''עשר שניות של הצלת חיים''

מנהל בית הספר לפראמדיקים במד"א מסביר את הצעדים ההכרחיים במקרה של פגיעת אלרגיה קשה כדוגמת זו שהביאה למותה של אושר דרעי ז"ל.

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , ח' באייר תשפ"א

בעקבות מותה הטראגי של אושר דרעי ז"ל לאחר תגובה אלרגית קשה, מתארח באולפן ערוץ 7 ד"ר שפיר בוטנר, מנהל בית הספר לפראמדיקים במד"א.

בראשית הדברים מציג ד"ר בוטנר את הסימנים המעידים על חשש למצוקה הנובעת מאלרגיה: "מדובר במקרה זה באלרגיה חריפה ולא בפריחה רגילה בעקבות צמח משחה או מאכל. מדובר באלרגיה שמתפתחת בתוך זמן קצר ומשפיעה מאוד על מי שלוקה במחלה הזו. רואים מיד שלל סימנים כמו קוצר נשימה, נפיחות בפנים, בצקות בגוף, פריחה מהירה מאוד, קושי לדבר, הלשון והעיניים מתנפחות. את התגובה הזו רואים בקלות".

במצב שכזה יש לשאול את האדם המגלה את התסמינים אם ידוע לו שהוא אלרגי למשהו ומרבית האלרגיים יודעים אם הם רגישים או לא, וגם במצב בו הם לא יכולים לדבר הם יוכלו להשיב בתנועת ראש.

"גם אם טעינו וחשבנו שמדובר באלרגיה בעוד מדובר בקושי בנשימה מסיבה אחרת, עדיף שנטפל במה שמסכן חיים, וגם אם זה היה שלא לצורך לא קרה משהו רע", מדגיש בוטנר המציין כי מרבית הרגישים לאלרגיה מקפידים לשאת את המזרק ולכן נכון לשאול אותם אם הם נושאים אותו על מנת להעניק להם את הטיפול המיידי והראשוני.

עוד הוא מציין כי על פי החוק בבתי ספר ומוסדות חינוך חובה שיהיה מזרק שכזה, "במקומות הצפויים לאלרגיה כמו מסעדות בוודאי שראוי שיהיה מזרק כזה. התחיל תהליך חקיקה כזה אבל נכון לכעת החיוב הוא רק במוסדות חינוך", אומר ד"ר בוטנר המביע תקווה שהחיוב יתרחב גם למקומות ציבוריים נוספים, בעיקר במסעדות וכיוצא באלה. האירוע הטראגי של אושר דרעי מעורר גל דרישות ציבוריות לשינוי חוק ברוח זו.

"כל אחד יכול להזריק את החומר לבד. מוציאים את הנצרה ומזריקים דרך הבגד אל שריר הירך, פעולה של עשר שניות של הצלת חיים", אומר בוטנר ומבהיר כי גם הזרקה לאחר הערכת טעות אינה מסוכנת ולכל היותר היא גוררת תופעות לוואי לא מסוכנות.

עוד הוא מזכיר את חשיבות הזעקת כונני מד"א שיגיעו בתוך דקות בודדות לכל מקרה. "כל כונן אופנוע וכל אמבולנס מצוידים במזרק הזה, ואם אדם לוקח את עצמו לבית החולים פרק הזמן עד למזרק מתקצר משמעותית", אומר בוטנר ומדגיש כי פעולת החומר שבמזרק מתרחשת בתוך דקות בודדות, ממש כשם שהתופעה האלרגית מתרחשת בתוך דקות בודדות.

במקרה של אדם שנפגע מאלרגיה, "חשוב קודם כל להרחיק ממקור האלרגיה. אם מדובר במאכל להפסיק לאכול כמובן ואם מדובר בפרחים להרחיק אותם מהנפגע. כשמתקשרים למד"א הפונה יקבל תדרוך לגבי הפעולות שצריך לעשות למטופל. המוקדנים ינחו את הפונה עד שהכונן יגיע. בנוסף האפליקציה 'מד"א שלי' מסייעת במיוחד למקרים כאלה. לוחצים על הכפתור האדום באפליקציה ובמוקד 101 יודעים את המיקום שלך. אם אתה לבד ובמצב אלרגי לא טוב צוותי מד"א יידעו להגיע אליך. ניתן גם להכניס את ההיסטוריה הרפואית של כל אדם", הוא אומר ומציין את חשיבות האפליקציה במקרה של ילדים קטנים או מבוגרים שלא תמיד יודעים לכוון את כוח מד"א אליהם.