השמאל ינווט

החיבור המלאכותי והשקרי בין לפיד, בנט, סער, ליברמן, הורוביץ ומיכאלי עלול להביא לעולם ממשלה תפורה בחובבנות.

הרב ד"ר חיים שיין , ח' באייר תשפ"א

השמאל ינווט-ערוץ 7
הרב ד"ר חיים שיין
צילום: עופר עמרם

אלפי שנים מחכים יהודים לביאת המשיח, ונראה שהוא כבר מגיע. התלמוד מביא סימנים ברורים לבואו: בית הוועד יהיה לזנות, החוצפה תמריא, והאמת תיעדר.

רבים מאזרחי ישראל חשים מועקה כבדה מההתרחשויות הפוליטיות. חברי כנסת עוברים ממפלגה למפלגה, מפלגות עוברות מימין לשמאל תוך הונאת בוחרים. ראשי מפלגות שהציגו את עצמם כמועמדים לראשות הממשלה, וקיבלו בבחירות שישה או שבעה מנדטים, מנצלים מציאות פוליטית הזויה ומתיימרים לעמוד בראש המדינה המורכבת ביותר בעולם.

החיבור המלאכותי והשקרי בין לפיד, בנט, סער, ליברמן, הורוביץ ומיכאלי עלול להביא לעולם ממשלה תפורה בחובבנות. העיתונאי נחום ברנע השתמש בדימוי "לפיד ושבעת הגמדים". רק על הדימוי הזה מגיע לו פרס מפעל הפיס. אך מאחר שהעיתון שבו הוא כותב משמש שושבין ראשי לראש ממשלת הגמדים, חוששני שקרתה לו תקלה בתיאור. מכל מקום הוא צודק. למדינת ישראל, על שלל האתגרים שהיא עומדת בפניהם, אין המותרות להכתיר ממשלה שמרכיביה הראשיים חסרי ניסיון, והדבר היחיד שמחבר ביניהם הוא הרצון העז שנתניהו יפנה את בלפור כדי שהמפגינים יוכלו לשוב לבתיהם ולהוציא את האוויר מהצוללות המנופחות. רק פתי יאמין שממשלה שכל המאחד אותה הוא שנאה - תהפוך לממשלת פיוס ואיחוי.

אין דרך, אין ערכים, אין חזון, אין אמת - הכל אישי. הקריצות של סער הן ביטוי לעומק השבר. פוליטיקה שזו מהותה גורמת לאובדן אמון הציבור בהליך הדמוקרטי ומעוררת מיאוס עד כדי חוסר אכפתיות. מיאוס שכבר קיים אצל צעירים וגורם לבריחת מוחות ולירידה במוטיבציה לשרת. ליברמן, סער ובמידה מסוימת ההתנהלות הבלתי יציבה של בנט הם ביטוי עדכני לאובדן הדרך.

יש כמה גרסאות לשאלה אם נפתלי בנט היה בסוד המגעים בין לפיד ועבאס, ורק משהתברר שיש רוב בלי ימינה הוא ניאות להצטרף להצעת הליכוד. נטל ההוכחה שלא מדובר בתרגיל פוליטי מתוחכם חל על בנט. תקוותי שבנט בהמשך המגעים יוכיח שהוא חלק מגוש הימין, ושאין לו תוכנית לבצע אקזיט חפוז עם לפיד. אין ספק שאם הוא חפץ להיות ראש ממשלה עליו להישאר בגוש הימין, אחרת בתוך זמן קצר הוא יעבור כמו כמה ראשי ממשלה בעבר לגידול ולשיווק קנביס.

מצביעי ימין זוכרים היטב את בחירות 1992 כשמפלגת התחיה, יחד עם רסיסי מפלגות אחרות, הפילו את ממשלת שמיר והעלו ממשלת שמאל שהביאה את אסון אוסלו. רבים מאיתנו מזהים את האשליה שהיתה בסיסמה "אני אנווט". אם סער ובנט חושבים שהם יוכלו לנווט את ראשי מפלגות השמאל, הם חולמים בהקיץ.

עם הנצח לא מפחד מדרך שמתארכת. רוב הציבור היהודי בישראל מזדהה עם ערכי הימין. עבורם ניצן הורוביץ שר חינוך, מרב מיכאלי שרת משפטים, יאיר לפיד ראש ממשלה ושר אוצר ובני גנץ שר ביטחון זה חלום בלהות. אין לי ספק שאם מפלגות הימין והחרדים יצופפו שורות, הובלת המדינה תישאר בידם. רוב הציבור הפנים כבר שלפיד לא מתאים להיות ראש ממשלה.

באדיבות "ישראל היום"