דרמה ברגע האחרון: רע"ם הפילה את הצעת נתניהו להקמת הוועדה המסדרת

בנט הגיע להסכמות עם הליכוד והצביע בעד הצעת נתניהו לוועדה המסדרת, אך חברי הכנסת מרע''מ נכנסו ברגע האחרון למליאה והצביעו נגד.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ז' באייר תשפ"א | עודכן: 18:37

דרמה ברגע האחרון: רע"ם הפילה את הצעת נתניהו להקמת הוועדה המסדרת-ערוץ 7
אלקין ולפיד
צילום: דוברות הכנסת - נועם מושקוביץ'

מפלגת רע''מ של מנסור עבאס נכנסה למליאת הכנסת בדקה ה-90 והפילה את הצעת הליכוד להרכב הוועדה המסדרת. הוועדה המסדרת תישלט על ידי גוש מתנגדי נתניהו.

קודם לכן, מפלגות ימינה והליכוד הגיעו להסכמה ברגע האחרון על הרכב הקמת הוועדה המסדרת שייתן רוב לימין בוועדה. על פי ההסכם, ימינה תצביע על ההצעה שמגדירה נציג אחד בוועדה לכל חמישה ח"כים, בתמורה הליכוד תעביר נציג אחד מהמכסה שלה בוועדה לימינה. המפלגה של בנט תיוצג על-ידי שני חברים בוועדה.

כאמור, על אף ההחלטה של בנט לתמוך בהצעה של גוש המפלגות התומכות בנתניהו, מנסור עבאס החליט להפיל את ההצעה והיא לא עברה. הוועדה המסדרת תישלט על ידי גוש מתנגדי נתניהו לאחר שהתקבלה ההצבעה של מפלגת יש עתיד.

יו"ר מפלגת הציונות הדתית ח''כ בצלאל סמוטריץ' הגיב: ''‏מי שתלה את יהבו בתומכי טרור גם אכל את הדגים המסריחים, גם חטף מכות, וגם גורש מן העיר''.

יו"ר סיעת הציונות הדתית ח"כ אורית סטרוק אמרה כי ''‏מה שקרה עכשיו במליאה ממחיש יותר טוב מכל תסריט, עד כמה אסור להישען על קואליציה עם רע''מ. היום זה ועדה מסדרת. מחר מבצע בעזה. לתשומת לב כל מי שהמדינה הזו יקרה לו''.

מוקדם יותר הציג ח"כ מיקי זוהר הציג את הצעת הליכוד ואמר: "אנחנו יודעים שיש מבנה מסוים לכנסת והמבנה הזה חייב לשקף את כוחות הכנסת. ההצעה הזו שאני הבאתי היום זו הצעה שמשקפת את הכוחות בכנסת באופן האובייקטיבי ביותר והמדויק ביותר. אתם הצעתם הצעה קיצונית לכיוון שלכם''.

לדברי זוהר, ''מי שיכריע היום את ההצעה זו ימינה, ההצבעה היום של ימינה יש לה משמעות אחת, האם תקום פה ממשלת שמאל יחד עם בנט כראש ממשלה או האם תקום פה קואליציה של ימין. הלכה למעשה בנט היום יכריע לא בעניין הוועדה המסדרת אלא יכריע מי הולך להרכיב ממשלה".

ח"כ מאיר כהן הציג את הצעת מפלגת יש עתיד ואמר: "ההצעה שלנו משקפת בצורה ברורה ואותנטית את יחסי הכוחות כפי שקבע הבוחר. בסופו של יום 57 זה יותר מ-52. יותר מדי שומעים כאן שמאל וימין. אני לא רוצה לעשות תחרות מי יותר שמאלי ומי יותר ימני, אני רק רוצה להגיד דבר אחד, יכול מאוד להיות שהגיע הזמן שנתחיל לדבר במה טוב למדינה הזאת.

''יש גם בשמאל ויש גם בימין אנשים שהמשותף להם הוא הרבה יותר מה מפריד ולכולנו יש משותף אחד שזה מדינת ישראל", הוסיף כהן.

ראש הממשלה הודיע בפתח ישיבת סיעת הליכוד באופן רשמי כי הוא תומך ביוזמת יו"ר ש"ס אריה דרעי לערוך בחירות ישירות לראשות הממשלה.

"יש פתרון לפלונטר הפוליטי ורוב עצום בציבור תומך בו", טען נתניהו, "במקום להרכיב ממשלות אבסורדיות, למשל עם ראש ממשלה שקיבל בבחירות רק 7 מנדטים, יתקיימו בחירות ישירות לראשות הממשלה. הציבור יבחר ישירות את ראש הממשלה בבחירות בזק, בלי לפזר את הכנסת".

"היום גם מגיע רגע האמת של נפתלי בנט. הוא התחייב שלא לשבת תחת לפיד עם מרצ והעבודה, בתמיכת המשותפת", ציין נתניהו.

"לכן עליו להפסיק לדהור לממשלת שמאל יחד עם לפיד, מרצ והעבודה. עליו לתמוך בהצעתנו לוועדה המסדרת שמונעת את העברת הכוח בכנסת לשמאל ואף משאירה בידיו את זכות הוטו ולתמוך בפתרון הבחירה הישירה, דבר שרוב עצום בקרב מצביעיו תומך בו. אם בנט לא יעשה זאת, פירוש הדבר שהוא חובר לשמאל", תקף ראש הממשלה.