סגן ראש עיריית ירושלים, אריה קינג, מתאר בראיון לערוץ 7 את אזלת היד המשטרתית מול תופעת ההתפרעויות הגוברת של ערבים במזרח ירושלים.

קינג קובע כי המציאות העכשווית במזרח ירושלים היא לא פחות מחסרת תקדים. לדבריו כמי שמתגורר מזה 24 שנים בהר הזיתים הוא אינו מכיר מציאות קשה כדוגמת זו של הימים הללו, לא בתקופת הרמאדן ולא בתקופת המבצעים הצבאיים, "עוד לא היה דבר כזה שציר מרכזי כל כך שמוביל תחבורה ציבורית והולכי רגל לכותל המערבי, הציר הזה חסום וקרוע מזה שישה ימים ברצף משעה שמונה בערב ועד אחת בלילה. המשטרה חוסמת מראש את הציר ולא ניתן לפנות מדרך בר לב לכיוון הכותל והר הזיתים. זה מצב שלא ניתן לקבל אותו לא כאזרחים ולא כעיריית ירושלים".

"לא יעלה על הדעת שחבורה של פורעים תשבש את החיים בצורה כל כך חמורה", אומר קינג ומספר כי הראשונים ליצור אתו קשר אחרי האירועים הקשים במוצאי שבת, אירועים בהם נפגע הולך רגל מיידוי אבן, היו דווקא תושבים ערבים בעלי חנויות בעיר העתיקה. "הם מתחננים, תפעילו את המשטרה, למה אין פה מכת"זית, למה אין פה פרשים".

בדבריו מציין ומסביר קינג כי תקופת הקורונה הרסה את העסקים באזור זה וכעת עם תחילת חזרת התיירות הציבור נרתע מלהגיע למקום בשל רצף האירועים ומדירים רגליהם מהאזור.

"מאז תחילת הרמאדן לא היה לילה אחד שלא היו בו זריקות אבנים וניפוץ שמשות אוטובוסים", אומר קינג ותוהה אם ברמה האזרחית הוא וילדיו יכולים לעבור במקום וכך גם תושבי השכונות היהודיות הסמוכות מתקשים להגיע לבתיהם בסוף יום עבודה.

"אני חושב שהמשטרה עושה כאן ככל יכולתה. אני מטיל את האשמה בעיקר על בתי המשפט", אומר קינג. "הצירים של דלתות בית המשפט כבר נשחקו ממדיניות הדלת המסתובבת. שוטר אומר לי שהם מביאים את העצורים בידיעה מראש שהשופט ישחרר אותם. יש שם שופטים שמרחמים על האכזרים האלה. כשזורקים על השופטת בייניש נעל שגם לא פוגעת בה אדם נזרק לכלא לשלוש שנים, אבל כשמישהו זורק אבן על יהודי במטרה לרצוח רק בגלל שהוא יהודי, או סותרים ליהודי ברכבת הקלה במרכז ירושלים, הם יודעים שאם הם ייעצרו השופטת תשחרר אותם".

"שוטרים אומרים לי שהם כבולים. אין אזרח בישראל שהם לא יכולים להגיע אליו אבל השאלה היא מה קורה אחרי שהם מגיעים לבית המשפט. המערכת רקובה", הוא קובע ורואה בתרבות הרשתות החברתיות חלק מהגורמים המעודדים את תופעות האלימות. "בתקופת הסכינאות ראינו איך אירוע אחד מדליק את השני והשלישי וגם כאן אנחנו רואים אותם מתעדים ומעלים לטיקטוק ולפייסבוק ומתגאים בזה. זה חלק מהתרבות, לא מתביישים ועושים את זה בפנים גלויות", אומר קינג ומזכיר כי מדובר במתחם מרושת בעשרות מצלמות אך הפורעים בטוחים שייצאו בזול בשל מערכת המשפט הסלחנית.

במציאות זו, הוא אומר, יש לצפות מהמשטרה לשנות מדיניות ולא לאפשר לדברים להתרחש מלכתחילה. "למה היו לערבים חמש דקות לרגום יהודים ללא הפרעה כשבמרחק מאתיים מטר משם יש תחנת משטרה. אני מצפה ששוטר או אזרח שרואה מחבל זורק אבן כדי לרצוח מישהו שיירה בו על מנת לחסל. אחרי הראשון שיקבל כדור כל הדבר הזה יסתיים".

קינג אינו מקבל את הטענה לפיה מדובר "בסך הכול באבנים" שאינם מצדיקות ירי. הוא מזכיר שאבנים הורגות ומוסיף כי ירי יכול להיות מכוון לברכיים, וגם ירי כזה יהיה יעיל פי כמה מהמציאות המסורבלת והבלתי יעילה של היום. "אני מצפה מהמשטרה להפעיל אמצעים הרבה יותר רדיקאליים נגד ההמון הזה".

האם ניתן לייצר במקביל להגברת האכיפה גם יחסי שכנות טובים יותר שירגיעו את האווירה? קינג מזכיר את ההשקעות הרבות של עיריית ירושלים בפיתוח שכונות מזרח העיר לאין ערוך יותר מבעבר, והדברים באים לידי ביטוי בתאורה, בשטחים לסעודות איפטאר, בתקציבים לפעילות תרבות. "הם מוקירים את זה", הוא קובע ומדגיש כי מבוגרים ערבים הם שקראו למתפרעים הצעירים להתפזר. "זה סימן שהעבודה שלנו מוכיחה את עצמה. לצערינו הרב הרבה מהצעירים לא מקשיבים למבוגרים. צריך להגביר את המקל ולהגביר את הגזר. כשיראו שהמקל כואב והגזר טעים יתרחקו ממוקדי החיכוך והרוחות יירגעו".

בדבריו מביע קינג אמון במפקד המחוז החדש, ניצב דורון תורג'מן. "הוא מכיר כאן כל סמטה, כל בית, כל אבן וכל עץ יותר מכל שוטר שאני מכיר במחוז ירושלים, הוא שירת פה ופיקד בתוך ומחוץ לעיר העתיקה. בנסיבות האלה זה האיש שהייתי רוצה כמפקד מחוז ירושלים, ואני בטוח שבעוד יום או יומיים נראה ירידה דרסטית בכמות האיומים כי הוא מכיר את השטח, אבל צריך לשנות אולי בחקיקה את הנהלים".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו