הערכה: ישראל תתקשה להשפיע על הסכם הגרעין

בירושלים סבורים כי האמריקנים כבר קיבלו החלטה לחזור להסכם הגרעין מבלי שייערכו בו שינויים מהותיים, למורת רוחה של ישראל.

ערוץ 7 , ח' באייר תשפ"א

הערכה: ישראל תתקשה להשפיע על הסכם הגרעין-ערוץ 7
ג'ו ביידן
צילום: רויטרס

לאחר ביקור מזכיר ההגנה האמריקני בישראל ולקראת ביקורם של הרמטכ"ל אביב כוכבי וראש המוסד יוסי כהן בוושינגטון בשבוע הבא, בישראל סבורים כי הם מתקרבים למבוי סתום מול האמריקנים ביכולת להשפיע על חזרתם למסגרת הסכם גרעין בתנאים שישראל מבקשת. כך מדווח העיתון "מעריב".

לפי הדיווח, ההערכה במערכת הביטחון היא כי ההחלטה האמריקנית כבר התקבלה: חזרה למסגרת הסכם עם איראן, בשלב הראשון - בהסכם ביניים, שכבר בו יוסרו חלק מהסנקציות ללא שינוי מהותי מהסכם הגרעין הקודם.

על פי המידע שהגיע לישראל, שש המעצמות ואיראן אכן קרובות לחתום על הסכם שיקבע כי הצדדים חוזרים להסכם הגרעין המקורי שנחתם ב-‭,2015 ‬ וממנו פרש הנשיא טראמפ ב-‭.2018 ‬

עם זאת, ארה"ב, רוסיה, סין, בריטניה, צרפת, גרמניה והאיחוד האירופי ישלימו עם הפרות שביצעה איראן בהסכם המקורי. כך, למשל, איראן לא תידרש להרוס את הצנטריפוגות החדשות והמתקדמות שבנתה, אלא ככל הנראה רק לנתק אותן.

גם מצעדים אחרים שמבחינה טכנית קשה להחזיר לאחור, המעצמות צפויות להתעלם. האמריקנים קיבלו באופן עקרוני גם את הדרישה האיראנית לפיצוי על הנזקים הכלכליים שנגרמו להם כתוצאה מהחלטת טראמפ לפרוש מההסכם.

בשלב זה טרם נקבע מנגנון פיצוי וככל הנראה הדבר ייעשה בדרך עקיפה. עם זאת, ההחלטה העקרונית היא לשוב להסכם הגרעין על כל המשתמע מכך.