הרב אורי שרקי
הרב אורי שרקי צילום: אלירן אהרון

מחר יתקיים כנס מקוון של תנועת 71, התנועה לחידוש הסנהדרין, ובמהלכו תידון סוגיית הציפייה לחידוש הסנהדרין. בין הדוברים בכנס גם הרב אורי שרקי עמו שוחחנו ובראשית הדברים שאלנו מה גורם כיום למה שנראה כבהלה ממושג הסנהדרין.

"מדובר בסך הכול בחידוש הסמכות העליונה של המשפט העברי. זה לא מושג חדש. אולי מה שמבהיל היא החשיבה הסטריאוטיפית שכשיש סנהדרין יש דיני מוות וכו', אבל לדברים האלה אין מקום כלל וכלל. המשפט העברי סידר מנגנונים של ריסון, כך שאני לא חושב שיש מה להיבהל, אלא לשמוח על כך שעם ישראל חוזר לעצמו ולמוסדותיו המקוריים", אומר הרב שרקי.

הרב מזכיר כי "כבר בתחילת המאה העשרים דובר על חידוש הסנהדרין, דובר על כך בתקופת הקמת המדינה והיו ניסיונות, כולל לפני מספר שנים להקים את הסנהדרין החדשה וגם הקמת הרבנות הראשית הייתה מכוונת לדבר הזה, כך שלא מדובר ברעיון חדש מאוד אלא בציפייה שתיווצר אחדות בעולם הרבני שבמידה מסוימת מפגר אחר מדינת ישראל שכבר הצליחה לאחד את היהודים סביב מדינה אחת. לכן זה דבר נפלא שניסו אותו בעבר. ניסו להקים הנהגה רבנית מאוחדת אבל תמיד יש חלק שלא מצטרף וללא קונצנזוס רחב סביב סמכות רבנות מאוחדת יהיה קשה מאוד להקים את זה, אבל הדיבורים כשלעצמם הם משמעותיים".

האם הסנהדרין אמורה להכיל את כלל הפלגים ביהדות, מה שנראה כבלתי אפשרי? הרב שרקי משיב ואומר כי "דרוש קונצנזוס מספיק רחב ואז מי שלא מצטרף הוא זה שנמצא בבעיה". על סמכויותיו במדינת ישראל העכשווית, אומר הרב כי הדברים נוגעים לשאלת שילובו של המשפט העברי במדינה יהודית ודמוקרטית, "ברור שהסנהדרין לא באה להחליף את הכנסת או את בית המשפט העליון, אלא היא אינטנציה עליונה של העולם ההלכתי. לגבי המקום של ההלכה במדינה, את זה המדינה תחליט, ואני מאוד מקווה שהיא תקבל שהמשפט העברי הוא המשפט האולטימטיבי, אבל גם אם זה לא כך, ברור שמערכת פנימית של העולם ההלכתי תמיד הייתה קיימת וראתה את עצמה כשלוחות של הסנהדרין הקדומה, אז למה לא לחדש אותה?".

על זהותו של העומד בראש הסנהדרין, אומר הרב שרקי שהדברים התקיימו גם בתקופת בית שני ויש ידע רב על כך. "בסופו של דבר הסנהדרין בוחרת את עצמה, וגם כשמחליפים את ההרכב שלה היא בוחרת את עצמה וממנה את עצמה מדור לדור. זה יתברר כשזה יהיה רלוונטי. לא תהיה כל בעיה לדעת מי יעמוד בראש. על כל פנים אין לעומד בראש זכות ווטו על פני כולם. ההחלטה מתקבלת על פי הרוב. מה שנפלא הוא שבסנהדרין יש אפשרות של הכרעה. כמה אנחנו סובלים מפיצולה של ההלכה בימינו, וגדול יהיה הדבר שעם ישראל יוכל לאכול את אותו מאכל באותו שולחן".

כיצד נקבע מי ייכנס לגוף הזה? "יש מסורת ברורה לגבי מי שראוי להיות רב, זה מי שהוסמך לרבנות בזרם פנימי בתוך האורתודוקסיה, אדם בעל ידע ועמקות בתורה ויראת שמים, ואז לא תהיה בעיה לחבר את כולם. ניסיונות כאלה נעשו כבר בעבר. יש הרבה ניסיונות של גופים מאחדים והבעיה היא שכל אחד חושב שהוא המאחד וצריך לאחד את כל המאחדים".

ובחזרה לסוגיית הבהלה הציבורית, תוך איזכור המתקפה הכללית על בצלאל סמוטריץ' כשהזכיר את דין התורה שעוד ישוב, אומר הרב שרקי ש"אם מביאים רעיון שהוא במידה מסוימת קצת חדש, ובעיקר כשהוא מזוהה עם היהדות אז הוא מושך חיצים, אבל לא ראיתי שיש כאן קמפיין ברמה של קיטוב ופילוג בעם. ככל שכנסים כאלה יבררו את הדברים הדבר יובן והבהלה תתברר כעכבר שנולד על ידי ההר".

לצפייה בכנס לחצו כאן (יום חמישי 20:00)