לשמור על היגיינה של ויכוח ציבורי

מקומם לקרוא שלדעת ד"ר חיים שיין כל הסיפור של בצלאל סמוטריץ' הוא להיות בראש.

הרב אהרון אגל-טל , ז' באייר תשפ"א

לשמור על היגיינה של ויכוח ציבורי-ערוץ 7
בצלאל סמוטריץ'
צילום: Olivier FItoussi/Flash90

חשוב שגם בעיתות משבר נשמור על תרבות דיון. אם ד"ר חיים שיין רוצה להגן על נתניהו, זו מטרה ראויה וכשם שהוא לא היה רוצה שיטילו דופי בו ויאמרו שזו דרכו לקבל מעמד חברתי בבית רוה"מ, ראוי שלא יטיל דופי בבצלאל סמוטריץ' הרוצה כמוהו בטובת ישראל רק רואה תמונת עולם אחרת.

שיין כותב במאמרו בערוץ 7 בלא היסוס ש"כעת כל ראש מפלגה מבקש למצב עצמו כלשון מאזניים, או לפחות להטיל את האחריות על אי הקמת ממשלת ימין לפתחו של האחר. חבל מאוד שבצלאל סמוטריץ', שכידוע אינו תמים, מוכן לאפשר הקמת ממשלת שמאל. ייתכן מאוד שיש לו עניין שבנט ילך עם השמאל על מנת שהוא יהפוך למנהיג הציונות הדתית."

לא מובן אם שיין רואה בחוסר התמימות של סמוטריץ' מעלה או חיסרון. כמי שמגן על נתניהו, מסתבר יותר שעבורו חוסר תמימות, שלא לומר הבטחות שווא ואחיזות עיניים אינם חיסרון, אלא ביטוי לבשלות פוליטית...

ולעצם העניין – שני הצדדים של הסוגיה שלפנינו הם בעלי משמעות חמורה וארוכת טווח. הניסיון הנואל להטיל אשמה על זה שלא מסכים אתך, כביכול אין שום ערך לדבריו, רק מרדד את השיח ומושך החוצה עוד ועוד אנשים ימניים שמרגישים שהדיון כאן הולך למקומות לא נכונים.

מקומם לקרוא שלדעת שיין כל הסיפור של סמוטריץ' הוא להיות בראש. מי שהוכיח לאורך הקריירה הציבורית שלו את ההיפך הגמור מוכתם כעת לעין כל וללא יכולת למענה הולם. ללא שום הוכחה או ביסוס

שיין מעז לטעון שבעצם סמוטריץ' מוכן ללכת למהלך שיסכן את כל מה שהוא מאמין בו ובלבד שיהיה בראש. אם זו לא הוצאת שם רע, איני יודע מה כן.


ממליץ לשיין שתי המלצות: 1.לך לשוחח עם שכנך לרחוב ברעננה – ד"ר מרדכי קדר שהוא ודאי אחד המזרחנים המשובחים שיש בישראל. שאל אותו מה דעתו על רע"מ. אחרי זה תחזור ותספר לנו איך אתה מתמודד עם חוות דעתו המקצועית.

2. מוטב לד"ר שיין שיתנצל ברבים על הטחת הרפש הזו. לא טוב לאווירה הציבורית שלנו הסגנון הירוד הזה.