ארנון סגל הוציא ספר חדש על הר הבית: "השאיפה שתהיה בחינת בגרות על הר הבית"

ארנון סגל הוציא ספר על הר הבית. בשיחה עם ערוץ 7 הוא מספר על ההתעוררות סביב ההר אך מותח ביקורת: "הר הבית בכלל לא נמצא בלקסיקון".

יהונתן גוטליב - ערוץ 7 , ז' באייר תשפ"א

ארנון סגל הוציא ספר חדש על הר הבית: "השאיפה שתהיה בחינת בגרות על הר הבית"-ערוץ 7
ארנון סגל עם ספרו על הר הבית
צילום: באדיבות המצולם

העיתונאי ארנון סגל, חבר 'הקרן למורשת הר הבית', הוציא באחרונה את ספרו "הבית" בהוצאת 'סלע מאיר', ספר שאינו הלכתי העוסק בהר הבית.

בשיחה עם ערוץ 7 סיפר סגל על ההתעוררות הגדולה בנושא הר הבית והדגיש כי יש עוד המון לאן להתקדם.

את הספר הוציא אחרי שנים של כתיבה בנושא הר הבית. "אחרי תשע שנים וחצי שאני כותב ב'מקור ראשון' דף שבועי על הר הבית ובעצם גם מגלה המון מידע שלא ידעתי אותו בחיים וגם מגלה את הבורות העצומה שיש. בורות בעיני שמישהו גרם לה. בורות שיש בציבור, גם הדתי, לגבי הר הבית, ומגלה שבעצם אני לא יודע שום דבר על הר הבית - אז הספר הזה בא לבער את הבורות", אמר.

"בספר יש סקירה ארכיאולוגית והיסטורית וגם איזו הצעה לעתיד לגבי הר הבית", ציין. "קודם כל הארכיאולוגיה; למשל איפה עמד בית המקדש - אפילו זה נחשב כנתון במחלוקת. אם תשאל אותי כשהייתי בן 18 לא הייתי יודע להגיד. היום יותר אנשים יודעים וזה באמת עניין של השנים האחרונות שמותר לדבר על הר הבית. אבל עדיין זה נחשב כנתון במחלוקת ואין שום סיבה לזה".

סגל הסביר: "המסורת מאוד ברורה בזה. גם העדויות הטופוגרפיות, הארכיאולוגיות, המסורת שלנו והמסורת המוסלמית - כולם מצביעים על מקום אחד - שכיפת הסלע יושבת על מקום קודש הקודשים. התאוריות האחרות, אני יודע שיש כאלה שאוהבים לנפנף בהן והן קיימות בבית המדרש וקצת בקרב חוקרים, אבל מי שבעיקר נהנה ומנפנף בזה זה נציגי הערבים שאומרים 'הנה, אתם היהודים אפילו לא סגורים איפה היה בית המקדש. תחליטו איפה הוא היה ונדבר'".

כריכת הספר "הבית" שכתב ארנון סגל
צילום: סלע מאיר

"מי שלא יכיר את ההיסטוריה ויעלה להר הבית כמעט לא יצליח להבחין שבה היסטוריה יהודית רבה וחשובה. הרבה מאוד אנשים שעולים להר הבית מתייחסים מטבע הדברים הרבה מאוד לאסלאם, כי בהר לכאורה מה שרואים זה רק את התכסית המוסלמית שלו", אמר סגל. "באופן אבסורדי אנחנו לא מתייחסים כמעט לבסיס היהודי".

לדבריו, "יש מישהו שבאופן מכוון דאג שלא נדבר על זה. עשו דמוניזציה להר הבית. היה שיתוף פעולה בין משה דיין לרבנים הראשיים של אז ובין בנימין נתניהו לרבנים הראשיים של היום להוציא את הר הבית מהלקסיקון".

סגל שרטט את קווי הדמוניזציה שהמדינה עשתה, לדבריו, לעולי ההר. "מי שמתעסק בהר הבית המדינה תדאג להגדיר אותו כאדם בעייתי, מסוכן למדינה, שהוא עלול לסבך אותנו עם מלחמת עולם שלישית. הרבנים יציירו אותו כעבריין מבחינה הלכתית. יתלו שלט שקרי בכניסה להר הבית שאסור להכנס להר הבית", ציין. "אין בהלכה איסור להכנס להר הבית. אין בשום מקום דבר כזה. כתוב לאן ואיך אפשר להכנס ואנחנו מקפידים סופר על ההלכה. אני יהודי שנאמן להלכה ומה שמעניין אותי זאת ההלכה".

"היום בציונות הדתית רוב הרבנים לא מתנגדים לעלייה להר הבית", הוסיף. "אז יש מיעוט צעקני שלא מסתמך על ההלכה. עליהם להסביר איך הם מעדיפים מציאות שבה ערבים במקרה הטוב משחקים כדורגל בקודש הקדשים שלנו ובמקרה הרע מתפרעים שם, על פני המציאות של יהודים שעולים בטהרה ועל פי הכללים".

עם זאת, הוא הדגיש, "הספר לא מתעסק בזה כמעט בכלל. הוא לא מתפלמס, הוא לא עוסק בדעות ואפילו לא מעודד את העלייה להר הבית. הוא מביא מידע על הר הבית. בעיני הייתי חולם לקבל את הספר הזה בגיל 17 ומשלים את הפערים של כל מה שלא סיפרו לי".

חלום נוסף של סגל הוא שכחלק מבחינת הבגרות יבחנו התלמידים בנושא הר הבית. "השאיפה שלי שהספר הזה יכנס לחומר הלימוד. שאנשים ידעו. שתהיה בחינת בגרות על הר הבית. שידעו שיש את חומות עזרת הנשים, שידעו שיש בור מים שנחצב על ידי שלמה המלך והוא נמצא", אמר. "200 מטר משם, בעיר דוד ובכותל, כל מטבע שמוצאים זוכה לחשיפה עולמית ופה יש ממצאים עצומים שכל מה שמראים מהם זה ציור מלפני 200 שנה".

בתור אדם שעולה על בסיס יומי להר הבית בשנים האחרונות, סגל רואה את שינוי היחס החיובי מצד הרשויות והמשטרה לעולים להר. "אתה רואה שלפני 5 ו-10 שנים התעמרו, ועדיין מתעמרים, אבל לפני שנים לא רבות היו אנשים שבגלל שהם התבטאו באיזה כתבה משהו שמשתמע ממנו שיש תפילה בהר הבית מנעו ממנו מהם לעלות להר. כל הטרור הזה, שהוא לא לגמרי דמוקרטי, הוא נמנע בשנים האחרונות".

"המשטרה הרבה יותר זהירה", אמר. "היא עדיין לא בסדר, היא רחוקה מלהיות בסדר, אבל היא הרבה יותר זהירה כי היא יודעת שכל צעד שלה מתפרסם. היא יודעת שהעלייה זה כבר לא שוליים שאפשר לדרוס אותם, אלא שכל זה זוכה לגיבוי ולא רק מהימין בישראל".