יחידת הכלבנים לישראל (יכ"ל) פנתה לראש הממשלה נתניהו ולשרי הממשלה המטפלים באופן ישיר בטיפול בנגיף הקורונה, בבקשה לקיים פיילוט ישראלי לשימוש בכלבי הרחה מקצוענים שיאתרו חולי קורונה לפני כניסתם לארץ, עוד בביקורת הגבולות, בנמלי התעופה ובמעברים היבשתיים.

הפיילוט שנערך על ידי קולגות של יכ"ל בארה"ב הגיע ל-90% הצלחה מסך הנבדקים. כל בדיקה באמצעות כלב אורכת כ-5 שניות.

יחידת הכלבנים בנויה ממתנדבים מקצועיים וכלבים שלקחו חלק באיתור וזיהוי נעדרים במשך שנים ארוכות, ומאחוריה הצלחות רבות במגוון התחומים בהם הם עוסקים.

יקותיאל בן יעקב, מנהל ה-IDU, יחידת הכלבנים לישראל, סיפר באולפן ערוץ 7: "לוקח לבדיקה של הכלבים 5.2 שניות, הכלבים עוברים ויודעים להריח את הריח של הנגיף. כשהכלב מזהה את הריח הוא פשוט מתיישב וככה יודעים שהאדם נושא את הנגיף".

אך זה עובד?

"הכלב לומד לזהות את הריח, ומקבל פרס כאשר הוא מזהה את האדם הנכון. ככה מלמדים אותם".

כרגע אין את התופעה הזאת בארץ אלא רק בארה"ב, אתה מאמין שזה יגיע לישראל?

"אנחנו רק מבקשים אישור לייבא לארץ כלבים מוכנים שכבר עובדים. לא מבקשים כסף. צריך שמישהו יתפנה לרגע מהפוליטיקה וייתן לנו אישור".

כמה שנים אתה מתעסק עם כלבים?

"20 שנה. בהתחלה עסקנו רק בביטחון ולפני 6 שנים נכנסו לתחום של ההצלה לאתר ולהציל נעדרים. והיום אנחנו נכנסים גם לתחום של הקורונה".

עד כמה הכלב הוא באמת הידיד הטוב ביותר של בני האדם?

"הכלבים הם החברים הכי טובים שלי, הם נאמנים לבני האדם. לא סתם קוראים לו כלב. כולו לב".

אתה פועל בכל הארץ, ואתם בסוף מתנחלים מתפוח.

"היה מישהו מהשמאל הקיצוני שחיפשנו את אבא שלו ביום כיפור. כל יהודי הוא יהודי. לצערנו זה נגמר לא טוב. אחרי שנה התקשרו אלינו וביקשו לתרום ליחידה שלנו".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו