תקיפת מנכ''ל ישיבת ההסדר ביפו, משה שנדוביץ
תקיפת מנכ''ל ישיבת ההסדר ביפו, משה שנדוביץ צילום: ינון מגל בטוויטר

קשה מאוד היה לשמוע על תקיפת הרב מאלי אתמול, כואב היה לקרוא את התיאורים של מנהל הישיבה על העזות, החוצפה, ביזיון התורה ונושאיה וביזוי האומה.

האירוע הזה, החזיר אותי שנה וחצי לאחור, לאירוע שבו אני מצאתי את עצמי מותקף פיזית באירוע דומה בידי פראי אדם, אצלנו ברמת אשכול בלוד.

אני זוכר איך בסיומו של יום ארוך, בעודי ממתין לבדיקה בטר"מ, התקשרתי אליך, הרב מאלי, לקבל עצה ותושיה. הסיבה הרשמית לשיחה היתה האם עלי לברך 'הגומל' או לא, ואתה כהרגלך, הרחבת, פרסת את היריעה, עודדת וחיזקת.

נזכרתי בשיחות אחרות שקיימתי עם הרב בתחילת דרכי כאן, בהן פרסת בפני את משנתך ביחס לגויים בארץ, איך מובילים קהילה, גרעין וישיבה בעיר ובשכונה בה מתגוררים יהודים וערבים. איך מצליחים, מחד, לחיות חזון גדול, להתבונן במשקפיים אמוניות-מאמינות, בלי להתבלבל מסיבוכי המציאות, ומאידך, לתרגם את זה לשפת היומיום.

לתמיכה בישיבת ביפו לחצו כאן

איך לתת אמון במערכות השלטון ובמשטרה, ומאידך לייצר אווירה שמבהירה לחורשי הרעה מי בעל הבית, איך לא להיכנס לעימותים מיותרים, ואם הם קורים, לדעת איך לצמוח מהם.

לא קלה היא הדרך, אבל אשרי המהלכים בה.

אשריך הרב מאלי, ואשרי קהילתך ותלמידיך, הלומדים ממך לדעת להסתכל גם על הקשיים במבט של נצח, לראות את העתיד מאיר ביפו, ואת יפו, גם בהווה, ולהפוך את השכונה מ'ג'בלייה' ל'גבעת עלייה'.

מקובלנו, שבמקום שבו האור גדול, גם המנסים לעכב את הופעתו - גדולים, ואם פוגשים בדרך אתגרים מורכבים, סימן שההולכים בה- אנשים גדולים הם.

אשריך הרב מאלי, שכפי שהנחית אותי, אתה לא עוסק בלהילחם בשלילה אלא בלהוסיף עשייה חיובית, לא פועל נגד אף אחד, אלא בעד. בעד ריבונו של עולם, בעד אומתו, בעד תורתו, בעד ארצו ובעד בניה-בוניה השבים אליה באהבה ומפריחים את שממותיה הרוחניות והגשמיות.

במקום בו התרחש חילול השם - תדעו להוסיף קידוש השם, במקום בו ניסו להילחם ביישוב הארץ תוסיפו עוד ועוד קומות רוחניות וגשמיות.

רבנו! בריאות שלמה, שתמשיך להסתכל במבט של נצח, ולפעול לאורו, אל ירפו ידיך, חֲזַק, חַזֵּק ונתחזק.

 

הכותב הוא רב קהילת רמת אשכול, לוד

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו