רון חולדאי: "זה לא סכסוך לאומי"

ראש העיר תל אביב יפו התייחס באריכות לאלימות הלאומנית נגד היהודים והמשטרה ביפו. "תוצאה של תסכול מתמשך של דור שלם של יפואים".

יהונתן גוטליב - ערוץ 7 , ז' באייר תשפ"א

רון חולדאי: "זה לא סכסוך לאומי"-ערוץ 7
רון חולדאי
צילום: קובי ריכטר/TPS

ראש העיר תל-אביב יפו רון חולדאי התייחס היום (שני) לאלימות הערבית נגד היהודים ביפו ששיאה הייתה אתמול בתקיפת ראש ישיבת ההסדר ביפו הרב אליהו מאלי ומנכ"ל הישיבה.

חולדאי גילה בדבריו הבנה לליבם של ערביי יפו ואמר מה לטענתו מביא אותם לפעול באלימות קשה שכזו.

"בחרתי שלא להשתתף בקרקס התקשורתי שצובע הכל בצבעי שחור ולבן", אמר ראש העיר חולדאי. "במקום זה נדרש שיח".

"שוחחתי היום עם פעילים ומנהיגים מכל זרמי האוכלוסייה היפואית. דיברנו על הקשיים והמצוקות ביפו, אבל בראש ובראשונה - על הצורך בסיומה המידי של אלימות מכל סוג", הוסיף.

"חשוב לומר – מה שאנחנו רואים הוא לא סכסוך לאומי בין יהודים וערבים. הוא תוצאה של תסכול מתמשך של דור שלם של יפואים שלא יכולים להמשיך להתגורר בה - בגלל מחסור בדיור, בגלל מחירי נדל״ן מאמירים, ולאחרונה - גם בגלל דיירים מוגנים נדרשים על ידי המדינה לרכוש את הבתים שבהם הם חיים במחירים גבוהים - או לעזוב" אמר.

לדבריו, "הקושי כבד במיוחד בקרב הציבור הערבי-יפואי, שחלופות הדיור שלו מצומצמות במיוחד. כל זה כמובן לא מצדיק אף גילוי של אלימות - אבל התעלמות ממשלתית והעדר טיפול במצוקותיהם של ערביי ישראל בכלל הנושאים (כפי שראוי לכל אזרח במדינה) - ימשיך לשרת את התסיסה והסכסוך".

"העירייה פועלת בנושא באפיקים שונים – במיוחד בתחום הדיור", ציין. "אנחנו פועלים בשיתוף עם פעילים מהקהילה כדי להבנות תהליך שקוף ומקצועי מול המדינה על מנת שדיירים מוגנים יוכלו לרכוש את דירותיהם. זוהי מצוקה אמיתית שאני מתכוון לעשות כל מה שניתן כדי להביא אותה לפתרון".

"במקביל, אנחנו פועלים לבניית דיור בהישג יד לקהילה המקומית וליצירת מעטפת בתחום החינוך, הרווחה והקהילה שתוכל לתת מענה מיטבי לילדים ולבני הנוער. נמשיך להיות מחויבים לשימורה של יפו כסמל לחיים משותפים, והעיקר - נעשה הכל על מנת שכולם יוכלו לחיות בה בשלום ולא נשלים עם אף גילוי של אלימות", כך רון חולדאי.