צ'ארלס גצ'קי (במרכז) עם הנשיא אובמה
צ'ארלס גצ'קי (במרכז) עם הנשיא אובמה צילום: רויטרס

אבידה לעולם הטכנולוגיה. צ'ארלס גצ'קי, מייסד שותף של חברת התוכנה "אדובי", מת בגיל 81.

על מותו של גצ'קי הודיע מנכ"ל חברת "אדובי", שנטאנו נאריין, ששלח הודעת דואר אלקטרוני לעובדי החברה בה כתב כי גצ'קי מת ביום שישי האחרון.

"זהו הפסד עצום עבור כל קהילת "אדובי" ותעשיית הטכנולוגיה, שעבורם הוא היה מדריך וגיבור במשך עשרות שנים. כמייסדי אדובי, צ'אק וג'ון וורנוק (מייסדי "אדובי") פיתחו תוכנות פורצות דרך שחוללו מהפכה בדרך בה אנשים יוצרים ומתקשרים. צ'אק הטמיע בחברה דחף בלתי פוסק לחדשנות, שהביא לכמה מהמצאות התוכנה המהפכות ביותר, כולל PDF ותוכנות רבות נוספות", כתב נאריין.

גצ'קי הקים את אדובי בשנת 1982 ועלה לכותרות עשר שנים מאחר יותר כאשר נחטף באיומי אקדח וחוטפיו העבירו דרישת כופר, אך בסופו של דבר הוא שוחרר כעבור ארבעה ימים ללא פגע.

בין ההמצאות של גצ'קי ניתן למצוא תוכנות אור-קוליות ותוכנות גרפיקה ממוחשבת רבות ובהן אקרובט, פוטושופ, פרמייר פרו, אילוסטרטור ועוד.

גצ'קי סיים לימודי דוקטורט באוניברסיטת קרנגי מלון בפיטסבורג, ואז החל לעבוד במרכז המחקר של זירוקס, שם פגש את וורנוק. יחד הם החליטו לעזוב את זירוקס ולהקים בשנת 1982 את אדובי. המוצר הראשון שפיתחו שני השותפים היתה שפת התכנות Adobe PostScript.

בהצהרה שפירסם וורנוק לאחר מותו של שותפו הותיק, הוא אמר כי "מעולם לא יכולתי לדמיין שיהיה לי שותף עסקי טוב יותר, חביב יותר או בעל יכולת טובה יותר".

גצ'קי וורנוק קיבלו בשנת 2009 את המדליה הלאומית לטכנולוגיה על תרומתם להתפתחות הטכנולוגיה בארה"ב.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו