת הציונות הדתית ח"כ בצלאל סמוטריץ' הגיב לתקיפה עם פסוק מספר במדבר: ''וְאִם לֹא תוֹרִישׁוּ אֶת יֹשְׁבֵי הָאָרֶץ מִפְּנֵיכֶם וְהָיָה אֲשֶׁר תּוֹתִירוּ מֵהֶם לְשִׂכִּים בְּעֵינֵיכֶם וְלִצְנִינִם בְּצִדֵּיכֶם וְצָרֲרוּ אֶתְכֶם עַל הָאָרֶץ אֲשֶׁר אַתֶּם יֹשְׁבִים בָּהּ''.

ח"כ מתן כהנא מסיעת ימינה הגיב: "בושה וחרפה! רב בישראל מותקף לאור היום במרכזה של עיר. לאן הגענו? לתפוס את הפורעים ולהעמידם לדין. את המשילות חייבים להחזיר".

ח"כ יועז הנדל (תקווה חדשה) אמר כי ''המתקפות הלאומניות נגד יהודים בלבוש חרדי, בשבועות האחרונים, הן בושה למדינה ריבונית. תוצאה של ההזנחה הארוכה של תשתיות ביטחון הפנים וחוסר המשילות. המלך הוא עירום''.

יו"ר ימינה ושר הביטחון לשעבר נפתלי בנט: ''מדינת ישראל היא לא שטעטל בה יוכלו לפגוע ביהודים. האלימות הקשה והבוטה נגד הרב אליהו מאלי, ראש ישיבת ההסדר ביפו, היא חרפה וביזיון לאומי. אנחנו עדים לסדרת התקפות של פורעים ערבים כנגד יהודים שומרי תורה ומצוות באופן מכוון ואנטישמי'', אמר בנט.

''על משטרת ישראל ומערכת המשפט לפעול ביד קשה נגד גילויי האנטישמיות והבריונות בתוך המדינה שלנו ולהטיל עונשים כבדים כנגד פשעי הבריונות הללו'', הוסיף.

יו"ר סיעת ימינה ח"כ איילת שקד הגיבה: ''הקלות הבלתי נסבלת בה יהודים מותקפים רק בשל יהדותם לא מתקבלת על הדעת! אם אירוע אנטישמי שכזה היה קורה בעולם זה לא היה עובר בשקט. הרתעה הרתעה ושוב פעם הרתעה. אני מחזקת את הרב מאלי ואת צוות הישיבה ומבקשת שימשיכו בעשייתם החינוכית הברוכה ביפו''.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו